کد خبر: 341 A

سالانه 23 هزار نفر در كشور بر اثر سوانح رانندگی جان خود را از دست می دهند که بایستی با برنامه ریزی جدی از این آمار نگران كننده كاست.

مشهد - ایلنا: استاندار خراسان رضوی بر لزوم تدوین طرح جامع رفع نقاط حادثه خیز استان تاكید كرد.

به گزارش ایلنا از مشهد، محمود صلاحی در جلسه كمیسیون ایمنی، حمل و نقل و سوانح رانندگی با اشاره به موقعیت شهر مشهد و نیز استان گفت: خراسان رضوی به عنوان پر زائرترین استان كشور سالانه شاهد تردد حدود 28 میلیون مسافر است.

وی افزود: وجود 51 درصد اماكن اقامتی در مشهد، سرویس دهی 50 درصد ظرفیت حمل و نقل ریلی كشور به مشهد در مناسبت های خاص و همچنین وجود 46 درصد حمل و نقل هوایی در مشهد گویای این مطلب است كه 50 درصد زائران اقامتی كشور از آن مشهد مقدس است.

استاندار خراسان رضوی گفت: حجم بالای سفرها در مسیرهای منتهی به مشهد باعث می شود كه موضوعات راهنمایی و رانندگی و مسایل مرتبط با حمل و نقل و ایمنی تردد برای مسوولان استان از اولویت ویژه ای برخوردار باشد.

وی با اشاره به جان باختن سالانه 23 هزار نفر در كشور بر اثر سوانح رانندگی خاطر نشان كرد: بایستی با برنامه ریزی جدی از این آمار نگران كننده كاست.

صلاحی ضمن تقدیر از اقدامات دستگاه های اجرایی كه منجر به كاهش 13 درصدی تلفات در استان طی سال گذشته شده است، تصریح كرد: از آنجا كه اولین عامل در وقوع تصادفات، عدم رعایت سرعت مطمئنه است بایستی برای مدیریت سرعت در رانندگی، دستگاه های اجرایی و رسانه ها به مقوله فرهنگ سازی توجه جدی تری داشته باشند.

ریییس كمیسیون ایمنی، حمل و نقل و سوانح رانندگی خراسان رضوی گفت: به روز شدن امكانات و تجهیزات پلیس در راستای كاهش تلفات و سوانح رانندگی به صورت جدی دنبال می شود.

صلاحی افزود: اصلاح نقاط حادثه خیز، نصب علایم و حضور موثر پلیس از دیگر مواردی ست كه در كاهش تلفات موثر است.

استاندار خراسان رضوی از سوانح رانندگی به عنوان تلفات خاموش یاد كرد و از تمامی ماموران راهور استان خواست تا نسبت به متخلفان قوانین راهنمایی و رانندگی از هرگونه اغماض و گذشت پرهیز كنند.

وی در ادامه با اعلام خبر افزوده شدن حدود 25 خودرو و 11 دوربین كنترل سرعت جدید به تجهیزات پلیس راه استان اظهار داشت: سال گذشته 39 میلیارد ریال از محل درآمد جرایم استان به پلیس راهور اختصاص یافته كه باید تمامی این اعتبارات در راستای برنامه های این دستگاه هزینه شود.

وی ضمن تاكید بر مدیریت بودجه های موجود در دستگاه ها از مسوولان پلیس راهور استان خواست تا احداث پاسگاه راهنمایی و رانندگی در شهرستان های جدیدالتاسیس را جزو اولویت های خود قرار دهند.

وی تاكید كرد: راهنمایی و رانندگی باید نخستین دستگاهی باشد كه در شهرستان های تازه تاسیس مستقر می شود.

صلاحی تعیین اولویت ها را برای برنامه ریزی صحیح در استان ضروری دانست و گفت: به همین جهت تمامی اعضای كمیسیون حمل و نقل باید تحلیلی از وضعیت موجود خود تهیه و به مركز ارسال كنند تا براساس آن اولویت ها شناسایی و بودجه ای متناسب با آنها جذب شود.

حمید رضا شهركی مدیر كل حمل و نقل و پایانه های خراسان رضوی نیز در این جلسه ضمن ارائه گزارشی از عملكرد این كمیسیون در سال 90 و سه ماهه نخست امسال گفت: بر اساس برنامه تكلیفی از سوی وزارت خانه امسال باید آمار كاهش تلفات در مقایسه با سال گذشته به 15 درصد برسد.

وی ادامه داد: این آمار طی سه ماهه گذشته 13.6 درصد بوده است.

وی اظهار داشت: برنامه ریزی برای نحوه تردد ایمن زائران پیاده،مسافران نوروزی و تابستانی، عابران پیاده و موتورسواران، تقویت اورژانس، هلال احمر و تقویت امداد هوایی از جمله برنامه هایی بوده است كه در سال 90 توسط كمیته حمل و نقل مصوب و اجرایی شده است.

شهركی تصریح كرد: ساماندهی تردد وانت بارها، ارتقای ایمنی سرنشینان خودروها، تردد ایمن ماشین آلات كشاورزی و نیز تامین ایمنی تردد دانش آموزانی كه مدارس آنها در حاشیه جاده ها قرار دارد از جمله برنامه هایی است كه در سال جاری دنبال می شود.

وی میزان اعتبار هزینه شده در حوزه ایمنی در سال گذشته را 35 میلیارد ریال عنوان و اضافه كرد: با توجه به آمار بالای تلفات جاده ای در هشت استان فارس، خراسان رضوی، كرمان، سیستان و بلوچستان، خوزستان، مازندران و تهران مققر شده است تا اقداماتی عمومی شامل كاستن از سرعت در نواحی مورد نیاز، اجرای طرح های كاهش تصادفات منجر به واژگونی، اجرای طرح ضربتی ارتقای ایمنی موتورسواران در كنار طرح هایی چون تردد ایمن عابران پیاده، تشدید برخورد با موتورسواران فاقد كلاه ایمنی و رانندگان بدون كمربند ایمنی انجام شود.

در ابتدای جلسه سرهنگ صفایی فرمانده پلیس راه استان نیز گزارشی از آخرین اقدامات اجرایی این نیرو در جهت كاهش تلفات به جلسه ارائه كرد.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر