کد خبر: 330 A

در این واحد فرآورده نفتا به میزان ۴۳ میلیون و ۵۰۰ هزار لیتر برداشت می شود.

مشهد - ایلنا: رئیس واحد تثبیت و پالایش میعانات گازی شرکت پالایش گاز شهید هاشمی‌نژاد از استحصال بیش از ۳۲ میلیون لیتر میعانات گازی در پالایشگاه خانگیران خبر داد.

امین رضا بلوریان د ر گفت‌و‌گو با خبرنگار ایلنا با اعلام این خبر افزود: در سه ماهه نخست امسال ۳۲ میلیون و ۲۰۰ هزار لیتر میعانات گازی در این پالایشگاه استحصال شده است.

وی با اشاره به فعالیت واحد تقطیر میعانات گازی اظهارداشت: این واحد یک پالایشگاه نفتی کوچک در دل پالایشگاه خانگیران است که مایعات گازی را تبدیل به فرآورده‌هایی با ارزش افزوده بالاتری می‌کند.

بلوریان تصریح کرد: این واحد روزانه توانایی دریافت ۳۷۸ هزار لیتر میعانات گازی و تبدیل آن به فرآورده‌های حلال چون نفتا، گازوئیل و نفت سفید را دارد.

رئیس واحد تثبیت و پالایش میعانات گازی پالایشگاه خانگیران میزان دریافت مایعات استحصالی از گاز (ترش و شیرین) در سال گذشته را ۱۶۴ میلیون لیتر به ارزش تقریبی یک تریلیون و ۳۵۰ میلیارد ریال عنوان کرد و بیان داشت: از این میزان ۱۰۰ میلیون لیتر در واحد تقطیر میعانات گازی تبدیل به فرآورده‌های ارزشمند نفتا، گازوئیل و نفت سفید و حلال می‌شود.

این مقام مسئول تاکید کرد: در این واحد فرآورده نفتا به میزان ۴۳ میلیون و ۵۰۰ هزار لیتر، گازوئیل به میزان ۲۰ میلیون لیتر، نفت سفید به میزان ۱۰ هزار لیتر و حلال به میزان ۱۵ هزار لیتر تولید شده است که ارزش افزوده معادل ۶۰۰ میلیارد ریال دربرداشته است.

بلوریان همچنبن به برنامه‌های این واحد اشاره کرد و افزود: افزایش ظرفیت تبدیل مایعات نفتی به گونه‌ای که قابلیت دریافت کلیه مایعات استحصالی از گاز را داشته باشد و شیرین سازی میعانات گازی ترش و تبدیل به محصول با ارزش افزوده از مهمترین برنامه‌های واحد تقطیر میعانات گازی است.

وی اضافه کرد: در مبحث کاهش مصرف انرژی، نصب مبدل خوراک محصول در واحد تقطیر و استفاده از تبخیر کننده در واحد احیای آب ترش بجای استفاده از بخار مستقیم از دیگر برنامه‌های این واحد است.

رئیس واحد تثبیت و پالایش میعانات گازی پالایشگاه خانگیران در پایان بیان کرد: گازوئیل تولیدی این شرکت جهت عرضه در شبکه پخش فرآورده‌های نفتی خراسان رضوی و نفتا جهت تولید محصولات با ارزش افزوده بیشتر تحویل واحدهای پتروشیمی شاهزند اراک و بوعلی ماهشهر می‌شود.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر