کد خبر: 66909 A

رییس کل دادگستری آذربایجان شرقی:

«دولت به تعهدات خود در بحث یارانه‌ها و اختصاص ۳۰درصد درآمد ناشی از اجرای این قانون به بخش صنعت عمل نکرد و موجب بروز مشکل در بخش تولید شد که صدمه اصلی آن به کارگران وارد آمد چرا که سرمایه گذار با سرمایه‌ای که دارد هیچ مشکلی برای معاش ندارد اما وقتی تعدیل نیرویی صورت می‌گیرد و یا کارخانه‌ای تعطیل می‌شود کارگران لطمه می‌بینند.»

رییس کل دادگستری آذربایجان شرقی گفت: میزان پرداختی فعلی دستمزد به کارگران با واقعیات جامعه همخوان نیست.

به گزارش خبرنگار ایلنا در تبریز، حجت الاسلام شریفی که به مناسبت هفته کارگر با دبیر اجرایی خانه کارگر تبریز و جمعی از فعالان جامعه کارگری استان آذربایجان شرقی دیدار می کرد با تبریک هفته کارگر اظهار داشت: در دین اسلام به تلاش کارگر و کسی که برای کسب روزی حلال برای خانواده خود فعالیت می کند اگر با اخلاص باشد رنگ عبادت داده است.

وی با بیان اینکه قشر کارگر باید به جایگاهی که خداوند متعال به آنان داده است افتخار کنند افزود: کار کردن با دست، کار بندگان صالح خداست.

وی با تأکید بر اینکه باید همه تلاش ها برای برجای نشستن حق باشد گفت:اگر کارهای ما براساس معیارهای حق بوده و هوا و هوس بر آن حاکم نباشد همه به حقوق خود می رسند.

حجه الاسلام شریفی به بحث تغییر قانون کار اشاره کرد و گفت: متاسفانه در این موضوع مهم جزیره ای تفکر می شود و گروهی تنها به خاطر دفاع از منافع کارگر، عده ای به خاطر سرمایه گذار و دولت هم به دلیل مصالح کشور در آن وارد شده اند درحالی که اگر معیارهای حق رعایت شود مشکلی پیش نمی آید و حقوق همه ادا می شود.

وی در ادامه با تآکید براینکه همچنان نسبت به قشر کارگر بی توجهی می شود گفت: در همین موضوع دستمزدها نرخ تعیین شده تأسف آور است و کارگر با این حقوق در برابر خانواده خود شرمنده است.

حجه الاسلام شریفی با بیان اینکه نرخ دستمزد باید با شرایط فعلی به 1/5 میلیون تومان و با احتساب اضافه کاری به 2 میلیون تومان برسد گفت: نرخ پایین تر از این رقم ظلم است.

وی با اشاره به بحث یارانه ها و تاثیر آن بر کارگران گفت: متاسفانه دولت به تعهدات خود در بحث یارانه ها و اختصاص 30درصد درآمد ناشی از اجرای این قانون به بخش صنعت عمل نکرد و موجب بروز مشکل در بخش تولید شد که صدمه اصلی آن به کارگران وارد آمد چرا که سرمایه گذار با سرمایه ای که دارد هیچ مشکلی برای معاش ندارد اما وقتی تعدیل نیرویی صورت می گیرد و یا کارخانه ای تعطیل می شود کارگران لطمه می بینند.

حجه الاسلام شریفی با اشاره به اینکه رویکرد اصلی دادگستری حمایت از کارگران است گفت: در مواردی با این دید که تعطیلی کارخانه منجر به از دست دادن فرصتهای شغلی می شود سیاست های لازم را به کار گرفته ایم.

رییس کل دادگستری آذربایجان شرقی کارگران را ستون خیمه اقتصادی خواند و گفت: اگر کارگر نباشداز اقتصاد کشور خبری نخواهد بود و ما باید حمایت از این قشر را در اولویت قرار دهیم.

حجه الاسلام شریفی به فعالیت های هیئت های تشخیص و حل اختلاف اشاره کرد و گفـت: نمایندگان قوه قضائیه در این هیئتها با معیار قرار دادن حق، رویکرد حمایتی از قشر کارگر را دارند.

وی همچنین در راستای حفظ حرمت کارگران آمادگی دادگستری استان آذربایجان شرقی را برای ایجاد واحد اجرای احکام در محل اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی برای تسریع در اجرای احکام اعلام کرد.

 

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر