کد خبر: 593 A

نائب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس:

بی شک خانه کارگر با تشکل های زیر مجموعه خود از جمله انجمن صنفی کارگران ساختمانی می تواند به عنوان یک نیروی نظارتی برای بیمه کارگران ساختمانی،به خوبی عمل کند.


بجنورد - ایلنا: نائب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس گفت: خانه کارگر بر بیمه کارگران ساختمانی نظارت داشته باشد تا حق به حقدار برسد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، نماینده مردم اسفراین در مجلس شورای اسلامی با حضور در خانه کارگر خراسان شمالی ضمن بازدیدی از فعالیت های آموزشی و رفاهی این تشکیلات کارگری افزود: متاسفانه در جریان بیمه کارگران ساختمانی دیده می شود اقشاری غیر از کارگران ساختمانی از بیمه های تامین اجتماعی بهره مند شده و حق کارگران ساختمانی از بین رفته است.

هادی قوامی در جمع هیات اجرایی خانه کارگر با انتقاد از نحوه بیمه کارگران ساختمانی با ارائه تعریفی از کارگر ساختمانی گفت: کارگر ساختمانی کسی است که شغل، سرمایه و ابزاری نداشته تنها با "قدرت یدی" در کارهای مربوط به ساختمان فعالیت می‌کند.

وی برنامه‌های خانه کارگر را در استان و فراکسیون کارگری برای حمایت از کارگران مثبت ارزیابی کرد و ادامه داد: بی شک خانه کارگر با تشکل های زیر مجموعه خود از جمله انجمن صنفی کارگران ساختمانی می تواند به عنوان یک نیروی نظارتی برای بیمه کارگران ساختمانی،به خوبی عمل کند.

نماینده مردم اسفراین با بیان این که " تنها داشتن کارت مهارت، مشخصه کارگر ساختمانی نیست" ادامه داد: در صورت نظارت دقیق بر واقعی بودن کارگر بودن افراد در بخش ساختمان یقینا با توجه به گزارش های که در دست وجود دارد از 15 هزار نفری که کارت مهرت فنی و حرفه ای دارند؛ نصف شان که در مشاغل دیگری هستند؛ کنار زده شده و حقوق بیمه به کارگران واقعی می‌رسد.

دبیر خانه کارگر خراسان شمالی نیز با اعلام آمادگی این تشکیلات برای ساماندهی کارگران ساختمانی و نظارت بر بیمه آنها پروسه یک ماهه برای مشاهده کار این کارگران را از جمله راهکارهای پیشنهادی این تشکیلات برای جلوگیری از تضییع حقوق بیمه کارگران ساختمانی عنوان کرد.

فرهاد هدایتی افزود: متاسفانه عملکرد بیمه کارگران ساختمانی در این استان به گونه ای بود که دیده می شود از اصناف بازاریان افرادی خود را به عنوان طلا فروش معرفی کرده و از بیمه کارگران ساختمانی بهره مند شده اند.

از ابتدای سال 90 تا کنون تقیربا 5 هزار نفر به عنوان کارگران ساختمانی از سوی سازمان تامین اجتماعی بیمه شده اند.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر