کد خبر: 98920 A

مالک اسمی باشگاه غیبش زده؛

حواشی پیرامون ابومسلم در حالیکه کمتر از یک ماه به آغاز مسابقات لیگ دسته یک باشگاه‌های کشور باقی مانده این روزها با زهم به اوج رسید.

ایلنا: حواشی پیرامون ابومسلم در حالیکه کمتر از یک ماه به آغاز مسابقات لیگ دسته یک باشگاه‌های کشور باقی مانده این روزها با زهم به اوج رسید.

به گزارش خبرنگار ایلنا از مشهد، وضعیت مالکیتی باشگاه ابومسلم که در اواخر فصل گذشته توسط کارگروه فوتبال استان با یک مدل جدید مشخص شده بود ناکام ماند و حاشیه‌های مالکیتی به این باشگاه بازگشت تا این تیم در آستانه سرنوشت تیم پیام قرار گیرد.

عباس چمنیان که چندی پیش توسط کارگروه و مدیران این باشگاه به عنوان سرمربی ابومسلم انتخاب شد از این تیم اخراج تا در غیاب مدیر کل ورزش و جوانان استان که هم اکنون در سفر عتبات عالیات به سر می‌برد مالکین اسمی این تیم علی حنطه را به عنوان سرمربی و خداداد عزیزی را به عنوان مدیر فنی انتخاب کنند. این در حالی است که ابومسلم زیر نظر چمنیان تمرینات دوره‌ای خود را از 2 ماه قبل آغاز کرده بود تا حواشی پیرامون ابومسلم سبب شود خداداد عزیزی مدیر فنی انتخاب شده این تیم خبر از ورود 18 بازیکن جدید در طی روزهای آینده به این باشگاه را دهد.

روابط عمومی باشگاه  ابومسلم هم که تنها از یک سایت اداره می‌شود در غیاب مالک اسمی غیر خراسانی ابومسلم که به هیچ‌وجه پاسخگوی خبرنگاران نیست و  غیبش زده طبق ماه‌های اخیر باز هم با یک بیانه وارد این ماجرا شده است. در بخش اول این بیانیه آمده است: بر اساس آخرین توافق حاصل شده در جدیدترین نشست هیئت مدیره «مؤسسه فرهنگی ورزشی مسلم خراسان رضوی» به عنوان مالک و صاحب امتیاز «تیم فوتبال ابومسلم خراسان» که چهارشنبه شب گذشته مورخ 30 /05 /92 در محل هتل درویشی مشهد مقدس با حضور آقایان اسماعیل وفایی، سید علی اکبر هاشمی جواهری و سایر دست‌اندرکاران باشگاه برگزار شد، خداداد عزیزی به عنوان مشاور و مدیر فنی و علی حنطه به عنوان سرمربی ابومسلم خراسان برای فصل ورزشی 92 – 93 انتخاب و معرفی شدند.

در این بیانیه با اشاره به ضرورت اعمال تغییرات فنی در تیم آمده است: انتشار نتایج قرعه‌کشی و قرارگرفتن ابومسلم در گروهی خاص، شرایط رقابتی سنگین حاکم بر لیگ و عوامل و شواهد دیگر ایجاب می کرد تا مسئولان باشگاه در راستای اختیارات قانونی خود و انجام مطلوب وظایف و تعهدات بویژه تحقق آرزوی دیرینه هواداران مبنی بر صعود به لیگ برتر، یکسری تغییرات ضروری را در کادر فنی و مدیریتی اعمال نمایند.

در ادامه این بیانیه، ضمن تقدیر و تشکر از تلاش های عباس چمنیان سرمربی سابق تیم و سید مهدی قیاسی و قاسم زردکانلو اعضای سابق کمیته فنی، سایر مسئولان فنی باشگاه بدین‌گونه معرفی شده اند: حشمت مهاجرانی به عنوان رئیس سازمان فوتبال باشگاه و عضو کمیته فنی، هادی برگی‌زر و سید هاشم حسینی به عنوان اعضای جدید کمیته فنی، عبدالرضا زرگری به عنوان نماینده ویژه هیئت مدیره در واگذاری سهام به فعالان اقتصادی و پیشکسوتان و هواداران بر مبنای مدل نوین مالکیتی ارائه شده ایفای وظیفه خواهند نمود.

بخش دوم این بیانیه به اعلام اهم مواضع رسمی باشگاه خصوصاً پاسخ به اظهارات اخیر سرمربی سابق تیم در رسانه ها اختصاص یافته و آمده است:

1- یکی از مهمترین مصوبات جدیدترین نشست هیئت مدیره آن بود باتوجه به اینکه پروسه واگذاری سهام باشگاه فرهنگی ورزشی «مسلم خراسان رضوی» به مؤثرین و فعالان اقتصادی استان به زمان بیشتری نیاز داشته و علی رغم گذشت قریب به 6 ماه از تاریخ 16 /12 /91 (زمان رسمی اعلام مدل مذکور) و پس از اعطای مجوز انتقال تیم (مورخ 2 /2 /92) با وجود تلاش‌های وافر شهردار  مشهد و مساعی درخور تحسین مدیرکل ورزش و جوانان استان همچنین راهنمایی‌های رئیس اتاق بازرگانی خراسان رضوی، متأسفانه هنوز یک ریال جذب باشگاه نشده و با عنایت به فرصت کم باقیمانده تا شروع مسابقات لیگ و ضرورت تقویت تیم و جذب بازیکنان جدید، نمی‌توان بیشتر از این منتظر ماند، لذا تأکید می‌شود باشگاه کمافی‌السابق خود را ملزم و متعهد به تداوم این مسیر و عملیاتی کردن این طرح ارزشمند می‌داند و از هیچ کوششی در این راه دریغ نخواهد کرد. البته این نکته نیز ناگفته نماند پس از استعلام از دبیرخانه ماده 5 وزارت ورزش و جوانان، چگونگی ورود اداره کل ورزش و جوانان خراسان رضوی در موضوع مالکیت، مورد تأیید آن مرجع قانونی واقع نشده و اشکالات جدی به آن وارد نموده‌اند که در جای خود به آن خواهیم پرداخت.

2- برای کمک به حافظه تاریخی منتشرکنندگان اظهارات متناقض و خلاف واقعی که امروزه در رسانه‌ها متأسفانه شاهد آن هستیم، یادآوری این نکات ضروری است که در فروردین امسال، توافقات لازم برای سرمربیگری «هادی برگی زر» در این فصل صورت پذیرفته بود، اما با توجه به شکل‌گیری کارگروه تخصصی فوتبال در استان و اعلام آمادگی کامل آقایان برای در اختیار گرفتن بخش فنی تیم، فرصتی چند ماهه به سرمربی پیشنهادی کارگروه یعنی «عباس چمنیان» و همکاران وی داده شد تا اینکه بر اساس گزارش 4 روز قبل «قاسم زردکانلو» عضو کمیته فنی وقت ـ که اسناد آن موجود است ـ مبنی بر اینکه علی رغم همه تلاش‌ها، برگزاری دو اردوهای تدارکاتی خارج استانی و صرف میلیون‌ها تومان هزینه، متأسفانه تیم خوب بسته نشده و نه تنها به لیگ برتر صعود نمی‌کند، بلکه ماندنش در لیگ یک هم با تردید جدی روبروست، لذا هیئت مدیره اعمال تغییرات در کادر فنی را الزامی دانست.

3- گذشته از این ها، طی این مدت خصوصاً در این 2 ماه اخیر، سیل اعتراضات و مخالفت های فزاینده هواداران دلسوز باشگاه از سویی (تا جاییکه باعث تعطیلی تمرینات نیز شد) و انتقادات مشفقانه کارشناسان خبره ملی و استانی از سوی دیگر به گونه‌ای تشدید شد که هیئت مدیره را مجاب نمود تا با اتخاذ تصمیمات قاطع و راهگشا، راه برون‌رفتی از این بن‌بست ایجاد نمایند. ضعیف بسته شدن تیم و برتری چهره‌های جوان و کم تجربه اما آینده‌دار بر بازیکنان مجرب و شاخص، مرخص کردن بازیکنان توانمند قدیمی باشگاه به بهانه‌های متعدد (مانند علی حق‌دوست، محسن‌آذرپاد، افشین دانشیان، امید غلامی و...)، کسب نتایج ناامیدکننده در دیدارهای تدارکاتی خاصه با تیم‌های لیگ‌های پایین‌تر و... همه و همه از اهم مواردی بود که همگان خاصه خود اعضای کمیته فنی وقت صادقانه اذعان کردند این تیم نه تنها شایسته صعود نیست بلکه چه بسا کاندیدای اول سقوط به لیگ دوم نیز باشد.

4- این همه در حالی است که علی رغم فراهم سازی مقدمات برگزاری نزدیک به 40 جلسه تمرین متمرکز در مشهد مقدس و نیز اختصاص هتل آپارتمانی مجهز برای اقامت بازیکنان شهرستانی در یکی از بهترین نقاط شهر، دو اردوی تدارکاتی خارج استانی در بیرجند و اردبیل و تأمین کلیه امکانات رفاهی و تدارکاتی در این اردوها پیش بینی شده و تمامی هزینه ها طبق جدول برنامه اعلامی سرمربی سابق پرداخت شده است. خصوصاً پس از ورود شهردار محترم و آغاز بحث مؤثرین اقتصادی، قرار بود هیچ هزینه دیگری توسط مدیران کنونی باشگاه صورت نگیرد که باز علی رغم این موضوع، شاهدیم تاکنون تمامی هزینه های پیش بینی شده تیم پرداخت شده است.

5- پس از اتمام نشست چهارشنبه شب هیئت مدیره ـ که اسناد آن نیز موجود است و یک ساعت و نیم به طول انجامید ـ مقرر شد در جلسه مشترک پنجشنبه شب با حضور نماینده تام‌الاختیار باشگاه و نماینده اداره کل ورزش و جوانان، چگونگی اجرایی نمودن این مصوبات و پرداختن به جزئیات کار برای حصول بیشترین نتیجه با کمترین حاشیه برگزار شود که متأسفانه در اقدامی بسیار تأمل برانگیز، دستور کار اصلی جلسه باطل و ضمن انکار تعجب آور کلیه توافقات مستند و اظهارات قاطع و شفاف مدیرکل محترم دست کم طی یک ماه گذشته عنوان شد که تیم فوتبال ابومسلم خراسان می‌بایست در اختیار اداره کل قرار گیرد!

6- حضرات آقایانی که در غیاب سفر زیارتی یک هفته‌ای مدیرکل محترم به عتبات عالیات، ضمن رد تمامی توافقات و مصاحبه‌ها و اظهارات مدیرکل محترم ورزش و جوانان استان و عضو هیئت مدیره مؤسسه‌های «مسلم خراسان رضوی» و «مسلم هشتم» ـ که اسناد آن تماماً در باشگاه موجود است ـ را نادیده انگاشته و در اقدامی غیر قانونی، شائبه برانگیز و تصمیمی خلق‌الساعه، خواهان سلب امتیاز تیم فوتبال ابومسلم شده‌اند، گویا فراموش کرده‌اند که اولاً باشگاه ابومسلم یک باشگاه خصوصی است و ثانیاً پس از مراجعت شخص مدیرکل و تطابق این مصاحبه‌های کذایی با توافقات و اظهارات مستند خود، قطعاً هم وی و هم افکار عمومی، قضاوت معناداری از این رفتار غیر اخلاقی و حرفه‌ای خواهند داشت. مضافاً اینکه تمام این توافقات بر این اساس بوده تا ضمن حفظ و تداوم چهارچوب مدل مالکیتی ارائه شده، تعارضات و اتفاقات ناخوشایند گذشته همچون سقوط تیم پیام به دسته‌پایین‌تر تکرار نشود!

7- باشگاه ابومسلم خراسان به عنوان طلایه‌دار حاکمیت اخلاق در ورزش کشور در استان اخلاق محور خراسان رضوی و پایتخت معنوی ایران اسلامی، به کسانی که تا دیروز ادعای طرفداری از «فوتبال پاک» را داشته و شایستگی آن را داشتند تا به عنوان «مربی اخلاق مدار» در دومین هم اندیشی اخلاق در فوتبال کشور به میزبانی مشهد مقدس توسط باشگاه به فدراسیون معرفی شوند، دوستانه توصیه می‌کند تا در گفتار خود مراقبت نفس بیشتری داشته باشند تا خدای ناکرده افکار عمومی چنین تصور نکند چون تا دیروز بر مسند قدرت بودند، از همه تصمیمات از جمله مالکیت باشگاه مردانه دفاع می‌کردند و امروزه که به دلایلی فنی در آن جایگاه نیستند، برای بقای خود تا بدانجا هنجارشکنی می‌کنند حتی از اساس، حق مالکیت باشگاه بر تیم هم انکار می‌شود!

8- باشگاه فرهنگی ورزشی ابومسلم خراسان قاطعانه اعلام می‌کند صرفاً تصمیماتی که در این بیانیه به صراحت اعلام شده، از نظر باشگاه رسمیت خواهد داشت و مشفقانه توصیه می‌کند تمامی دوستان مرتبط چه در گذشته و چه حال، مراقب اظهارنظرات‌شان باشند چراکه باشگاه از هر اقدامی که باعث ایجاد وقفه یا خسارت مادی و معنوی به روند رو به رشد تیم شود، به سادگی نگذشته و حق پیگیری‌های قانونی از سوی مجامع قضایی و نظارتی خصوصاً سوء استفاده از جایگاه مدیریتی را برای خود محفوظ می داند.

9- از این فرصت استفاده کرده، باتوجه به برگزاری نخستین جلسه تمرین بازیکنان قدیمی و جدید زیر نظر اعضای کادر فنی منتخب در اوایل هفته آینده ـ که تاریخ و مکان دقیق آن طبق روال گذشته از طریق سامانه پیامک به اطلاع بازیکنان خواهد رسید ـ بازیکنانی که به هر دلیل در اولین جلسه تمرین ذکر شده بدون هماهنگی قبلی حضور نیابند، به منزله انصراف آنها از ادامه قرارداد تلقی شده و نظرات آنها مسموع نخواهد بود.

در پایان ضمن تأکید بر این نکته که هر اقدامی از سوی مدیران این مجموعه، بی‌شک در راستای تحقق اهداف عالیه باشگاه و همسو با برآورده ساختن خواسته‌های بحق و منطقی عموم هواداران فهیم و دلسوز به ویژه نکته سنجی‌های اهالی فرهیخته رسانه است، یادآور می‌شود همچنان که بارها در بیانیه‌های مختلف طی 3 سال گذشته تأکید شده، باشگاه ابومسلم خراسان یک بار دیگر آمادگی کامل خود را برای واگذاری مدیریت تیم به افراد حقیقی و حقوقی توانمند و قادر به اداره ی تیم طبق ضوابط فدراسیون فوتبال کشور و در چهارچوب قانونی و حقوقی مربوطه اعلام می‌نماید. با این حال باید دید آیا وضعیت ابومسلم  چه خواهد شد و سرنوشت این تیم به کجا خواهد رسید. آیا این تیم به سرنوشت پیام دچار می‌شود؟

ابومسلم خراسان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر