کد خبر: 74607 A

رسانه‌های گروهی به ویژه مطبوعات، محوری‌‌ترین عامل توسعه همه جانبه در هر جامعه و کشوری به شمار می‌روند.

ایلام:استاندار ایلام، گفت: رسانه های گروهی به ویژه مطبوعات، محوری ترین عامل توسعه همه جانبه در هر جامعه و کشوری به شمار می روند.

به گزارش ایلنا از ایلام، محمود عباس زاده مشکینی، در مراسم اختتامیه جشنواره ملی_ موضوعی مطبوعات محلی "زاگرس"، اظهار کرد: توسعه محصول عقلانیت جمعی مردم هر کشور و جامعه ای است.

وی، با بیان اینکه رسانه ها، محوری ترین و اساسی ترین عامل در ایجاد عقلانیت جمعی به شمار می روند، افزود: تمام فضلیت های سیاسی محصول عقلانیت جمعی است.

استاندار ایلام تصریح کرد: توسعه فقط ساختن یک ساختمان و بنا نیست، بلکه توسعه باید از نفس انسان و از فرهنگ شروع شده و به توسعه اجتماعی منجر می شود که باید به صورت همه جانبه در یک جامعه صورت گیرد تا به توسعه واقعی منجر شود.

عباس زاده مشکینی ابراز کرد: برای رسیدن به توسعه، نظم، ترجمه و تبیین مدیریتی و ژورنالیستی نیاز است که تبیین آن در جامعه و اقشار مختلف بر عهده روزنامه نگاران و مطبوعات است که باید موضوع عای مختلف را به زبان ساده در اختیار مردم قرار دهند.

وی افزود: مطبوعات و رسانه یک رکن دموکراسی یا به عبارت بهتر مردم‌سالاری است و عموماً افرادی که در مورد احزاب و مطبوعات صحبت می‌کنند از این تعبیر استفاده می‌کنند.

استاندار ایلام، یادآور شد: در کشورمان هم حزب وجود دارد و هم مطبوعات که نسبت به خیلی از کشورها تعداد احزاب کشورمان زیادتر است.

عباس‌زاده مشکینی، با اشاره به اینکه مدت شش سال تصدی دبیر کمیسیون ماده 10 احزاب را عهده دار بوده است،‌ گفت: 240 حزب دارای مجوز در کشور وجود دارد.

وی، با بیان اینکه بیش از 5 هزار نشریه نیز در سراسر کشور منتشر و چاپ می‌شود که باید اعتراف کرد در حوزه کمی مشکلی در حوزه رسانه نداریم، افزود: اما اگر یکی از شاخص‌های ارزیابی کارآمدی، نفوذ و رویکرد مردم به مطبوعات را بررسی کنیم می‌توانیم تیراژ را به تعداد مجوزهای صادره تقسیم کنیم آنوقت متوجه می‌شویم در چه وضعیتی هستیم.

مشکینی، با بیان اینکه می‌توانیم با این نوع ارزیابی میزان رغبت مردم به رسانه‌های مکتوب محلی را بررسی کنیم، اظهار کرد: با این میزان و شاخصه می‌توان دریافت که رسانه‌های مکتوب در مهندسی افکار عمومی چه میزان نقش دارند.

استاندار ایلام، در پایان با اشاره به نامگذاری سال حماسه سیاسی و حماسه اقتصادی از سوی مقام معظم رهبری، خاطرنشان کرد: این شعار محوری یک تبیین و ترجمه مطبوعاتی و به زبان ساده برای مردم می خواهد که وظیفه رسانه های گروهی و جمعی کشور برای تحقق این شعار بسیار سنگین است.

 نخستین جشنواره ملی موضوعی مطبوعات محلی سراسر کشور، 29 و 30 اردیبهشت جاری به مدت دو روز به میزبانی استان ایلام برگزار شد.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر