کد خبر: 1715 A

یک جامعه شناس در گفتگو با ایلنا:

تبلیغ مدلهای خارجی گذراندن اوقات فراغت با ارسال پیامکهایی مبنی بر دعوت فرد به گذراندن اوقات فراغت در کشورهای دیگر را می‌توان از هم اکنون در سطح جامعه مشاهده کرد.

مشهد - ایلنا: یک جامعه شناش گفت: اوقات فراغت در کشور نیازمند یک تعریف و برنامه ریزی جدی است و اگر مسئولان در این زمینه دیدگاه مشخصی را تعریف نکنند، خود مردم مدل خارجی آن را فرا می‌گیرند و دیگران آنان را وادار به گذران اوقات فراغت به شیوه خود می‌کنند.

دکتر حسین بهروان در گفتگو با ایلنا در مشهد با بیان ین مطلب افزود: تعریف اصولی اوقات فراغت به زمان‌هایی اطلاق می‌شود غیر از کار و خواب و مهمتریمن مؤلفه در این زمان نحوه پرکردن آن است، که امروزه به عنوان اوقات فراغت نام گرفته است.

وی ادامه داد: اگر دیده می‌شود عده‌ای از مردم نداشتن بضاعت مالی را علت عدم گذراندن اوقات فراغت می‌دانند، باید به این نکته توجه کرد که مردم براساس سبک زندگی خود روشهای مختلفی برای گذران اوقات فراغت دارند که نوعی نمایش و یک وسیله تمایز طبقاتی است.

این مدرس جامعه‌شناسی دانشگاه فردوسی مشهد تصریح کرد: امروزه دیگر اوقات فراغت یک نیاز همگانی است و باید دقت کرد که شیوه صحیح اوقات فراغت اثرات مثبتی بر روی روح انسان‌ها و کار و تولید می‌گذارد.

بهروان اوقات فراغت را یک نهاد ثانویه برشمرد و اظهار کرد: امروزه مردم در طول روز کار می‌کنند تا درآمد خود را در اوقات فراغت خرج کنند و دنیا در بعد اقتصادی بر روی آن برنامه ریزی می‌کند.

وی افزود: در غرب اوقات فراغت به گونه‌ای تعریف شده است که مردم آموزش دیده‌اند، تعطیلات آخر هفته را صرف تفریح و خرج کردن درآمدهای هفتگی خود کنند و در یک سیستم برنامه ریزی شده مردم را وادار به خرج اندوخته‌های خود می‌کنند.

اینجامعه‌شناس خاطر نشان کرد: تبلیغ مدل‌های خارجی گذراندن اوقات فراغت با ارسال پیامک‌هایی مبنی بر دعوت فرد به گذراندن اوقات فراغت در کشورهای دیگر را، می‌توان از هم اکنون در سطح جامعه مشاهده کرد.

وی گفت: از بعد دینی زندگی انسان به سه بخش کار، عبادت و استراحت و تجدید قوا تقسیم می‌شود، اما به بخش سوم در کشور به خوبی پرداخته نشده است.

این استاد دانشگاه فردوسی مشهد بیان کرد: عده زیادی سفر را بهترین راه اوقات فراغت می‌دانند، هر چند در اصل صحیح است و یکی از بهترین راه‌های اوقات فراغت سفر است اما این گونه که ایرانیان به سفر عادت کرده‌اند و در یک فرصت کوتاه همچون تعطیلات نوروز همه راه شمال کشور را پیش می‌گیرند اصولی نیست چرا که تنها محصول آن کلافگی و سردرگمی از ترافیک و شلوغی است و با تنی خسته‌تر از قبل دوباره راهی شهر‌های خود می‌شوند.

وی خستگی را یکی از عواملی دانست که موجب کاهش عملکرد روزانه افراد می‌شود و یادآور شد: دستگاه‌های دولتی نقش تعیین کننده‌ای در اوقات فراغت دارند، در فرهنگ سازی پیاده روی و ورزش‌های همگانی دستگاه‌های مربوطه غفلت کرده‌اند که این نگرانی وجود دارد که آینده منجر به یک طغیان مردمی شود و در واقع اوقات فراغت یک سوپاپ اطمینان است.

بهروان گفت: باید به این نکته نیز دقیق شد که می‌توان ارزش‌های اجتماعی و سیاسی را در لا به لای مدیریت صحیح اجرایی کرد، اما امروزه این مدیریت و ارزش‌ها تنها از بعد مذهبی بررسی می‌شود و ۹۹ اصل دیگر آن روی زمین مانده است و اگر اوقات فراغت در چارچوب اخلاق مداری مدیریت و به سمت ارزش‌های جامعه سوق داده نشود، به ارزش‌های نا‌مشروع تبدیل می‌شود.

این جامعه‌شناس تصریح کرذ: هنگامی که فرد در ارتباط با نزدیکان، دوستان و آشنایان خود راه ضد ارزش‌ها را پیش می‌گیرد دیگر نمی‌توان وی را از رفتن به آن سمت با اعمال زور و قدرت نگاه داشت.

وی پیشگیری را بهتر از درمان دانست و خاطر نشان کرد: باید قبل از رسیدن فرد به مراحل حاد در اوقات فراغت که می‌توان به آن، مرحله طغیان فردی لقب داد، با مدیریت و برخورد معقولانه و صحیح با بحث اساسی اوقات فراغت راه ورود ضد ارزش‌ها را به داخل جامعه گرفت و آینده را در اوقات فراغت امروز نهادینه کرد.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر