کد خبر: 1567 A

سرپرست جمعیت هلال احمر استان البرز:

ارزش ریالی کمک‌های مردمی که از طریق صندوق‌های جمع‌آوری در سطح شهر جمع‌آوری شده رقمی بالغ‌بر یک میلیارد ریال بود.

كرج - ایلنا: در روز قدس و روز نماز عید فطر 17 پایگاه جمع‌آوری کمک‌های مردمی مستقر شدند و 115 پایگاه دائم و موقت در سراسر شهر و میادین برای جمع‌آوری کمک‌های مردمی مستقر شد

به گزارش ایلنا، سرپرست جمعیت هلال احمر استان البرز در نشستی با اصحاب رسانه درخصوص چگونگی امدادرسانی به مناطق زلزله زده آذربایجان شرقی گفت: 13 روستا در سه شهرستان آذربایجان شرقی متحمل خسارت شدند و 276 روستا بین 20 تا 100 درصد تخریب و 46 روستا به‌طور کامل از بین رفتند.

نیما توکلی افزود: شعاع مناطق آسیب دیده 150 کیلومتر بود که این وسعت عملیات امدادرسانی را با مشکلات جدی مواجه ساخت. در این میان هزار و 660 امدادگر از یازده استان به منطقه اعزام شدند که استان البرز با اعزام سه دستگاه آمبولانس و نه نفر امدادرسان در منطقه اقدام لازم را انجام داد.

وی تصریح کرد: از کل کشور 20 تیم زنده‌یاب به منطقه اعزام شد که در این میان یک تیم متعلق به استان البرز بود.

وی به خدماتی که تا به امروز توسط جمعیت هلال احمر ایران صورت گرفته است اشاره کرد و گفت: 25 هزار و 772 دستگاه چادر امدادی تاکنون در منطقه برپا شده است، 73 هزار و 980 ست اقلام زیستی و 429 هزار و 116 بسته غذایی میان زلزله‌زدگان توزیع شده است.

توکلی اظهار کرد: جمعیت هلال احمر استان البرز یکی از امدادرسان‌هایی بود که در عملیات حضور داشته و در این اقدامات شرکت کرده است.

نصب هزار و 290 چشمه سرویس بهداشتی در مناطق زلزله‌زده آذربایجان

وی اضافه کرد: اردوهای نیکوکاری جوانان هلال احمر با برپایی دویست و 12 مورد برپایی خیمه نماز و فضای دوستدار کودک و نصب هزار و دویست و 90 چشمه سرویس بهداشتی وظیفه خود را به درستی محقق کرده است که البته اردوهای نیکوکاری جوانان استان البرز نیز در آن‌ها شرکت داشته‌اند.

وی بیان داشت: جمع‌آوری محصول زمین افراد بی سرپرست و سالمند و توزیع کپسول مهار آتش در هفت روستا از دیگر اقدامات اردوهای نیکوکاری جوانان بوده است.

توکلی اشاره کرد: در ساعات اولیه زلزله آنچه که اهمیت دارد بحث نجات و آواریابی است، جمعیت هلال احمر استان البرز نیز نیروهای عملیاتی خود را در این خصوص به مناطق زلزله‌زده اعزام کرد و بعد از این فاز اسکان اضطراری اهمیت دارد.

وی ادامه داد: ذخایر امدادی جمعیت استان البرز برای کمک به زلزله‌زدگان استفاده شد به گونه‌ای که در همان روزهای نخستین چهار هزار و 571 دستگاه چادر امدادی، دو هزار عدد کلمن آب و 3هزار و 800 قرص نان توسط هجده دستگاه تریلر به مناطق زلزله‌زده ارسال شد.

وی از اعزام 5 نفر از سرپرستان اردوهای نیکوکاری جوانان خبر داد و گفت: مقرر شده که هر هفته دو استان بحث بهداشت و درمان اضطراری زلزله زدگان را پیگیری کنند که البته هنوز نوبت به استان البرز نرسیده است.

وی با اشاره به جمع‌آوری کمک‌های مردمی گفت: در روز قدس و روز نماز عید فطر 17 پایگاه جمع‌آوری کمک‌های مردمی مستقر شدند و 115 پایگاه دائم و موقت در سراسر شهر و میادین برای جمع‌آوری کمک‌های مردمی مستقر شد.

وی ادامه داد: ارزش ریالی کمک‌های مردمی که از طریق این صندوق‌ها جمع‌آوری شده رقمی بالغ‌بر یک میلیارد ریال بود.

توکلی با اشاره به کمک‌های غیرنقدی مردم گفت: در دوم شهریور ماه، 72 کارتن البسه، شش هزار و 680 جفت کفش، 109 کارتن کنسروجات، 700 تخته پتو، 14 کارتن ماکارونی، 50 کارتن وسایل بهداشتی، هزار و 750 کیلو، هشت هزار و 400 بسته آب معدنی و غیره از کمک‌های مردمی به منطقه اعزام شد.

وی در ادامه گفت: کمیته امداد امام خمینی نیز اقلامی را برای کمک به زلزله‌زدگان به جمعیت هلال احمر تحویل داد که البته به دلیل مستعمل بودن و به دلیل این‌که تاریخ انقضای آن‌ها گذشته بود به کمیته امداد مرجوع شد.

زلزله‌زدگان نیازمند وسایل گرمایشی و لباس گرم هستند

وی در خصوص نیازهای کنونی مناطق زلزله‌زده تصریح کرد: هم‌اکنون وسایل گرمایشی، لباس گرم، چادر نماز و وسایل بهداشتی خصوصا برای خانم‌ها و ظروف برای پخت و پز از نیازهای ضروری زلزله‌زدگان است.

وی بیان کرد: هم اکنون مناطق زلزله‌زده نیازمند آشپز و کسانی است که در زمینه مسائل فنی تخصص دارند. از این رو، مناسب است که این افراد خود را جمعیت هلال احمر استان معرفی و پس از سامان دهی به مناطق زلزله‌زده اعزام شوند.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر