کد خبر: 87652 A

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت:

چكیده: «تخمین زده شده که سالیانه در کشور در حدود ۱۴ میلیارد دلار قاچاق انجام می‌شود که با فرض ۷۰ هزار دلار سرمایه گذاری برای ایجاد یک شغل این موضوع باعث از بین رفتن ۲۰۰ هزار فرصت شغلی می‌شود.»

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت میزان ورود كالاهای قاچاق به كشور را ۱۴ میلیارد دلار تخمین زد و گفت: با فرض ۷۰ هزار دلار سرمایه گذاری برای ایجاد یک شغل، قاچاق كالا سالانه باعث از بین رفتن ۲۰۰ هزار فرصت شغلی می‌شود.

به گزارش خبرنگار ایلنا، محمدصادق مفتح در همایش گردهمایی مسئولین کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز اظهار داشت: تخمین زده شده که سالیانه در کشور در حدود ۱۴ میلیارد دلار قاچاق انجام می‌شود که با فرض ۷۰ هزار دلار سرمایه گذاری برای ایجاد یک شغل این موضوع باعث از بین رفتن ۲۰۰ هزار فرصت شغلی می‌شود.

وی ادامه داد: همچنین با تخمین مالیات بر درآمد، سالانه هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان نیز فرار مالیاتی داریم و در صورتی که این پول به کشور برگردانده شود سه میلیون کارمند از دادن مالیات معاف می‌شوند.

مفتح یکی از موارد مبارزه با قاچاق کالا را قابلیت رهگیری کالا دانست و افزود: از تاریخ ۱۰//۱۲/ ۹۱ هر کالایی که از کمرگ خارج می‌شود حتما باید در سامانه ثبت سفارش ثبت شده باشد در غیر این صورت اجازه ترخیص ندارد. 

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت در ادامه سخنان خود یکی از معضلات موجود در کشور را تولید محصولات تقلبی دانست و گفت: در حال حاضر ۷۰ درصد محصولات آرایشی و بهداشتی که تحت نام تجاری شرکت‌ها تولید می‌شود در واقع تولید خود شرکت‌ها نیستند. همچنین به گفته یکی از تولیدکنندگان جاعلان قادرند هر محصولی را کمتر از یک ماه با کمترین قیمت تولید کنند.
وی ادامه داد: ایران جزو دو کشور دارای بالا‌ترین میزان قاچاق سیگار نیز قرار دارد، به عبارتی از هر ۶۰ میلیارد نخ مصرفی در سال ۲۴ میلیارد نخ قاچاق است و به این اضافه کنید سودی که از این طریق نصیب قاچاقچیان می‌شود.
مفتح اظهار داشت: گردش مالی کالاهای غرمجاز در دنیا طی سی سال بیش از ۱۰۰ برابر شده است که این در کشور ما نیز صدق می‌کند.
وی با اشاره به راهکارهای مبارزه با قاچاق کالا افزود: مهم‌ترین موضوع برای این مشکل این است که باید شرایط عرضه را برای کالاهای غیرمجاز ناامن کنیم و همچنین باید امکان تشخیص کالاهای مجاز از غیرمجاز را برای همه افراد فراهم کرد.
وی ادامه داد: از دیگر موارد تخصیص شناسه یکتا به هر واحد کالا و فراهم کردن امکان استعلام مشخصلات کالا از سامانه مرکزی است.
مفتح یکی از راهکارهای موجود در کشور را استفاده از طرح بارکد شبنم دانست و گفت: طرح شبنم توانسته است برخی از این موارد را حل کند در حال حاضر تعداد قلم کالا‌ها که برای آن‌ها کد شبنم صادر شده است ۲۱۶۱۱۰قلم کالا بوده است و آمار کاربران عضو نیز ۵۶/۹۸ عضو حقیقی و حقوقی بوده است.
مفتح در پایان خاطرنشان کرد: در حال حاضر تنها راه جلوگیری از مبارزه با قاچاق کالا استفاده از فناوری اطلاعات است که ما در معاونت صنعت، معدن و تجارت در حال پیگیری این موضوع هستیم. 

گفتنی است همایش مسئولین کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان‌های سراسر کشور با حضور مالکی رئیس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، دکتر جلالی رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی، دکتر معمار‌نژاد رئیس کل گمرک ایران، مژدهی‌پور رئیس سازمان تعزیرات حکومتی و مسئولین مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان سراسر کشور در حال برگزاری است و خبرهای تکمیلی متعاقبا ارسال می‌شود.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر