کد خبر: 46980 A

منوچهر متکی:

در فضای اقتصادی کشور به ریزه خواری روی آورد و جریانات سیاسی به هر بها و بهانه ای به جای روی آوردن به نقد سازنده به سمت نفی شکننده پیش روند در واقع این یک خود تحریمی است.

منوچهر متکی گفت: با وجود مشکلات اقتصادی داخلی نمیتوان از مدیریت جهانی حرف زد.
به گزارش خبرنگار ایلنا از مشهد، منوچهر متکی در محل حسینیه انصارالحسین مشهد در سخنانی بیان کرد: امسال دهه فجر شکوه دیگری داشت و این به این دلیل بود که مردم احساس کردند تجلیل از انقلاب را باید از جایگاه بالاتری به منصه حضور بگذارند.
متکی با بیان اینکه امام و مقام معظم رهبری مردم خود را خوب شناخته اند و مردم نیز امام و رهبر را به خوبی شناخته اند، افزود: امام مبالغه نمی کرد و اگر می گفت که مردم ایران از مردم عهد رسول الله (ص) و از عهد امیرمومنان(ع) برترند،ظرفیت ها و نشانه هایی را در مردم دیده بودند.
وزیر اسبق امور خارجه یادآور شد: با حضور مردم، دشمن به خوبی آگاهی یافت که طراحی ها و فتنه هایشان به اجابت نمی رسد.
متکی خاطر نشان کرد: ما در درون خود نیازمند این هستیم که با رسیدن به بلوغ انقلاب در کنار تجلیل از آن انقلاب خود را تحلیل کنیم و درس ها و آموزه های امام و انقلاب را که مانند یک چراغ راه هستند همواره به خود یادآوری کنیم.
وی با اشاره به برخی مشکلات مدیریتی کشور خاطرنشان کرد: در فقه عمومی اسلام، شان سیاست اصالت ندارد بلکه ابزاری است برای اهداف کمال انسان است و در واقع سیاست هدف نیست و از دیدگاه بزرگان دین، کسی که به مملکت وجودی خود غلبه ندارد نمی تواند وارد سیاست شود، سیاستمدار از دیدگاه آموزه های دینی باید تجلی صفات الهی باشد.
متکی گفت: سیاست مدار مسلمان ایرانی باید در تلاش برای تجلی صفات الهی باشد و با دست یابی به معرفت تا هر میزان که می تواند باید صبور، حلیم، سمیع و دانا باشد.
وی تصریح کرد: به عنوان فردی که در ساختار حکومت اسلامی مسئولیت های متنوعی داشته ام و از مجلس اول تا کابینه دولت نهم و دهم را تجربه کرده ام و همچنین بسیاری از ارتباطات میان مسئولین و فضای مردمی را می توانم درک کنم.
سفیر سابق ایران در ترکیه در ادامه با بیان اینکه امروز یکی از واقعیت ها شکافی است که بین مسئولین و مسئولین و مردم به وجود آمده بیان کرد: این نکته ای است که دشمن به دنبال بزرگ نمایی و تبلیغات گسترده روی آن بوده اند و این یک حقیقت است که اگر آگاهمان کند بهتر از دروغی است که فریبمان دهد.
متکی در ادامه با اشاره به منش امام خمینی(ره) و خط مشی رهبر معظم انقلاب از اصولگرایی سخن گفت و تاکید کرد: اجرای آموزه های امام خمینی(ره) اجرای مدل حاکمیت دینی است به نص صریح قرآن، عدم رعایت اخلاقیات و با عملکرد نا درست مردم و مسئولین جامعه دچار فساد خواهد شد، اگر فضای مذهبی و اخلاقی ما مثلا در عرصه سیاسی به جای ورود شفاف به نقد سازنده به نقد شکننده روی بیاوریم فضای کشور به سمت خود تحریمی پیش می رود.
وزیر اسبق امور خارجه گفت: اگر فضای اقتصادی کشور به ریزه خواری روی آورد و جریانات سیاسی به هر بها و بهانه ای به جای روی آوردن به نقد سازنده به سمت نفی شکننده پیش روند در واقع این یک خود تحریمی است.
وی با بیان اینکه خودتحریمی خطرناکتر از تحریم برای یک کشور است یادآور شد: خودتحریمی در دیل یک عملکرد سست و توجه نکردن به ظرفیت های کشور برای کارآمدی نظام ایجاد می شود.
وی با اشاره به اینکه انقلاب به واسطه سه عامل اساسی مکتب، رهبری و مردم به پیروزی رسید این عوامل را وجه تمایز 15 خرداد 42 و 22 بهمن 57 دانست.
متکی ادامه داد: زیربنای انقلاب اسلامی از سال 42 چیده شد و شکل گرفتن جایگاه رهبری و مدیریت انقلاب نیز از سال 42 برای کشور یادگار ماند.
سفیر سابق ایران در ترکیه و ژاپن در ادامه اظهار کرد: بعد از پیروزی انقلاب اکنون در مسند حکم رانان و دولت جدید قرار گرفتیم و اگر چه آن سه عامل در ادامه راه ضروری است، اما باید دقت شود نه در مکتب و مردم نباید به انحراف کشیده شویم.
متکی ضرورت نخست امروز کشور در حوزه های مختلف را کارآمدی و رشد و رضایت مردم از سطح زندگی دانست و افزود: در بررسی توسعه هر کشور دو راهکار وجود دارد یکی رویکرد تاریخی و مقایسه پیشرفت دیروز و امروز است و مقایسه با رشد دیگر کشورهای هم تراز یکی دیگر از راه های بررسی توسعه است.
وی با بیان به لحاظ تاریخی امروز با قبل از انقلاب و اوایل انقلاب رشد خوبی را داشته ایم، بین کرد: مردم ما زندگیشان را به کشورهای پیشرفته مقایسه نمی‌کنند بلکه با کشورهای ترکیه و مالزی مقایسه می کنند.
متکی با بیان اینکه قسمتی از مشکلات امروز ناشی از فشارها و تحریم است گفت: اما این را نیز باید در نظر گرفت که عنصر دیگری در بروز مشکلات معیشتی مردم دخالت دارد و آن ناکارآمدی در حوزه های اجرایی است.
وی با اشاره به اجرای فرمول 20/80 در فضای اقتصادی کشور و دولتی بودن اقتصاد گفت: اینکه رهبر در بحث اقتصاد مقاومتی به تصمیم گیری مهم تأکید می کنند نشان از ضعف مدیریت در حوزه های مختلف واردات و صادرات، عوارض و تعرفه های گمرکی است.
متکی افزود: اگر تعرفه های واردات مقرون به صرفه تر از ورود مواد خام باشد، این پیام را در پی دارد که به واردات باید روی آورد.
وزیر اسبق امور خارجه با بیان اینکه عملا هیچ چشم انداز روشنی برای کسی که می خواهد هدف گذاری کند ایجاد نشده خاطر نشان کرد: زیبنده کشور ما نیست که به لحاظ غنای منابع زیرزمینی رتبه 27 و به لحاظ ایجاد کسب و کار رتبه 78 جهان را داشته باشیم.
وی با اشاره به نوسانات نرخ و ارز و افزایش قیمت ها بیان کرد: برخی از گرانی ها دلیل اقتصادی و تحریمی ندارد و یکی از دلایل واقعی کردن نرخ ارز از سوی دولت و مجلس بود.
متکی علت اتفاقات بازار را انجام کار دو ماهه برای تغییر قیمت نرخ ارز دانست و خاطر نشان کرد:مسئولین هر حرفی هر سخنی و هر تصمیمی که اتخاذ می کنند باید ببینند چه نتیجه‌ای برای تولید، قدرت و ثروت ملی، ارتقای معرفت عمومی و ارتقاء سطح حیثیت ملی دارد.
سفیر سابق ایران در ژاپن در ادامه تاکید کرد: دولت باید فهرستی از اقدامات روز مره را تهیه و بررسی کند و ببیند رفتار و سخنانشان تا چه حد به نفع کارآمدی نظام بوده است و این روحیه میتواند به مردم نیز انگیزه کار بدهد.
متکی بروز برخی اشتباهات در تصمیم گیری ها را عادی وطبیعی دانست و گفت: در شرایط عادی گاهی در تصمیم گیری‌ها اشتباه می کنیم و بعدا آن اشتباهات را اصلاح می‌کنیم اما زمانی که شرایط کشور خاص است مانند زمانی که دچار تحریم و فشار هستیم دیگر جای خطا وجود ندارد و فرصتی برای آزمون و خطا نیست بنابراین باید کار کارشناسی افزایش یابد تا خطاها کاهش پیدا کند در واقع بسیاری از تصمیمات مسئولین ما فرصت های پیشرفت و رشد کشور را عقب می اندازد.
وزیر سابق امور خارجه با اشاره به اینکه کشورداری جزء عرف جامعه و امری تجربی است خاطرنشان کرد: گاهی جهت گیری‌های مابراساس باورها و اعتقادات ماست اما در امور اجرایی می‌توانیم از تجربه های دیگران نیز استفاده کنیم، اگر حس کنیم همه چیز را می دانیم به این معنی است که هیچ چیز نمی دانیم کشور داری جزء عرف جامعه و امری تجربی است؛اگر عرضه کمتر از تقاضا باشد چه در آمریکا و چه در ایران تورم رخ می دهد پس باید از تجربه کسانی که این مشکل را در کشورشان داشتند و آن را حل کردن استفاده کنیم.

سفیر سابق ایران در ژاپن در ادامه با اشاره به مثل معروف «سخن گفتن سواد می خواهد و خاموش ماندن شهود» خطاب به مسئولین کشور گفت: عدم اطلاع به روز از کشور سبب تصمیمات غلط می شود باید با توجه به زمینه‌های امروز دنیا مسائل مان را حل کنیم.
وی گفت: امروزه دوره دعوا بر سر اصول و کلیات توسعه در جهان به سر آمده و دعوای امروز بر سر روش ها و جزئیات است.
متکی آزادی، عدالت و پیشرفت را از امر بدیهی دانست و بیان کرد: باید بررسی شود که این آرمان ها چگونه تحقق باید شود.
متکی در ادامه سخنان خود با اشاره به ابلاغ سیاست های رهبری پیرامون شعار سال تاکید کرد: سیاست هایی که توسط رهبر انقلاب در خصوص شعار امسال ابلاغ شده است باید با برنامه عملیاتی ملزم شود اگر انرژی را صرف نیازهای غیر اساسی کنیم در واقع وقت مردم را تلف کرده ایم.
وی خاطرنشان کرد: سیاستمداران ما ادعا کرده اند که به صورت رمانتیک و احساسی به اهداف کشور نگاه کننند و همانطور می بینیم در صدا و سیما نیز برنامه‌های متعددی در زمینه سیاست و مدیرت برگزار می شود که این گونه دیگر از احساسی عمل کردن است اما هیچ گاه برای عملیاتی کردن یک سیاست و مدیریت برنامه عملی نداریم.
متکی با اشاره به اینکه نمی توان با دنیای امروز به صورت شخصی برخورد کرد افزود: نمی شود ادعای مدیریت جهانی داشت زمانی که مردم کشور خودت چشم انتظار مرغ و تخم مرغ‌اند و این رسم معرفت نیست که پیاپی در اجلاس های مختلف جهانی حرف از مدیریت جهانی بزنیم بلکه فضای سیاست در جهان مانند یک پارک عمومی نیست که هر طور بخواهید و هر چه بخواهید در آن بیان کنید نباید با کارهایمان باعث شویم دیگران به ما پوزخند بزنند.
وی با بیان اینکه باید پایه های قدرت ملی را به سمت اقتصاد ملی ببریم گفت: ما مردم فوق العاده باهوشی داریم که متاسفانه به خوبی مدیریت نمی شود از هنر تا تجارت تا اقتصاد ظرفیت های متعدد در این کشور و ملت وجود دارد اما از این پتانسیل به خوبی بهره برداری نمی کنیم، در واقع مشکل ما این است که بیشتر مسائلمان را سیاسی می بینیم و این امر باعث می شود که ذهنمان در حوزه های دیگر کشورداری محدودتر شود.
وزیر سابق امور خارجه در ادامه ضمن اشاره به سه اصل دفاع از منابع ملی، دفاع از امنیت کشور و اتخاذ رویکردهای مناسب دیپلماسی در حوزه روابط خارجی بیان داشت: ما در بخش هسته ای امروز دست برتر هستیم، در دیپلماسی کسی که برتر است باید طراحی انجام دهد و سناریو بسازد ما در تعاملاتمان توانستیم این را به طرف مقابل بقبولانیم که ایران به دنبال سلاح هسته ای نیست و سند اصلی ما فتوای رهبر امقلاب مبنی بر حرام دانستن این موضوع بود.
متکی با تاکید بر آسیب شناسی رفتار مسئولین گفت: امام خمینی(ره) از روز اول بر وحدت تاکید داشتند و خوشبختانه آن قسمتی که مربوط به مردم است به خوبی انجام شده ولی در قسمتی که مسئولین باید توجه کنند وحدتی دیده نمی شود حتی اطاعه رهبری مبنی براینکه هر کس تا انتخابات اختلاف بیفکند به مردم خیانت کرده است مورد توجه سیاستمداران ما قرار نگرفت.
وزیر سابق امور خارجه با اشاره به نگاه رهبری در حوزه مشارکت و سیاسی در خصوص حضور خود در انتخابات گفت: عرصه سیاست عرصه بسیاری مهمی است و وارد شوندگان در این عرصه مسئولیت بزرگی دارند، در خصوص حضور در انتخابات پیش رو تصمیماتی را دارم که به زودی به مردم می رسانم.
وی در پایان با اشاره به حضور گسترده مردم در راهپیمایی 22 بهمن امسال ضمن اشاره به پیام های آن روز تصریح کرد: آنهایی که باید پیام مردم را می فهمیدند و درک می کردند تاکنون متوجه شده اند که این مردم همچنان پای اصول کشور دین و رهبرشان ایستاده اند.
منوچهر متکی در پایان با اشاره به انتخابات 92 آن را مهمترین حادثه سیاسی کشور در ماه های اخیر دانست و یادآور شد: امیدوارم در هفته های آینده  تصمیمی را در خصوص انتخابات به جامعه و مردم بدهم.

 

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر