کد خبر: 360 A

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مشهد:

در صورتی که باز در طرح پزشک خانواده پزشکانی بیکار ماندند با اتخاذ تدابیری از جمله کاهش دادن سرانه می توان این مشکل را حل کرد در صورتیکه بسیاری از پزشکان عمومی در حال حاضر با درآمدهای بسیار ناچیزی مشغول به کار هستند.

مشهد - ایلنا: معاون دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: برنامه پزشک خانواده یک تغییر و تحول بزرگ است که می توان آن را به یک جراحی بزرگ در نظام سلامت جامعه تشبیه کرد که بدون بیهوشی انجام می شود.

به گزارش خبرنگار ایلنا از مشهد، دکتر رضا سعیدی در نشست کمیته راهبردی فرهنگی و اطلاع رسانی پزشک خانواده با بیان این مطلب افزود: در این طرح خدمات پزشکان از درمان فراتر رفته و به خدمات حفظ سلامت تبدیل می شود به عبارت دیگر پزشکان سطح یک، رابطه ارائه خدمات سلامت با بیماران پیدا می کنند.

عضو ستاد راهبردی برنامه پزشک خانواده خراسان رضوی خاطر نشان کرد: مزیت دیگر این برنامه این است که مراکز مجری در آن پیش بینی شده است که بین 10 تا 15 هزار نفر را تحت پوشش قرار داده و خدمات جانبی مانند روانشناسی و... را ارائه می دهد و به عبارتی مسئولیت سلامت یک منطقه را به عهده دارد.

دکتر رضا سعیدی افزود: در این برنامه پزشکان به جای ارتباط با فرد با خانواده در ارتباط است و در نظر گرفتن شرایط خانوادگی به تحلیل شرایط بیمار کمک شایانی می کند.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مشهد با اشاره به اینکه در این برنامه با رایگان کردن ویزیت در سطح یک و رایگان کردن داروهای در تعهد بیمه یک عدالت نسبی را در سلامت جامعه ایجاد می شود خاطر نشان کرد: طراحی پرونده الکترونیک در این پروژه سبب شده است که سابقه بیماران محفوظ باشد تا در هر جای کشور که بیمار باشد دسترسی به داروهای خاص مورد نیاز وی ممکن باشد.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: برنامه پزشک خانواده یک تغییر و تحول بزرگ است که می توان آن را به یک جراحی بزرگ در نظام سلامت جامعه تشبیه کرد که بدون بیهوشی انجام می شود.

وی تصریح کرد: در واقع گروهی از منتقدان این برنامه را افرادی تشکیل می دهند که سقف تعیین شده برای درآمد ندارند و فقط مریض جمع می کنند و با اجرای این طرح منافعشان به خطر می افتد.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مشهد در این راستا ادامه داد: این منتقدان به ارائه آمار و ارقام می پردازند و اظهار کرده اند که تعدادی پزشک بیکار می شوند این در حالی است که به عنوان مثال در مشهد ما به بیش از هزار پزشک نیاز داریم در صورتی که 900 پزشک واجدالشرایط شرکت در این طرح را داریم.

سعیدی در این راستا ادامه داد: علاوه براین در صورتی که باز هم پزشکانی بیکار ماندند با اتخاذ تدابیری از جمله کاهش دادن سرانه می توان این مشکل را حل کرد در صورتیکه بسیاری از پزشکان عمومی در حال حاضر با درآمدهای بسیار ناچیزی مشغول به کار هستند.

وی اضافه کرد: این طرح برای این دسته پزشکان فرصت شغلی خوبی ایجاد می کند و علاوه بر این فرصت شغلی خوبی را نیز برای پرستاران، ماماها، بهورزان و... ایجاد می کند.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مشهد در ادامه خاطرنشان کرد: محاسبات منتقدین اگر به صورت فنی و دقیق انجام شود میزان بیکاری افراد بسیار کمتر از حال حاضر خواهد بود.

دکتر سعیدی در ادامه با اشاره به اینکه تقریبا تمام داروخانه ها در سطح شهر مشهد برای اجرای این طرح اعلام آمادگی کرده اند تاکید کرد: لیست داروهای مورد تایید بیمه برای این طرح باید از تهران و طبق توافقات وزارتخانه با شرکت های بیمه انجام شود.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مشهد در ارتباط با کلینیک های ویژه گفت: کلینیک های ویژه جزو برنامه هستند که طبق دستورات باید الویت خاصی برای افرادی که با برگه ارجاع به نزد آنها می آیند داشته باشند همچنین بخش IT دانشگاه در حال راه اندازی سیستم نوبت دهی اینترنتی است.

وی با بیان به اینکه مرکز پاسخ تلفنی پزشک خانواده در حال حاضر با شماره 191 فعالیت می کنند تصریح کرد: اقدامات اولیه برای راه اندازی شماره اختصاصی این طرح با شماره 1590 انجام شده است که در دو وقت صبح و بعد از ظهر جوابگوی سوالات مردمی باشد و بعد از این زمان سوالات ضبط شده و در اسرع وقت پاسخ ها ارسال می شود.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر