کد خبر: 9841 A

گردشگری زیر چرخ آمار های غلط؛

سالانه عنوان می‌شود که نزدیک به 27 میلیون زائر به مشهد می‌آیند و یا اینکه تعداد فضاهای اقامتی در مشهد به 85 هزار تخت رسیده است و این آمار به هیچ عنوان با یکدیگر سنخیت ندارد.

ایلنا - مشهد: یکی از بزرگترین سرمایه گذاران گردشگری کشور گفت: ایران در سراسر مرزهای سرزمینی خود، دارای جاذبه‌های گردشگری بسیار زیادی چون جاذبه‌های تاریخی، زیارتی، طبیعی و باستانی است و باید از این ظرفیت‌ها به بهترین نحو ممکن استفاده شود.

به گزارش ایلنا از مشهد، سید مهدی درهمی با بیان اینکه توسعه گردشگری بدون همیاری رسانه‌ها امکانپذیر نیست افزود: گردشگری در حوزه‌هایی مانند افزایش تولید ناخالص ملی، ایجاد فرصت‌های شغلی و همچنین بسترسازی برای سرمایه‌گذاری در این عرصه نقش فراوانی دارد.

وی اظهار داشت: ایران از لحاظ جاذبه‌های گردشگری در میان 10 کشور اول دنیا قرار دارد، اما نکته تامل‌برانگیز این است که ایران به‌ لحاظ سرمایه‌گذاری در گردشگری و فرصت‌های شغلی ایجاد شده توسط گردشگری، به ترتیب در رده 138 و 137 دنیا است.

مدیرعامل مجتمع سپاد سهم بخش گردشگری در تولید ناخالص ملی را نیز اندک ارزیابی کرد و ادامه داد: ایران از این نظر در رده 127 دنیا قرار دارد.

درهمی افزود: طبق پیش‌بینی‌های سازمان جهانی گردشگری، تا سال 2021 نیز جایگاه خوبی برای ایران تصور نشده است و این امر گوشزد می‌کند که سرمایه‌گذاری‌ها در این بخش باید افزایش پیدا کند.

مدیرعامل مجتمع سپاد تصریح کرد: سرعت تغییرات در بخش گردشگری ایران، رضایت‌بخش نیست، در حالی که در تمام دنیا، تغییرات براساس برنامه‌ریزی‌های قبلی جلو می‌رود.

درهمی عنوان کرد: یکی از مسائل و مشکلات دیگری که در حوزه گردشگری مشاهده می‌شود، اعداد و ارقامی است که همه ساله در زمینه ورود زائر و یا گردشگر عنوان می‌شود و مشهد مقدس از این نظر جایگاه ویژه‌ای دارد.

وی افزود: برای مثال، سالانه عنوان می‌شود که نزدیک به 27 میلیون زائر به مشهد می‌آیند و یا اینکه تعداد فضاهای اقامتی در مشهد به 85 هزار تخت رسیده است و این آمار به هیچ عنوان با یکدیگر سنخیت ندارد.

درهمی در ادامه با قیاس میان ایران و برخی کشورهای دیگر در زمینه گردشگری یادآور شد: در کشوری مانند مالزی، 16درصد فرصت‌های شغلی، از گردشگری ناشی می‌شود و اگر ما نیز بتوانیم آمار گردشگر خارجی خود را به 25 میلیون نفر برسانیم، قطعا نرخ بیکاری در ایران، صفر می‌شود.

سپاد
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر