کد خبر: 86798 A

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی:

آنچه امروز در افغانستان، پاکستان، عراق، سوریه، مصر و سایر بلاد اسلامی اتفاق افتاده، حاصل افراط و تفریط‎های زیان باری است که جز تفرقه حاصلی ندارد.

ایلنا: رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: آنچه امروز در افغانستان، پاکستان، عراق، سوریه، مصر و سایر بلاد اسلامی اتفاق افتاده، حاصل افراط و تفریط‎های زیان باری است که جز تفرقه حاصلی ندارد.

به گزارش خبرنگار ایلنا از مشهد، آیت‌الله علی‌اکبر هاشمی‌رفسنجانی ظهر امروز در دیدار جمعی از علما، ائمه جمعه، اساتید حوزه و دانشگاه و فعالان سیاسی اهل سنت در مشهد با بیان اینکه مطالبات اهل سنت، مطالبات ملی بوده، اظهار داشت: اهل سنت هم در انقلاب و هم در حوادث پس از آن و جنگ تحمیلی با متجاوز شناختن عراق، با حضور گسترده در جبهه‎های دفاع مقدس، شهدای زیادی تقدیم انقلاب کردند.

وی با اشاره به مذاکرات به عمل آورده با مقامات عربستان در سفر عمره چند سال قبل خود گفت: در آن سفر پس از مذاکرات طولانی با ملک عبدالله موافقت شد تا کمیسیون‎های مشترکی تشکیل و کمیته ویژه‎ای متشکل از علمای فرق مختلف مسئول بررسی و حل اختلافات مذهبی و عملی امت اسلام شوند تا بتوانیم گام‎های مثبتی در جهت تشکیل امت واحده اسلام و رسیدن به راه حل‎های مشترک برسیم که به علت عدم پیگیری مسکوت ماند.

عضو خبرگان رهبری با تاکید بر اینکه اهل سنت همانند برادران شیعه در صحنه‎های علم، عمل، اخلاق، تعهد و مسئولیت‎پذیری درخشیده‎اند، گفـت: حضور موثر در عرصه‎های ملی از جمله شرکت در انتخابات، وظیفه‎ای است که برادران اهل سنت ما همیشه به خوبی آن را ایفا کرده و نمونه آن خلق حماسه سیاسی در انتخابات اخیر بوده است.

وی با نفی تنگ نظری و کوته فکری‎‌ها افزود: هموطنان اهل سنت خیرخواهانی هستند که باید به مشکلات آنان رسیدگی شود و این فرصت به آن‌ها داده شود تا همسان با دیگران به جامعه خدمت کرده و تأثیرگذار باشند.

هاشمی‌رفسنجانی آفات امروز جامعه اسلامی که هر روز نیز تشدید می‌‎شود را اختلاف مذهبی بین شیعه و سنی دانست و تصریح کرد: بشر برای یک هدف آفریده شده و آن ایمان به خداوند متعال است، همانطور که قرآن کریم امت اسلام را امت واحده خوانده است.

این مقام مسئول با اشاره به مشاوره‎های حضرت علی (ع) در صدر اسلام، آن را الگوی مناسبی برای مشارکت تمامی نخبگان و علمای فریقین در رفع اختلافات دانست و گفت: نباید وارد بحث‎هایی شویم که ثمره عملی ندارد، به طوری که امروزه شاهد وقایعی هستیم که پایان معلومی نداشته و تنها در جهت منافع معاندان اسلام است.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به حضور حداکثری اهل سنت در انتخابات اخیر ابراز داشت: این انتخابات، بیانگر پیروزی ملتی است که از جدال‎‌ها و تخریب‎های سیاسی خسته شده و تنها در پی اقداماتی هستند که باری از روی دوش آنان بردارد؛ لذا مشارکت ۸۵ درصدی در بعضی مناطق سنی نشین بیانگر میزان علاقه‎مندی آنان به نظام اسلامی و حاکمیت تفکر اعتدال است.

هاشمی‌رفسنجانی از اقدام بزرگ آیت‌الله بروجردی در تأسیس دارالتقریب بین ایران و مصر یاد کرد و افزود: قدم‎هایی که این مرجع عالی قدر در جهت رفع اختلاف بین شیعه و سنی برداشتند، به حق اقدام بزرگی بود.

وی افزود: از لحاظ مبانی قرآنی و سنت پیامبر اکرم (ص) و نیز از جهات اخلاقی و انسانی، مباح دانستن خون مسلمان و سایر برداشت‎های نادرست از دین، جایز نیست.

این مقام مسئول با تاکید بر اینکه باید شرایط زندگی اهل سنت را به گونه‎ای فراهم آوریم که الگویی برای سایر کشورهای اسلامی باشد، گفت: شما برادران اهل سنت نیز همگام با سایر شهروندان، دارای خواسته‎های عمومی هستید که باید به آن‌ها رسیدگی شود.

در ابتدای این دیدار، دکتر جلیل رحیمی به نمایندگی از علما، ائمه جمعه، اساتید حوزه و دانشگاه و فعالان سیاسی و بلوچ‎های اهل سنت مقیم خراسان ضمن اشاره به اینکه بزرگان اهل سنت از سکوت و صبر شما درس بزرگی آموختند، خواستار جلوگیری از اعمال سلیقه‎های شخصی در عرصه‎های مختلف شد.

وی همچنین با ارائه گزارشی از فعالیت‌ها و مشکلات مربوط به جامعه اهل سنت به ویژه مرزنشینان، خواستار توجه به توانمندی‌ها و ظرفیت‌های آنان شد.

آیت الله هاشمی رفسنجانی سفر آیت الله هاشمی رفسنجانی به مشهد
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر