کد خبر: 93074 A

مدیرکل بازرسی مدیریت عملکرد و امور حقوقی استانداری البرز:

گزینشی عمل کردن برخی از فرمانداران و شهرداران در جلوگیری از ساخت و سازهای غیرمجاز در رشد معضل شهری نقش به سزایی داشته است.

ایلنا: مدیرکل بازرسی مدیریت عملکرد و امور حقوقی استانداری البرز بر ضرورت اصلاح قانون شهرداری‌ها در جلوگیری از ساخت و سازهای غیرمجاز تأکید کرد.

به گزارش ایلنا در کرج افراسیاب شجاعی در جلسه «ستاد ساماندهی و پیشگیری از ساخت و سازهای غیرمجاز» گفت: بر اساس قانون، شهرداری‌ها می‌توانند از ساخت و سازهای غیر مجاز در زمین‌های محصور و غیرمحصور جلوگیری نمایند که این امر و وجود خلاء‌های قانونی موجب می‌شود تا شاهد سوء استفاده برخی افراد سودجو و ساخت و سازهای غیر مجاز در شهر‌ها باشیم.

شجاعی عنوان کرد: یکی از مؤلفه‌های مهم در امر جلوگیری از ساخت و سازهای غیرمجاز، رصد نمودن کامیون‌های حمل مصالح ساختمانی به محدوده شهر‌ها خصوصاً محله‌هایی است که ساخت و ساز خیز است.

وی همچنین بر ضرورت جمع آوری مصالح ساختمانی و تعطیلی مصالح فروشی‌های غیرمجاز در شهر‌ها توسط شهرداری‌ها تأکید کرد و متذکر شد: عدم نظارت بعضی از شهرداران و قصور مأموران تحت امر در این خصوص کاملاً مشهود است که با این عوامل به موقع برخورد لازم صورت خواهد پذیرفت.

شجاعی یادآور شد: در ماده ۱۱، ۱۲ و ۱۳ قانون، حفظ کاربری اراضی و باغات تصریح شده است که مأموران جهاد کشاورزی مکلفند ضمن بازدید از اراضی مربوطه در صورت مشاهده هر گونه جرم، ضمن توقف عملیات نسبت به تنظیم صورتجلسه اقدام و به مالک ابلاغ نمایند و در صورت تکرار نیز در اسرع وقت نسبت به معرفی مجرم یا مجرمان به مراجع قضایی اقدام و برابر حکم صادره با حضور نیروی انتظامی و نماینده دستگاه قضایی رأساً نسبت به قلع و قمع بنا اقدام نمایند؛ که متأسفانه با وجود این قانون ما در شهرستانهای استان شاهد ساخت و سازهای غیرمجاز و تغییر کاربری اراضی در سطح وسیع هستیم و از طرفی اقدام چشمگیری از طریق مجریان مربوطه مشاهده نمی‌شود.

مدیرکل بازرسی مدیریت عملکرد و امور حقوقی استانداری دستگاه‌های خدمات رسان را به اجرای صحیح قانون (ماده ۸) ملزم کرد و اعلام داشت: ممانعت از صدور مجوز انشعاب در واحدهای غیرمجاز اهرمی بازدارنده در جلوگیری از ساخت و سازهای غیر مجاز است و همکاری دستگاه‌ها با شهرداری‌ها در جلوگیری از بناهای غیر مجاز امری ضروری است.

گزینشی عمل کردن برخی از فرمانداران و شهرداران در جلوگیری از ساخت و سازهای غیرمجاز از دیگر مواردی بود که این مسئول برآن اشاره داشت و بر ضرورت بازنگری در تصمیمات تأکید کرد.

شجاعی بیان کرد: تیمی ۴ نفره که شامل معاونان ادارات کل حراست، بازرسی، روستایی و شهری و شورا‌ها هستند، با پیشنهاد این اداره کل و با حکم استاندار البرز به عنوان اعضاء کمیته ویژه نظارت بر عملکرد دستگاه‌ها در جلوگیری از ساخت و سازهای غیرمجاز در سطح استان فعال هستند به صورت مستمر ساخت و سازهای غیرمجاز شهر‌ها و بخش‌های استان را رصد و گزارش نهایی را به استاندار منعکس می‌نمایند که لازم است کلیه مسئولان همکاری لازم را در این خصوص داشته باشند.

وی در پایان افزود: کلیه مسئولان امر باید به درستی به وظایف خود عمل کرده و مسئولیت‌های حوزه خود را بر دوش دیگر نگذارند تا انشاا... شاهد برچیده شدن این پدیده ناهمگون و زشت در سطح استان باشیم.

ساخت و سازهای غیر مجاز در استان البرز
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر