کد خبر: 67486 A

معاون امور عمرانی استانداری البرز:

نبود زیرساخت های مورد نیاز روستایی و همچنین نزدیکی استان البرز به تهران تا پیش از تشکیل استان البرز باعث شده بود روستاهای البرز از محرومیتی پنهان رنج ببرند/ روستاها در فرآیند توسعه اجتماعی و انسانی به شاخص های سرمایه اجتماعی نیازمند هستند.

ایلنا-البرز: معاون امور عمرانی استانداری البرز گفت: نبود زیرساخت‌های مورد نیاز روستایی و همچنین نزدیکی استان البرز به تهران تا پیش از تشکیل استان البرز باعث شده بود روستاهای البرز از محرومیتی پنهان رنج ببرند.

به گزارش ایلنا از کرج، کاوه حدادپور در سیزدهمین جلسه کارگروه فرهنگی، اجتماعی و نیروی انسانی دهیاری‌های کشور با بیان این مطلب گفت: با تشکیل استان البرز اقدامات شایسته‌ای در راستای بهبود وضعیت روستاهای استان صورت گرفته اما محرومیت روستا‌ها که میراث سال‌های گذشته است به گونه‌ای است که باید برای رفع کامل آن‌ها تدابیر لازم اندیشیده شود.

کاوه حدادپور در خصوص ارتقاء سطح دهیاری‌ها اظهار داشت: با تقویت بنیه کار‌شناسی و استفاده از تجارب سایر استان‌ها اقداماتی نیز در جهت ارتقاء سطح دهیاری‌های استان صورت گرفته است.

این مسئول همچنین استفاده بهینه از سرمایه انسانی را ضروری دانست و گفت: اصلیترین عامل افزایش ثروت کشور‌ها تمرکز بر سرمایه انسانی به عنوان نیروی اثرگذار جامعه است.

وی تاکید کرد: رویکرد بهره وری باید با محوریت استفاده بهینه از سرمایه‌ها و به ویژه منابع انسانی باشد تا بر اساس آن زمینه رقابت پذیری و ارتقای سطح کیفی در بخش‌های تولید و خدمات روستا‌ها فراهم شود.

حدادپور در ادامه خصوصیات بارز روستاییان را صداقت، صفا، صمیمیت و خودکفا بودن برشمرد و تصریح کرد: این خصوصیات که امروزه در زندگی شهری کم رنگ شده است باعث شده علاقه‌مندی شهرنشینان به روستا‌ها که هنوز بافت سنتی خود را حفظ کرده‌اند، بیشتر شود.

وی گفت: این مهم عاملی است که می‌تواند در کنار تقویت زیرساختهای موردنیاز روستا‌ها موجب بهبود وضعیت اقتصادی روستا‌ها شده و دولت را در راستای تحقق طرح مهاجرت معکوس و تامین زیرساخت‌های گردشگری یاری دهد.

وی در خصوص برنامه ریزی فرهنگی در روستا‌ها به عنوان بخشی از فرایند توسعه پایدار گفت: این نوع برنامه ریزی در جهت تقویت اجزای اصلی هویت فرهنگی جامعه در پرتو چینش مناسب و تعیین جایگاه صحیح از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

حدادپور در خصوص سرمایه اجتماعی در روستا گفت: سرمایه اجتماعی مفهوم جدیدی است که امروزه در تحلیل‌های اجتماعی - اقتصادی پیرامون توسعه جوامع روستایی مطرح است.

وی تصریح کرد: سرمایه اجتماعی در روستا بر منابع موجود در روستا تاکید دارد این منابع شامل روابط انسانی، شبکه‌ها و نهاد‌ها در ساختارهای اجتماعی است در این راستا روستا‌ها در فرآیند توسعه اجتماعی و انسانی به شاخص‌های سرمایه اجتماعی نیازمند هستند که باید بیش از پیش مورد توجه مسئولان و برنامه ریزان واقع شود.

گفتنی است دیروز و امروز ۹ و ۱۰ اردیبهشت؛ سیزدهمین جلسه کارگروه فرهنگی، اجتماعی و نیروی انسانی دهیاری‌های کشور در استان البرز در حال برگزاری است.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر