کد خبر: 20431 A

تحقیقات نشان می دهد، با توسعه شهرنشینی، تغییر الگوهای زندگی و بی تحرکی بیماری دیابت نوع یک و دو در سطح جهان در حال گسترش است.

ایلنا- مشهد: با اجرای طرح غربالگری دیابت در مشهد تا کنون بیش از 400 هزار نفر به طور رایگان زیر پوشش این طرح قرار گرفتند.

به گزارش خبرنگار ایلنا از مشهد مدیر گروه پیشگیری از بیماریهای مرکز بهداشت خراسان رضوی در نشست خبری روز جهانی دیابت با اشاره به اینکه این طرح از سال 87 در مشهد آغاز شده است اظهار کرد: در این مدت 400 هزار نفر زیر پوشش قرار گرفته اند که از این تعداد بیش از 40 هزار بیمار دیابتی و 32 هزار فرد مبتلا به پره دیابت و 43 هزار بیمار مبتلا به پرفشاری خون شناسایی شده اند.

دکتر محمد رضا جویا با اشاره به اینکه در این برنامه افراد بالای 30 سال و مادران باردار با مراجعه به مراکز بهداشتی درمانی زیر پوشش قرار می گیرند اظهار داشت: افراد مبتلا به بیماری دیابت و یا دارای زمینه بیماری به منظور ارائه خدمات درمانی و مشاوره ای به 22 واحد دیابت دولتی و یا واحدهای دیابت خصوصی جهت مراقبت ارجاع می گردند.

وی خاطر نشان کرد: در این واحدهای دیابت پزشک دوره دیده دیابت و پرستار دیابت و کارشناس تغذیه حضور داشته و مراقبت ها به صورت گروهی و همراه آموزشهای لازم ارائه می گرددو در صورت نیاز بیماران به مراکز تخصصی ارجاع می گردند.

مدیر گروه پیشگیری و مبارزه با بیماریهای غیر واگیر معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مشهد با اشاره به اینکه برنامه پیشگیری از دیابت در مناطق روستایی نیز از سال 84 به اجرا در آمد اظهار داشت: در این طرح که در دو نوبت اجرا شد حدود 18 هزار بیمار دیابتی شناسایی و زیر پوشش خدمات مشاوره ای و درمانی قرار گرفتند.

وی افزود:این بیماران ماهانه توسط بهورز(خانه بهداشت) و به صورت فصلی توسط پزشک (مرکز بهداشتی درمانی روستایی)مراقبت می گردند و در صورت نیاز به مراکز تخصصی ارجاع می گردند.

جویا با بیان اینكه سرمایه گذاری برای پیشگیری و مراقبت از بیماری دیابت، یك سرمایه گذاری سود بخش است، اظهارکرد: در برنامه جامع غربالگری و كنترل بیماری دیابت توجه به سه سطح پیشگیری، درمان و جلوگیری از عوارض ثانویه در بیماری دیابت مورد تاكید است.

مدیر گروه پیشگیری و مبارزه با بیماریهای غیر واگیر معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مشهد با اشاره به اینکه بیش از 50 درصد بیماران مبتلا به دیابت از بیماری خود اطلاعی ندارند گفت: این طرح به منظور پیشگیری از عوارض بیماری دیابت، آگاه سازی و مراقبت از افراد در معرض خطر و انجام درمانهای تخصصی در افراد مبتلا اجرا می شود.

همچنین عضو مرکز تحقیقات غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی مشهد در این نشست گفت: با افزایش سن احتمال بروز بیماری دیابت در فرد افزایش می یابد.

دکتر پروین لایق در نشست خبری روز جهانی دیابت با اشاره به اینکه در سنین میانسالی احتمال بروز دیابت افزایش می یابد اظهار کرد: لازم است پس از سن 45 سالگی آزمایش دیابت انجام و در صورت سالم بودن هر سه سال یک بار تکرار شود.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد اضافه وزن، افزایش چربی خون و کم شدن کلسترول خوب (HDL)، سابقه خانوادگی به ویژه در فامیل درجه یک، تولد کودکان با وزن بیش از 4 کیلوگرم، را از عوامل زمینه ساز ابتلا به دیابت عنوان کرد و خاطر نشان کرد: افرادی که زمینه های ابتلا به دیابت را داشته باشند لازم است پس از 45 سالگی هر سال آزمایش دیابت را تکرار کنند.

لایق دیابت را شایعترین بیماری مزمن در جهان عنوان کرد و گفت: بر اساس تحقیقات انجام شده، با توسعه شهرنشینی،تغییر الگوهای زندگی و بی تحرکی بیماری دیابت نوع یک و دو در سطح جهان در حال گسترش است.

عضو مرکز تحقیقات غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی مشهد پرنوشی، تکرر ادرار و کاهش وزن را از علائم ابتلا به دیابت عنوان کرد و گفت: در صورت عدم مراقبت و رعایت نکردن دستورات پزشک بیماران دیابتی به عوارض مزمن از جمله قلبی و عروقی، نارسایی کلیه، سکته مغزی مبتلا می شوند.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر