کد خبر: 48983 A

در کنگره خانه کارگر بندر امام و ماهشهر صورت گرفت؛

در این گردهمایی که با حضور حسین کمالی و حسن صادقی برگزار گردید، اعضاء اتحادیه کارگران قراردادی و پیمانی صنایع پتروشیمی بندر امام و ماهشهر اعتبار نامه خود را دریافت داشتند.

ایلنا – بندر امام خمینی (ره): اولین کنگره خانهٔ کارگر بندر امام و ماهشهر با حضور حسین کمالی دبیر کل حزب اسلامی کار و عضو شورای مرکزی خانه کارگر، حسن صادقی معاون دبیر کل و حسینی دبیر اجرایی خانه کارگر استان خوزستان برگزار گردید.

به گزارش ایلنا، از بندر امام خمینی (ره)، در این گردهمایی ابتدا درویشی دبیر اجرایی خانه کارگر بندر امام و ماهشهر، ضمن خیر مقدم به مدعوین، گزارشی از شرایط موجود جامعه کارگری در منطقه را بیان داشت.

وی در بخشی از سخنان خود گفت: حدود ۳۰ هزار نفر در بخش نفت مشغول به کار هستند و این در حالی است که رویکرد مسوولین، رویکرد مثبتی برای تشکیل تشکل‌های کارگری نیست زیرا بر اساس قانون مناطق ویژه، تشکیل هر گونه نمایندگی کارگران در این کارخانجات ممنون می‌باشد و پرسش این است که صدای کارگر بدون نماینده چگونه باید به گوش مسوولین برسد؟.

سپس حسن صادقی طی سخنانی با انتقاد از تک محصولی شدن اقتصاد کشور گفت: ما از حرکت به سوی اقتصاد صنعتی وا مانده‌ایم و اتکای اقتصاد ما به نفت باعث شده تا دولت خود را پاسخگوی مشکلات کارگری نداند، بنابراین اقتصادی که مردم در آن نقش نداشته باشند، باعث تنزل عزت و جایگاه کارگران نیز می‌شود.

وی افزود: دستورالعمل‌های وزارت کار باعث ضایع شدن حقوق کارگران گردیده، وزارتی که در امور خود مانده، وظایف دیگری را هم بر عهده‌اش گذاشته‌اند.

معاون امور شهرستان‌های خانه کارگر ادامه داد: مدیریت ناکارآمدی که امروز بر اجرای کشور حاکم هست بلاخص در بخش روابط کار، پایه‌های خانوادهٔ نیروی کار را و باورهای جامعه کارگری را در کشور سست کرده بعد تصور می‌کنند که دارند خدمت می‌کنند، این چه خدمتی است که امروز، کارگر نیازمند‌ترین قشر جامعه از نظر درآمدی می‌باشد؟.

وی گفت: آنقدر شأن کارگر را پایین آورده‌اند که بانک‌ها ضمانت همکار کارگر را برای دریافت وام قبول ندارند، ضامن باید حتما کارمند دولت باشد. شما چه گُلی به سر ما کارگر‌ها زده‌اید؟ هشت سال است که می‌گویی من دارم عدالت را پیاده می‌کنم هشت سال است که صحبت از عدالت می‌کنی، این عدالت چیست که ما هنوز به آن دست پیدا نکرده‌ایم، آقای دولت! این عدالت است که بانک‌ها ضمانت یک مهندس کارگر را قبول نمی‌کنند ولی ضمانت یک آبدارچی دولتی را می‌پذیرند. چگونه دم از حقوق کارگر و عدالت می‌زنید در حالیکه روزِ کارگر را اجازه نمی‌دهید که کارگران تجمع کنند و حرفشان را بزنند.

صادقی در ادامه گفت: شما به قوانین حمایتی ما ترحم نکردید، علیرغم اینکه مقام معظم رهبری طی سالهای متوالی بار‌ها به شما توصیه کرده که در رابطه با حقوق نیروی کار آنگونه عمل کنید که جنبهٔ حمایت از ضعیف در آن پر رنگ‌تر دیده شود، متأسفانه در رفتار شما چیزی مشاهده نکردیم.

سپس حسین کمالی در سخنانی گفت: نباید از جامعهٔ کارگری هراسید، ما برای رسیدن به یک جامعهٔ پویا نیازمند گفتگو هستیم، چیزی که قرآن کریم بار‌ها به آن اشاره کرده است. همهٔ ما مانند سرنشینان یک کشتی هستیم، فقط مسأله اینجاست که وقتی این کشتی دچار توفان می‌شود، کارگر‌ها می‌گویند ما اولین کسانی نباشیم که به دریا می‌ریزید، کالاهای اضافی را، هزینه‌های دیگر را بریزید.

وی ادامه داد: متأسفانه مدیریت حاکم بر اقتصاد جامعه بسیار خودخواه و راحت طلب شده است، با اولین مشکلی که واحدهای تولیدی روبرو می‌شوند، می‌گویند، کارگر‌ها را اخراج کنید. جامعهٔ کارگری دارد شرایط سختی را تحمل می‌کند، قدرت چانه زنی از کارگر‌ها گرفته شده، به محض حرف زدن شغلشان را از دست می‌دهند.

کمالی گفت: ما باید نگاه‌مان به مسائل را تغییر بدهیم و اینقدر ظاهر بین نباشیم، و کور کورانه هیچ آماری را قبول نکنیم.

عضو شورای مرکزی خانه کارگر در پایان گفت: امروز روزیست که جامعهٔ کارگری باید علمی برخورد کند، میلیون‌ها تحصیل کرده در اینجامعه هست که باید آینده خوبی را برای همه شکل بدهد.

در پایان این گردهمایی، اعضاء اصلی و علی البدل اتحادیه کارگران قراردادی و پیمانی صنایع پتروشیمی بندر امام و ماهشهر، معرفی شده و احکام و اعتبار نامه خود را دریافت داشتند.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر