کد خبر: 10102 A

استاندار خوزستان:

رییس شورای اشتغال استان از اختصاص اعتبار 10 میلیارد تومانی برای بیش از 400 کارگاه صنعتی مرتبط با بخش تعاون خبر داد.

ایلنا - آبادان: استاندار خوزستان از تعاونیها به عنوان محور اصلی امور اقتصادی یاد کرد.

به گزارش ایلنا از آبادان، سید جعفر حجازی در آیین اختتامیه نخستین نمایشگاه تخصصی بخش تعاونی استان در محل نمایشگاه بین المللی اهواز با اشاره به وجود ظرفیتها موجود در استان خوزستان گفت: از آنجاییکه کار تعاونیها با شرایط استان ما سازگاری دارد لذا با سرمایه گذاری در این بخش می توانیم به اشتغال کوتاه مدت و میان مدت سریع تر دست پیدا کنیم.

او با بیان اینکه خوزستان سرمایه گذاران کلان که بتوانند در استان با ساخت چند کارخانه بزرگ اشتغال ایجاد کنند را ندارد افزود: از این رو می بایست بر روی مکانیزم دیگری با عنوان تعاون حساب کنیم.

وی با اشاره به اصل 44 قانون اساسی و لزوم حمایت از بخش تعاونی اظهار داشت: از آنجاییکه شرکت های سهامی نمی توانند در اقتصاد تاثیر گذار باشند لذا با جمع آوری سرمایه های اندک مردم می توان کارهای بزرگی را انجام داد.

او تصریح کرد: فکر مشترک، تدبیر و منابع مشترک وقتی با هم جمع شوند می توانند یک کار جمعی و بزرگ انجام دهند.

استاندار خوزستان یادآور شد: ما سرمایه های خُرد بسیار داریم؛ اما سپرده های اندک به خودی خود نمی توانند چرخ یک فعالیت اقتصادی را به حرکت در آورند.

حجازی تاکید کرد: جمع شدن سرمایه های اندک و بکار گیری آنها توسط افراد علاقمند به انجام کارهای اقتصادی می تواند علاوه بر افزایش توان اقتصادی کشور در ایجاد اشتغال اعضای تعاونی ها و دیگر قشرهای بیکار جامعه موثر باشد.

او با اشاره به سهم حداقل 25 درصدی تعاونیها در اقتصاد کشور گفت: ممکن است استانی بتواند تا 70 درصد با تعاونی ها اداره شود پس بایستی زمینه های لازم برای توسعه تعاونی ها آن هم در محورهایی که بازار کار و فروش داخلی و صادرات وجود داشته باشد را، فراهم کنیم.

وی افزود: در هر صورت، حلقه های مفقوده ی تعاونی ها می بایست پر شود.

او با تاکید بر اینکه تعاونی ها بایستی روی پای خود بایستند، اظهار داشت: حرکت های اصولی ما در تخصیص منابع داخلی استان به سمت تعاون بوده و خواهد بود.

وی تصریح کرد: در زمان حاضر تعاونیها با داشته های کم و زیادشان مشغول کارشان هستند اما آنهایی که در قالب شرکتهای خصوصی وارد بازار کار شده اند کم و بیش به مشکل برخورده اند زیرا عمده سرمایه آنها وابسته به بانک است نه سرمایه ی خود.

حجازی یادآرو شد: به طور مثال در زمان حاضر 88 شرکت تعاونی برای یک مجتمع پرورش ماهی در خرمشهر تاسیس شدند که پرونده های آنها برای دریافت تسهیلات به بانک ارایه شده است.

استاندار خوزستان ادامه داد: همچنین در مجتمع آزادگان از هفته ی آینده 211 تعاونی سازماندهی خواهند شد.

حجازی گفت: در زمان حاضر47 هزار نفر در طرح های توسعه کشاورزی نامنویسی کرده اند که مقرر شده این متقاضیان به سمت تعاونی ها هدایت شوند.

او از انجام فعالیت اقتصادی تعاونیها با مجموع سرمایه های اندک اعضا، نقش موثر این تعاونیها در مصرف داخلی استان، کمک به خودکفایی استان و جهت گیری منابع در توسعه ی کشاورزی به عنوان مزایا و ویژگیهای بخش تعاوندر استان خوزستان یاد کرد.

وی افزود: منابع بنگاه های زود بازده و اشتغال خانگی نیز به سمت تعاونی است.

او اظهار داشت: متاسافنه در مصرف گردش مالی در استان سهم ما در تولید و کالاهای مصرفی مردم زیر 25 درصد است که این رقم به هیچ وجه قابل قبول نیست.

وی از استفاده نکردن شرکتها و نهادهای بزرگ دولتی در سفارش و تامین کالاهای مورد نیاز خود از داخل استان به عنوان مهمترین دلیل پایین بودن سهم استان از مصرف گردش مالی یاد کرد و تصریح کرد: بسیاری از مصرف کنندگان ما از توانمندی های درون استان اطلاعی نداشتند.

حجازی یادآور شد: خوشبختانه سال گذشته نمایشگاهی با حضور 320 تولید کننده ی بزرگ داخلی برگزار شد که موجب انعقاد قراردادهایی مابین تولید کنندگان و مصرف کنندگان شد. وی ضمن تاکید بر ضرورت شناسایی توان تولیدکنندگان به مردم خواستار حضور فعال شرکت های تعاونی و دیگر شرکت های تولیدی در نمایشگاه های مختلف شد.

رییس شورای اشتغال استان از اختصاص اعتبار 10 میلیارد تومانی برای بیش از 400 کارگاه صنعتی مرتبط با بخش تعاون خبر داد و گفت: در این خصوص تعاونی ها سازماندهی و آموزش می بینند.

حجازی همچنین بر لزوم سازماندهی بیش از 200 هزار دانشجوی فارغ التحصیل استان در قالب تشکلهای تعاونی برای ورود به محیطهای کسب و کار اقتصادی تاکید کرد.

او در پایان ضمن قدردانی از تلاشهای اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان حمایت جدی خود را از تشکل های تعاونی برای ایجاد اشتغال کارجویان و بیکاران اعلام کرد و ابراز امیدواری کرد تا با حمایت نماینذگان استان و همراهی بانکها بتوانیم حرکت تعاونی ها در ایجاد اشتغال پایدار در خوزستان را بیش از پیش تداوم ببخشیم.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر