کد خبر: 94335 A

عضو هیئت رئیسه کمیسیون برنامه و بودجه مجلس:

حساسیت متولیان و کارگزاران وقف در ارتباط با وقف و نیات واقف، رسیدگی به موقوفات و همچنین عملکرد خوب و مشهود متولیان این حوزه در کنار داشتن قوانین و مقررات مناسب می تواند موجبات رونق مجدد این سنت خدایی که جایگاه والای شرعی نیز دارد، بشود.

ایلنا: عضو هیئت رئیسه کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی مجلس را آماده ایجاد اصلاحات در قانون وقف عنوان کرد و افزود: باید قوانین مربوط به وقف را منطبق با مقتضیات روز جامعه بازنگری کرد.

به گزارش ایلنا از مشهد غلامرضا اسداللهی با اشاره به طرح احسان ماندگار به عنوان طرحی که وقف را به شیوه نوینی در جامعه گسترش می‌دهد، اظهار کرد: این طرح ملی زمینه‌ساز گسترش وقف را در اقشار مختلف جامعه فراهم می‌کند.

وی ادامه داد: طرح احسان ماندگار با درگیر کردن دهک‌های پایین جامعه در امر حسنه وقف که می‌تواند الزاما ارقام درآمدی بالایی نداشته باشد اما فرهنگ این سنت نبوی را در جامعه نهادینه می‌سازد.

اسدالهی تصریح کرد: شروع بازنگری در قوانین وقف مبتنی بر مقتضیات روز برای اتخاذ قوانین باید از سازمان اوقاف و امور خیریه آغاز شود تا به این صورت گامی اساسی در راستای صیانت از این سنت نبوی و پر رونق‌تر کردن آن برداریم.

نماینده مردم تربت جام، تایباد و باخزر در مجلس شورای اسلامی با بیان این مطلب که وقف جایگاه ویژه‌ای در اعتقادات مسلمانان بلاخص شیعیان دارد، گفت: وقف همواره به عنوان یک سنت حسنه در نیات و عملکرد متدینان جاری بوده است اما در سال‌های اخیر با توجه به ایجاد تغییراتی که در نوع زندگی و تملک دارایی‌ها ایجاد شده است، شاهد کاهش میزان موقوفات نسبت به گذشته هستیم.

اسداللهی خاطر نشان کرد: طرح «احسان ماندگار» به نهادینه کردن فرهنگ و سنت حسنه وقف در جامعه کمک می‌کند.

وی با تأکید بر اهمیت قانون و اثرات آن در راستای حفاظت از این سنت حسنه و صیانت از آن، اظهار کرد: مجلس با داشتن فراکسیون وقف، اهتمام ویژه‌ای به این مقوله دارد و برقراری تعاملات بیشتر سازمان اوقاف و امور خیریه با این نهاد قانونگذار می‌تواند به مرتفع کردن مشکلات و نیازهای قوانین مربوط به وقف بسیار کمک کند.

عضو هیئت رئیسه کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی ادامه داد: حساسیت متولیان و کارگزاران وقف در ارتباط با وقف و نیات واقف، رسیدگی به موقوفات و همچنین عملکرد خوب و مشهود متولیان این حوزه در کنار داشتن قوانین و مقررات مناسب می‌تواند موجبات رونق مجدد این سنت خدایی که جایگاه والای شرعی نیز دارد، بشود.

گفتنی است، طرح احسان ماندگار با مشارکت و تحت نظارت اداره کل اوقاف و امور خیریه استان خراسان رضوی و با همکاری شرکت بیمه پاسارگاد در مرحله نخست در سطح استان خراسان و در مرحله بعد در سطح کل کشور اجرا می‌شود.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر