کد خبر: 80603 A

استاندار البرز:

یک لحظه از فتنه دشمن غافل نشویم/هیچ تخلفی مورد غفلت قرار نگیرد/ بازرسان چشمان بینای دستگاه حاکمیتی هستند/ بازرسان تا پایان فرایند انتخابات نظارت مستمر داشته باشند.

ایلنا: استاندار البرز ضمن تشریح وظایف بازرسان و نقش بی بدیل آنها به ویژه در ایام انتخابات تاکید کرد: پیشگیری از شائبه در فرایند انتخابات و برخورد با تخلفات دو رسالت مهم است که باید از سوی بازرسان یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری و چهارمین دوره انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا مورد توجه قرار گیرد.

به گزارش ایلنا در کرج اصغر عربیان با بیان این مطلب در همایش سراسری بازرسان انتخابات استان البرز به تشریح نقش و جایگاه بازرسان پرداخت و اظهار داشت: نقش و جایگاه بازرسان در فرایند برگزاری انتخابات از اهمیت بسزایی برخوردار است در این راستا توقع مقام معظم رهبری، نظام و مسئولان نیز از بازرسان به عنوان ناظران برگزاری انتخابات بسیار بالا است چراکه هدفی که تعقیب می کنند بسیار ارزشمند است.

وی شیوه حکومت داری را از منظر حضرت علی (ع) مورد بررسی قرار داد و افزود: به فرموده امام علی (ع) حکومت امری ضروری است و اولین ضرورت در کنار یک حکومت چشمی است که بر حسن اجرای قانون و مقررات نظارت می کند.

عربیان جایگاه بازرسی را در حاکمیت اسلامی تا جایی حائز اهمیت دانست که حتی در منشور حکومت داری حضرت علی (ع) به مالک اشتر نیز به امر نظارت اشاره و تاکید شده است.

استاندار البرز در ادامه از بازرسی به عنوان معیار و شاخص یاد کرد و گفت: نظارت، موجب استحکام پایه های حکومت می شود و هیچ حکومتی بی نیاز از نظارت نیست بنابراین اگر می خواهیم زمینه های وقوع فساد شناسایی و از بین برود لازم است که هر لحظه امور مختلف از سوی چشمانی تیزبین رصد شود.

نماینده عالی دولت در استان البرز با اشاره به فتنه سال 88 و القاعات دشمن مبنی بر اینکه تقلب در انتخابات روی داده است، خاطر نشان کرد: تقلب زمینه های گسترده و زوایای پنهانی دارد که وقتی ساز و کارهای نظارتی امکان کنترل نداشته باشد به وقوع می پیوندد که در سازو کارهای انتخاباتی ما زمینه ها طوری فراهم شده که امکان تقلب وجود ندارد.

عربیان تصریح کرد: افرادی که شائبه تقلب در انتخابات را اشاعه می دهند هدفی جز فتنه انگیزی ندارند. در فرایند برگزاری انتخابات دوره گذشته نیز ممکن است تخلفی صورت گرفته باشد اما همانگونه که همه اذعان دارند به دلیل حضور اعضای مختلف؛ هیئت های اجرایی، نظارت، بازرسی، نمایندگان فرماندار و معتمدین شعب اخذ رای در پای صندوق های رای و همچنین نمایندگان نامزدهای انتخاباتی امکان هرگونه تقلبی رد است چراکه نمی توان تصور کرد تمامی این عوامل با هم یکی شده و بخواهند تقلبی را در یک صندوق انجام دهند.

یک لحظه از فتنه دشمن غافل نشویم

وی با بیان اینکه وقوع فتنه در هر لحظه امکان پذیر خواهد بود، یادآور شد: دشمن در طول 34 سال اخیر در هر لحظه به روش های مختلف از شیوه های قانونی تا تحریم های اقتصادی و...به دنبال فتنه انگیزی بوده است، حال که دشمن یک لحظه نیز از نظام ما غافل نمی شود ما نیز نباید لحظه ای از نقشه های شوم آنها غفلت کنیم.

این مسئول تصریح کرد: زمانی که ما نتوانیم سلامت انتخابات را برای مردم به اثبات برسانیم دشمن هم به خود اجازه فتنه انگیزی می دهد.

وی که در جمع بازرسان استان البرز سخن می گفت، ادامه کرد: تصور نمی رود در این جمع کسی به دنبال برگزاری انتخابات سالم و دقیق نباشد اما این به تنهایی کافی نیست بلکه باید زمینه های رفع هر گونه شائبه نیز برای مردم فراهم شود.

هیچ تخلفی مورد غفلت قرار نگیرد

استاندار البرز خطاب به بازرسان گفت: از کنار هیچ نکته کوچکی چشم پوشی نکنید چرا که یک موضوع کوچک هم می تواند زمینه شائبه های بزرگی را فراهم کند.

اجرای دقیق قانون در کمترین زمان ممکن، بیشترین تلاش برای رفع شائبه ها، روند مطلوب اخذ رأی از مردم، جلب اعتماد، پاسخ دهی مناسب، امانت داری، اجرای کلیه امور از مجرای قانونی، رسیدگی به شکایات و... از جمله مواردی بود که استاندار البرز در جمع بازرسان بر ضرورت اجرای دقیق آنها تأکید کرد.

عربیان محور دوم سخنانش را به تجربیات خود در سازمان بازرسی و دیوان محاسبات کشور اختصاص داد و با بیان این جمله که «پیشگیری بهتر از درمان است»، اظهار کرد: در امور مختلف؛ اجتماعی، اقتصادی و بسیاری از امور گاهی درمان محقق نمی شود و گاهی نیز اصلاً جبران پذیر نیست.

بازرسان چشمان بینای دستگاه حاکمیتی

وی با بیان اینکه بازرسان نقش چشم را دارند و تنها باید گزارش تخلفات را اعلام کنند، تصریح کرد: بازرسان باید بدون هرگونه دخالتی در روند برگزاری انتخابات تنها نقش نظارتی خود را ایفا کرده و تخلفات را گزارش دهند.

عربیان ادامه داد: علاوه بر این مهم زمان گزارش وقوع تخلف نیز بسیار مهم است تا جایی که یک لحظه تأخیر هم هدف را از بین خواهد برد.

استاندار البرز گفت: برای اینکه انتخاباتی سالم را رقم بزنیم لازم است که کمربندها را محکم ببندیم و از بروز هر گونه تخلف پیشگیری کنیم.

ضرورت آشنایی بازرسان به قوانین و مقررات

وی با بیان اینکه یک بازرس خود باید ابتدا به مقررات قانونی آشنا باشد، افزود: حرف اول را در نظارت معیارهای قانونی می زند، بازرسان باید با کلیه قوانین و مقررات مربوطه آشنا باشند و بر مبنای آن تخلفات را تطبیق و سپس گزارش دهند.

عربیان ناتوانی در اعمال قانون و زیر سئوال رفتن صلایت ناظران را از جمله آثار سوء عدم آشنایی بازرسان با قوانین و مقررات قانونی ذکر کرد.

نماینده عالی دولت در استان البرز در ادامه دقت و عدم تبعیض در نظارت ذی نفعان را اصل الزامی برای بازرسان دانست و تصریح کرد: بازرسان باید نگاه مساواتی به ذی نفعان خود داشته باشند و مراقب اعمال تبعیض ها باشند چرا که خلاف قانون است.

لزوم پایداری در امر نظارت تا پایان فرایند انتخابات

وی در ادامه کار ناظران را به هدایت یک هواپیما در اوج آسمان تشبیه کرد و گفت: همانگونه که یک خلبان تا لحظه فرود، هدایت هواپیما را عهده دار است، ناظران نیز تا آخرین لحظه باید با پاسخگویی صحیح، امر نظارت را دنبال و شفاف سازی کنند.

سعه صدر از سوی بازرسان در کلیه فرایند برگزاری انتخابات و خارج نشدن از مسیر و جاده قانون مهمترین محورهای سخنان استاندار البرز در جمع بازرسان یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری و چهارمین دوره شوراهای اسلامی شهر و روستای این استان بود.

استاندار البرز در پایان اظهار امیدواری کرد: ایام باسعادت شعبانیه و موالید این ماه با پیروزی نظام جمهوری اسلامی در 24 خرداد ماه کام ملت را شیرین کرده و مسیر توسعه روزافزون ایران اسلامی را هموارتر از گذشته کند.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر