کد خبر: 67600 A

تعداد سمندرهایی که مشاهده شد، حدوداً بیش از ۳۰ قطعه بوده که در بیومتری که انجام گرفت طول آن‌ها در حدود ۱۳ سانتی‌متر و در چشمه­‌ای به نام چشمه آب باغ در مجاورت روستای سرگچ مشاهده شدند.

ایلنا - بندر امام خمینی «ره»: کار‌شناس اداره حفاظت محیط زیست ایذه گفت: طی گزارش‌های مکرر اسفند ماه ۹۱ و فروردین ۹۲ مبنی بر رویت و وجود سمندر امپراطور (سمندر لرستانی) در منطقه رمه چر روستای سرگچ شهرستان ایذه بار‌ها به منطقه عزیمت نموده اما به دلیل گستردگی منطقه و وجود چشمه‌های متعدد موفق به رویت و ثبت تصویر گونه مورد نظر نشدیم و نهایتا در بازدیدی که از محل به عمل آمد در نزدیکی روستای سرگچ، تعدادی سمندر مشاهده گردید و توانستیم از آن‌ها تصاویری تهیه نماییم.

به گزارش ایلنا از خوزستان، احمد امیری در ابن باره افزود: منطقه مورد نظر، به لحاظ توپوگرافی کوهستانی در جنوب غربی شهرستان ایذه از لحاظ زمین­‌شناسی عمدتاً دارای سازندهای گچساران (کوههای گچی) و آغاجاری و دارای چشمه‌های گسله متعدد می‌­باشد که معمولاً به دلیل عبور آب از میان گچ و نمک سازندهای مذکور، آب این چشمه‌ها دارای کیفیت مناسب نبوده، تلخ و به لحاظ دمایی آب آن‌ها خنک می‌باشد. این منطقه دارای پوشش گیاهی به نسبت خوب جنگلی با غالبیت بادام کوهی به همراه بنه و بلوط می‌باشد.

امیری افزود: تعداد سمندرهایی که مشاهده شد، حدوداً بیش از ۳۰ قطعه بوده که در بیومتری که انجام گرفت طول آن‌ها در حدود ۱۳ سانتی‌متر و در چشمه­‌ای به نام چشمه آب باغ در مجاورت روستای سرگچ مشاهده شدند.

وی ادامه داد با توجه به اظهارات اهالی احتمال حضور این گونه در سایر چشمه‌های منطقه نیز زیاد می‌­باشد.

امیری در پایان گفت: شناسایی این منطقه به کمک دو تن از علاقه مندان ودوستداران محیط زیست شهرستان به نام‌های آقایان اسداله چراغی سبزکوهی و نعمت ­الله نوشاسب از پرسنل بانک ملی ایذه صورت گرفته است.

سمندر امپراطور (لرستانی) گونه‌ای دوزیست دم دار می‌باشد که دارای ۱۴ سانتی‌متر طول است. خانواده دوزیستان دم دار در حیات وحش ایران شامل ۹ گونه است که عموماً در شرایط نامعلوم و بحرانی به سر می‌برند. این گونه جانوری در فهرست گونه‌های جانوری اتحادیه جهانی حفاظت از طبیعت و منابع طبیعی (IUCN) در رده گونه‌های بحرانی (CR) قرار دارد. این گونه از گونه‌های آندمیک ایران بوده و زیستگاه آن در جنوب لرستان و شمال خوزستان می‌باشد. مشخصه اصلی این دوزیست وجود خال‌ها یا نوارهای کرم رنگ زرد و نارنجی روی زمینه مشکی یا قهوه‌ای بدن جانور و زیر بدن آن نارنجی یا قرمز است.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر