کد خبر: 8698 A

استاندار چهار محال و بختیاری در اولین جشنواره ملی بادام کشور حضور یافت و خواهان ارائه تسهیلات جهت ایجاد صنایع تبدیلی و بسته بندی این محصول شد.

شهرکرد - ایلنا: استاندار چهارمحال و بختیاری اظهار داشت: باتوجه به وقوع خشکسالی‌های اخیر، توسعه باغات دیم باید در دستور کار متولیان کشاورزی استان قرارگیرد.

به گزارش خبرگزاری ایلنا از شهرکرد، علی اصغرعنابستانی در اولین جشنواره ملی بادام درشهرکرد، افزود: در این راستا می‌توان طرح‌های تحقیقاتی و مطالعاتی برای مناطق و اراضی که قابلیت توسعه باغات دیم دارند را تهیه و این مناطق برای کاشت بادام دیم به کشاورزان واگذار شود.

وی عنوان کرد: درسال‌های اخیر اقدامات مناسبی در زمینه توسعه باغات دیم بادام انجام گرفته به گونه‌ای که سطح زیر کشت باغات دیم بادام از ۷۰۰ هکتار در سال ۸۹ به هزار هکتار در سال جاری رسیده است.

عنابستانی در ادامه با بیان روند روبه رشد صادرات این محصول ازاستان تصریح کرد: سال گذشته ۲۰ میلیون دلار محصول بادام از استان به خارج از کشور صادر شد درحالی که این میزان در سال ۸۹، ۱۳ میلیون دلار بوده است.

وی ادامه داد: مسئولان استان تلاش می‌کنند تا میزان صادرات بادام به مرز ۴۰ میلیون دلار در آینده‌ای نزدیک برسد.

نماینده عالی دولت در استان ابراز کرد: با توجه به افزایش نرخ ارز در کشور شرایط برای صادرکنندگان مساعد شده و تهدید افزایش نرخ ارز را به فرصتی برای افزایش صادرات تبدیل کرد.

استاندار چهارمحال و بختیاری درادامه استفاده ازروش‌های نوین آبیاری را از دیگر اقدامات موثر در زمینه افزایش تولید بادام در استان عنوان کرد وگفت: هم اکنون ۶۰ درصد باغات بادام استان با سیستم آبیاری تحت فشار و دیگر روش‌های نوین، آبیاری می‌شود.

عنابستانی بیان کرد: استانداری آمادگی هرگونه همکاری با جهاد کشاورزی برای بهره گیری و استفاده بیشتر از سیستم‌های نوین آبیاری را دارد.

وی با بیان اینکه نبود صنایع فرآوری از محدودیت‌های استان درتولید و صادرات بادام است در خصوص ارائه تسهیلات لازم برای ایجاد صنایع تبدیلی و بسته بندی اعلام آمادگی کرد.

اولین جشنواره ملی بادام کشور با حضور جمعی از مسئولان کشوری و کار‌شناسان و مروجان جهاد کشاورزی استان‌ها در تالار ابن سینای دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد برگزار شد.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر