کد خبر: 1149 A

شهردار مشهد:

ایران در رتبه بندی سازمان ملل در خصوص ارائه خدمات دولت الکترونیک جایگاه مناسبی ندارد / دولت باید طرح جامعی را برای همه تهیه کند تا تمامی دستگاه ها و شهرداری ها بر اساس این طرح حرکت کنند.

مشهد - ایلنا: شهردار مشهد گفت: با وجود شهرنشینی 70 درصد از جمعیت کشور و از آنجایی که شهرداری کانون عمده فعالیت های اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی است  تحقق شهر الکترونیک به عنوان یک ضرورت به شدت احساس می شود.

به گزارش ایلنا از مشهد محمد پژمان در مراسم افتتاح نمایشگاه السیت با بیان این مطلب افزود: ایران در رتبه بندی سازمان ملل در مورد دولت الکترونیک  هنوز نتوانسته است رتبه قابل قبولی دست پیدا کند  و این وضعیت در مورد شهر الکترونیک هم وجود دارد که اگر بخواهیم معیاری برای شهر الکترونیک در نظر بگیریم یک سوم خدمات آن ها را هم نتوانسته ایم رائه دهیم.

شهردار مشهد تغییر و تحول را لازمه زندگی بشر دانست و گفت: انسان ها در دنیای امروز بدون  تحول و نوآوری آتیه ای ندارند و با توجه به پیشرفت های صورت گرفته تمامی بخش های مختلف باید زمینه و بستر مناسب برای ورود فناوری اطلاعات را فراهم کنند.

پژمان ادامه داد: بهره گیری از این اتفاق نیازمند ایجاد زیرساخت های مناسب است و باید گام های محکمی در این زمینه باید برداشته شود.

وی ضرورت تولید طرح جامع الکترونیک را از سوی دولت الکترونیک بسیار مهم دانست و بیان داشت: دولت الکترونیک فراگیرتر از شهر الکترونیک است و دولت باید طرح جامعی را برای همه تهیه کند تا تمامی دستگاه ها و شهرداری ها بر اساس این طرح حرکت کرده و از دوباره کاری و موازی کاری های بی مورد جلوگیری شود.

پژمان ادامه داد: با تهیه این طرح جامع هر موفقیتی که هر سازمانی به دست آورد یک تکه از پازل این طرح محسوب شده و در نهایت همه به یک طرح کامل و جامع در زمینه شهر الکترونیک دست پیدا می کنند.

وی افزود: همچنین تهیه یک بانک اطلاعاتی خوب باعث گردش اطلاعات در حوزه های مختلف شده و از سرمایه های گذاری های بی مورد جلوگیری می شود.

شهردار مشهد تصریح کرد: برای تبدیل شدن به شهر الکتردونیک باید به چند نکته اساسی توجه شود که یکی از ین نکات سودمندی و ارزش آفرینی اتفاقات نوآورانه برای شهروندان است چرا که اگر طرح های ایجاد شده برای شهروندان مفید نباشد سرمایه گذاری بر روی آن فایده ای ندارد.

پزمان ادامه داد: همچنین عنصر آموزش امر جدی در این زمینه است و اگر نرم افزار و یا سخت افزاری تولید می شود باید هم به کارکنان و هم به شهروندان آمورش لازم داده شود تا بتوانند با این خدمات ارتباط برقرار کنند.

وی در پایان گفت: اکنون که امکان نظارت و کنترل دقیق بر روی اقدامات انجام شده وجود دارد باید تلاش شود تصدی از بخش دولتی و عمومی به بخش خصوصی واگذار شود و یا از تمرکز در یک بخش جلوگیری شود.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر