کد خبر: 82555 A

رئیس موسسه تحقیقات، واکسن و سرم سازی رازی:

تولید این واکسن در دنیا اهمیت استراتژیک دارد/ این موسسه توانایی بومی سازی انواع واکسن های دام و طیور را دارد/ ارز کافی به این موسسه اختصاص داده نمی شود.

ایلنا: رئیس موسسه تحقیقات، واکسن و سرم سازی رازی در نشستی خبری و در حضور اصحاب رسانه از واکسن نوع جهش یافته تب برفکی موسوم به (A2013) رونمایی کرد.

به گزارش ایلنا در کرج، هادی قدکچی در نشست خبری که به مناسبت روز جهاد کشاورزی ترتیب داده بود، ضمن رونمایی از این واکسن استراتژیک در تشریح سایر اقدامات و فعالیت های علمی، پژوهشی و تولیدی صورت گرفته در این موسسه به خبرنگاران گفت: خوشبختانه موسسه رازی جزو معدود موسسات پژوهشی کشور است که امکان تبدیل علم را به دانش و ثروت دارد.

وی در ادامه به توانایی های این موسسه در تولید انواع واکسن بخصوص در حوزه بیماری های صعب العلاج مثل فلج اطفال اشاره و از برطرف کردن ٪95 نیاز کشور در این حوزه خبر داد.

این موسسه توانایی بومی سازی انواع واکسن های دام و طیور را دارد

وی با بیان این مطلب که این موسسه توانایی بومی سازی انواع واکسن های دام و طیور را دارد بیان داشت: با مساعدت معاونت شورای عالی تحقیقات و فناوری کشور در خصوص واگذاری برخی تسهیلات به این موسسه، دسترسی به تولید 30 واکسن در حوزه طیور، ساخت سایت تولیدی ویژه پاد زهرهای مار و عقرب و همچنین سایت تولید واکسن های ویروسی مصرف انسانی مثل واکسن سه گانه (سرخک،سرخجه،اوریون MMR) در دستور کار قرار گرفته است که امیدواریم با این تولیدات علاوه بر نیاز کشور بتوانیم به کشورهای حوزه خاورمیانه هم صادرات داشته باشیم.

این مسئول در ادامه گفت: سالانه 100 هزار آمپور واکسن ضد مار و عقرب دراین موسسه تولید می شود که در حال حاضر این موسسه توانایی صادرات 10/000 از این نوع آمپور را  به کشورهای خاورمیانه دارد که این کشورها حاضرند برای هر عدد از این آمپور ها بین 90 تا 100 یورو پول پرداخت کنند.

وی تولید واکسن گابون را 400 میلیون دوز در سال عنوان و یاد آور شد: در حال حاضر نیاز کشور به این واکسن 1/5 تا 2 میلیارد دوز در سال است که با توجه به پتانسل و توانمندی های موجود این موسسه، می توانیم متناسب با نیاز کشور این میزان واکسن را هم تولید کنیم.

وی ادامه داد: در حال حاضر شعبه رازی مشهد در حال تولید 2 میلیون دوز واکسن (طائون نشخوار کنندگان طبیعت PPR) است که امیدواریم هدف گزاری صورت گرفته برای تولید 10 میلیون دوز از این نوع واکسن، در سال آینده محقق شود.

این مسئول در ادامه از آغاز بکار مجدد پروژه تولید واکسن (لارنگوترافیک) که مدت 5 سال از گردونه تولید این موسسه خارج شده بود خبر داد و گفت: امسال تولید 500 هزار دوز واکسن بروسلوز (قطره چشمی دامی) را تعهد تامین داریم که در دستور کار این موسسه قرار گرفته است.

ارز کافی به این موسسه اختصاص داده نمی شود

وی در ادامه با انتقاد از در اختیار نگذاشتن ارز کافی به این موسسه، توسط نهاد های مسئول به منظور خریداری مواد اولیه، خاطر نشان کرد: اگر بخواهیم این محصولات را از خارج کشور تامین کنیم سالانه 300 میلیون دلار ارز برای خرید این سرم ها از کشور خارج می شود که تنها اگر 30 میلیون دلار در سال به منظور تهیه مواد اولیه به این موسسه اختصاص داده شود ما می توانیم به همان میزان ارزی که برای خرید سرم از خارج مصرف می کنیم با ارزش افزوده بالایی این محصولات را در همین موسسه تولید کنیم.

هادی قدکچی در ادامه از عملیاتی شدن پروژه تامین مواد اولیه انواع واکسن در شورای عالی تحقیقات و فناوری کشور (عتف) خبر داد و گفت: بر اساس برنامه ریزی های صورت گرفته بر آن شدیم تا ظرف مدت 3 سال به صورت پایلوت، در مرحله آزمایشگاهی و در حدود 2 سال در مرحله صنعتی(جمعا 5 سال) آینده در تولید این مواد در کشور به خوکفایی برسیم.

وی در ادامه در توضیح انگیزه اجرای پروژه طرح نوع جدید واکسن تب برفکی(َA2013) که در این نشست رو نمایی شد اظهار داشت: در چند سال اخیر دام های ما همه ساله با تهدید این بیماری از جانب مرزهای شرقی کشور مواجه بود و این بیماری سلامت دام های ما را دچار مشکل کرده بود که در سال گذشته با ورود نوع جهش یافته و خطرناک این ویروس به داخل کشور موفق شدیم با نمونه برداری و کشت آن در این مجموعه تحقیقاتی و تولیدی، پس از 8 ماه کار شبانه روزی و اخذ تاییدیه این واکسن از مجامع علمی – تحقیقاتی معتبر دنیا، به تولید صنعتی 5000 دوز از این محصول در موسسه برسیم.

تولید این واکسن در دنیا اهمیت استراتژیک دارد

رئیس موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی با استراتژیک دانستن تولید این نوع واکسن در دنیا در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران مبنی بر این که تولیدات این موسسه چه قدر با استاندارد های جهانی همخوانی دار گفت: استاندار سازی تولیدات در این موسسه به قدری بالاست که حتی اغلب واکسن های وارداتی پس از ورود به کشور مجددا با استانداردهای این موسسه کنترل کیفی می شوند.

وی در ادامه در پاسخ به سوال خبرنگار دیگری مبنی بر اینکه آیا صحت دارد که%60 از واکسن های ما وارداتی است با رد این ادعا بیان داشت: بحث آمار، ارقام و اختیار واردات واکسن مختص به سازمان دامپزشکی کشور است و ما هیچ اختیار و مسئولیتی در این خصوص نداریم چرا که کار ما فقط تحقیق و تولید است.

وی در پایان با بیان این مطلب که متاسفانه تلاش های این موسسه در کشور همواره با مهجوری زیادی روبرو بوده، ابراز تاسف کرد: نتنها اغلب مردم، بلکه متاسفانه اطلاعات برخی مدیران و مسئولان ما در کشور، به قدری پایین است که نمی دانند، برخی از این سرم ها و واکسن ها در این موسسه و در داخل کشور خودمان تولید می شود.

موسسه تحقیقات،واکسن و سرم سازی رازی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر