کد خبر: 67220 A

اهواز در چند سال گذشته شورای شهر نداشته ولی با اقدامات خوب شهرداری و همكاری دستگاه‌های مختلف، میزان رضایت‌مندی مردم و شهروندان از اقدامات انجام شده در مقایسه با قبل افزایش یافته است.

ایلنا - بندر امام خمینی «ره»: استاندار خوزستان گفت: ثبات در شهرداری حاکم است و این دستگاه اکنون نسبت به گذشته بهتر توانسته از منابع مالی خود استفاده کند.

به گزارش ایلنا از خوزستان، سید جعفر حجازی با بیان این مطلب افزود: کلان‌شهر اهواز نماد و الگویی برای سایر شهر‌هاست و در صورتی که در اهواز اقدامات لازم با کیفیت بالا انجام شود و ارائه خدمت در حوزه‌های مختلف به شهروندان در شرایط مطلوبی صورت بگیرد، می‌توان این کلان‌شهر را به عنوان یک الگوی مناسب برای نه تنها شهرهای استان بلکه دیگر شهرهای کشور دانست.

استاندار خوزستان با انتقاد از وجود جوی‌های روباز و سرپوش‌گذاری نامناسب در هسته مرکزی اهواز، گفت: فرصتی سه ماهه به متولیان داده می‌شود تا این وضعیت را به درستی اصلاح کنند.

حجازی عنوان کرد: تا پایان این هفته باید از تمام نقاط شهر تصویربرداری و نقاط دارای جوی‌های روباز و مشکلات مربوط به آن را به فرمانداری و شهرداری منعکس کند.

وی تأکید کرد: تا پایان تیرماه نباید هیچ جوی روبازی در شهر اهواز مشاهد شود. برای اصلاح این وضعیت و رفع مشکلات پیش روی سلامت مردم، لازم است به جای درپوش گذاشتن روی جوهای موجود، عملیات لوله‌گذاری به سرعت انجام شود.

استاندار خوزستان ادامه داد: به نظر می‌رسد اقداماتی که در سامان‌دهی رودخانه در حال انجام است، به خوبی در حال پی‌گیری است و اکنون شاهد فضای سبز خوب و پاکیزه‌ای در حاشیه رودخانه هستیم.

وی گفت: همچنین عادت ریختن زباله‌ها و نخاله‌ها به درون رودخانه تغییر کرده است که به دلیل فرهنگ‌سازی و نهادینه‌کردن فرهنگ پاکیزگی در این زمینه بوده است. سه یا چهار سال پیش مشاهده می‌شد به اندازه آدم‌‌ها که از فضای سبز پارک ساحلی استفاده می‌کردند، زباله ریخته شده بود ولی اکنون وضعیت بسیار تغییر کرده و این امر نشان می‌دهد که فرهنگ‌سازی در این زمینه خوب بوده است. در این موضوعات اگر اندکی مردم مشارکت داده شوند نتیجه مطلوب به دست می‌آید.

حجازی ادامه داد: در پاکیزگی محلات نیز شهرداری نسبتا خوب عمل کرده و مردم هم به خوبی در این زمینه همراهی کرده‌اند. همراهی مردم ثروت بزرگی است که نباید از آن غافل شد.

وی عنوان کرد: درصد تحقق ایده‌آل‌های شهرداری اهواز در سال ۹۲ در حوزه‌های مختلف نباید کاهش یابد و باید شاخص‌ها در این بخش به سوی ۱۰۰ درصد ارتقاء یابند.

استاندار خوزستان اظهار داشت: با جمع‌آوری دست‌فروش‌ها از سطح شهر بنا نیست معیشت مردم را با مشکل مواجه کرد بلکه ضروری است در جهت سلامت مردم اقدام به احداث محل‌هایی برای سامان‌دهی دست فروش‌ها شود.

حجازی گفت: به شهرستان‌های جدید از قبیل کارون، حمیدیه و باوی باید نگاه ویژه‌تری داشت تا این شهرستان‌ها در زمینه امور عمرانی و آبادانی به سر و سامان برسند. در سفر چهارم هیات دولت به استان نیز برای شهرستان‌های جدید کمک خوبی صورت گرفت که در صورت تخصیص آن، اقدامات لازم آغاز می‌شود.

وی در ادامه به برخی معضلات از جمله عرضه مرغ زنده و قلیان اشاره کرد و اظهار کرد: عرضه مرغ زنده در شهر، پدیده ناخوشایندی است که با آن باید به شدت مقابله کرد. در بسیاری از شهرهای استان اقدامات لازم برای جلوگیری از تکرار عرضه مرغ زنده به نتیجه رسیده ولی در شهر اهواز باید کار بیشتری انجام شود.

استاندار خوزستان گفت: دلیل عمده این وضعیت وجود سودجویان بسیار در این زمینه است که ضروری است بهداشت در این بخش فرهنگ‌سازی لازم را انجام دهد. تا زمانی که مردم به خرید مرغ زنده از مرغ‌فروشی‌ها اقدام کنند، این محل‌ها همچنان به کار خود ادامه خواهند داد. در خصوص مغازه‌های عرضه و فروش قلیان نیز به همین گونه است. پلمپ این محل‌ها براساس قانونی که وجود دارد، انجام می‌شود و به تدریج شاهد جمع‌آوری بساط قلیان در پارک‌ها خواهیم بود.

حجازی اظهار داشت: برنامه روز پاک‌سازی عمومی در هفته نخست مهرماه و هفته دوم اسفندماه انجام شد، لذا ظرف یکی دو هفته آینده دبیرخانه مربوط شهر، روستا‌ها و مناطقی که دراین روز در سال گذشته بر‌تر شناخته شدند، معرفی کند.

وی توجه به اماکن عمومی از جمله مطب‌ها را بسیاری ضروری عنوان کرد و گفت: گاهی در خصوص این اماکن غفلت‌هایی صورت می‌گیرد. بعضا گزارش‌هایی می‌رسد که وضعیت برخی مطب‌ها مطلوب نیست. برخی اقدام به اجاره یک ساختمان فرسوده می‌کنند و ظاهر آن را به گونه‌ای تغییر می‌دهند و مطب خود را راه‌اندازی می‌کنند. لازم است دانشگاه نسبت مجموعه خود نظارت و رسیدگی بیشتری انجام دهد و در این زمینه حساسیت بیشتری به خرج دهد.

استاندار خوزستان افزود: این موضوع در شهرستان‌های دیگر هم وضعیت بدی دارد که باید به شدت پی‌گیری شود.

حجازی عنوان کرد: ‌کیفیت خدمات مربوط به آب و فاضلاب موضوع دیگری است که باید مورد توجه قرار گیرد. اکنون برای ارتقاء کیفیت در این بخش پروژه آب غدیر و مجتمع‌های آب‌رسانی در استان در حال انجام است. پرداختن به موضوع آب در سال‌های اخیر بسیار قابل توجه بوده است. گرچه در برخی نقاط روستایی شرایط آب هنوز به طور کامل مطلوب نشده ولی اقدامات بسیار خوبی در جهت ارتقاء کیفیت آب و همچنین وضعیت فاضلاب شهری انجام شده است.

وی بیان کرد: ‌وقتی قیمت مواد خوراکی افزایش یابد زمینه سوءاستفاده از اجناس آلوده و تاریخ مصرف گذشته فراهم می‌شود لذا انتظار می‌رود مجموعه غذا و دارو و سایر بخش‌ها از جمله صنعت، معدن و تجارت، تعزیرات و بهداشت نظارت و پیگیری بیشتری در این زمینه داشته باشند.

استاندار خوزستان اظهار کرد: با توجه به این‌که هوا روز به روز گرم‌تر می‌شود احتمال آلودگی یا فاسد شدن بسیاری از مواد خوراکی به خصوص مواردی از قبیل هندوانه و خربزه بسیار افزایش می‌یابد و در نتیجه لازم است در این گونه موارد نظارت بیشتری اعمال شود.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر