کد خبر: 46026 A

رییس دانشگاه علوم پزشکی مشهد:

یکی از پیوند های مهم که بیماران باید برای انجام آن به تهران انتقال می یافتند و متحمل هزینه و سختی های بسیار می شدند، پیوند مغز استخوان بود که این پیوند عموماً در کودکان صورت میگیرد.

رییس دانشگاه علوم پزشکی مشهد با اشاره به اینکه این دانشگاه در انجام پیوند کلیه و قلب موفقیت صددرصدی داشته است از انجام پیوند ریه به زودی در بیمارستان منتصریه مرکز تخصصی پیوند در شرق کشور خبر داد.
به گزارش خبرنگار ایلنا از مشهد محمود شبستری ظهر امروز در نشستی خبری در محل دانشکده بهداشت مشهد با بیان این مطلب افزود: یکی از پیوند های مهم که بیماران باید برای انجام آن به تهران انتقال می یافتند و متحمل هزینه و سختی های بسیار می شدند، پیوند مغز استخوان بود که این پیوند عموماً در کودکان صورت میگیرد.
وی با بیان اینکه امکان پیوند مغز استخوان در مشهد فراهم شده است اضافه کرد: در حال حاضر 80 درصد از بخش های بیمارستان امام رضا(ع) بازسازی شده و در بیمارستان قائم نیز مراحل بازسازی در حال انجام است.
شبستری با اشاره به اینکه مدت زمان عمل جراحی قلب باز از یک سال به کمتر از 48 ساعت و در موارد اورژانسی به کمتر از چند ساعت رسیده است، یادآور شد: این اتفاق به علت کمتر شدن بیمار نبوده است بلکه به علت فعالیت های مختلف در این حوزه بوده است که در این میان میتوان به فعال شدن بیمارستان شریعتی و انجام بالغ بر 2500 عمل جراحی اشاره کرد.
رییس دانشگاه علوم پزشکی مشهد با اشاره به کمبود 176 خانه بهداشت در استان بیان کرد: با تکمیل و افتتاح مرکز بهداشتی در منطقه پنج تن پرونده خانه های بهداشت و مراکز بهداشت حاشیه شهر مشهد تکمیل و بسته شد.
شبستری یکی از بزرگترین مشکلات در حوزه بهداشت را شیوع تب کریمه کنگو برشمرد و اظهار کرد: مهمترین موضوعات دخیل در پرونده این بیماری قاچاق دام و ذبح دام در معابر و محل هایی غیر از کشتارگاه بود که با همکاری های بین سازمانی تا اندازه قابل توجهی بهبود در وضعیت انتقال این بیماری مشاهده شد.
قائم مقام وزیر بهداشت در خراسان رضوی افزود: در حوزه درمان نیز کارهای بزرگی در سه سال گذشته در استان انجام شده که افزایش میزان تخت های بیمارستانی در دستور کار قرار گرفت و در حال حاضر 1500 تخت دیگر در حال ساخت است.
وی با اشاره به افتتاح 6 بیمارستان در سطح استان در سال جاری بیان کرد: گذشته از این تعداد 9 بیمارستان دیگر نیز در سطح استان در حال ساخت است.
شبستری با اشاره به کسب رتبه نخست بیمارستان امام رضا(ع) در بخش اثربخشی بالینی جشنواره حاکمیت بالینی گفت: در این دوره از جشنواره 4 بیمارستان مشهد جزو برترین بیمارستان های مشهد شناخته شدند.
رییس دانشگاه علوم پزشکی مشهد با اشاره به اینکه 30 درصد دانشجویان این دانشگاه در دوره های تحصیلات تکمیلی تحصیل می کنند ادامه داد: با ایجاد دانشکده های اقماری در شهرستان های درگز، تربت جام، کاشمر و قوچان این دانشکده ها به تربیت نیروهای متخصص بومی می پردازند.
وی تصریح کرد: قرار گرفتن دانشگاه علوم پزشکی مشهد جزو یک درصد دانشگاه های برتر جهان را افتخاری دیگر برای این دانشگاه است که در همین راستا دکتر حسین زاده از دانشکده دارو سازی این دانشگاه توانست جزو یک درصد دانشمندان برتر جهان قرار گیرد.
شبستری با بیان اینکه 62 درصد تولید مقالات در 5/3 سال گذشته بوده است افزود: تلاش برای ساخت داروهای سرطان و دیگر رشته ها که جزو 3 درصد داروهای وارداتی است از مهمترین کارهای صورت گرفته در بخش پژوهش دانشگاه علوم پزشکی مشهد است.
رییس دانشگاه علوم پزشکی مشهد در پایان با اشاره به ساخت شهرک دانش و سلامت در منطقه زکریای مشهد اظهار کرد: در این اراضی که در مساحتی بالغ بر 137 هکتار در حال ساخت است دو بیمارستان امدادی حوزه جنوب و بیمارستان سرور با تخصص کودکان از سوی خیرین در حال ساخت است و برنامه ریزی برای ساخت سه بیمارستان دیگر ویژه سرطان، زنان و قلب نیز انجام شده است.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر