کد خبر: 69413 A

بازگشایی و فعال‌‌سازی دو مرز چزابه و شلمچه در افزایش صادرات غیرنفتی، ایجاد انگیزه برای سرمایه‌گذاری منطقه آزاد اروند برای تولید، مونتاژ و انتقال آن‌ به كشور عراق نقش مهمی داشته است.

ایلنا: استاندار خوزستان گفت: استان ما به لحاظ مرزی بودن و ارتباطی که در سال‌های اخیر با کشورهای همسایه داشته، با وجود ۳۰۰ کیلومتر مرز آبی و خشکی، دارای یک پتانسیل ویژه بوده که نشان‌دهنده امتیاز خاص و قابل توجه آن است.

به گزارش خبرنگار ایلنا از خوزستان، سیدجعفر حجازی در نشست روابط بین‌الملل که با حضور مهمانپرست، سخنگوی وزارت خارجه، در محل استانداری برگزار شد، عنوان‌کرد: دولت‌های نهم و دهم با برقراری ارتباط با کشورهای خارجی و ایجاد انگیزه تولید، بازگشایی و فعال‌سازی دو مرز چزابه و شلمچه در افزایش صادرات غیرنفتی، ایجاد انگیزه برای سرمایه‌گذاری منطقه آزاد اروند برای تولید، مونتاژ و انتقال آن‌ به کشور عراق نقش مهمی داشته است.

وی افزود: در بخش صادرات غیرنفتی در سال‌گذشته ۸/۵ میلیارد دلار صادرات داشتیم و با توجه به شرایط تحریم توانستیم خوب عمل کنیم. طی چند سال اخیر ارتباطات خوبی با کشورهای روسیه، ترکیه و سوریه داشتیم اما متاسفانه به دلیل جنگ‌های دو سال‌گذشته ارتباطات ما با کشور سوریه کمتر شد.

استاندار خوزستان بیان‌کرد: ارتباطات خوزستان با کشورهای حوزه خلیج‌فارس کما کان ادامه دارد و اکنون ارتباط با کشورهای هند و پاکستان در دستور کار قرار گرفته اما هنوز به نتیجه نرسیده است.

حجازی با اشاره به برگزاری نمایشگاه‌های بین‌المللی سال‌گذشته اظهارکرد: نمایشگاهی در قطر و آستاراخان برگزار و ۸ قلم از محصولات مرغوب استان در قطر ارایه شد که با استقبال خوبی مواجه بود؛ همچنین نمایشگاه‌های دیگری در بصره توسط بخش‌خصوصی و شرکت نمایشگاه‌های بین‌المللی خوزستان برگزار شد که دستاوردهای خوبی داشت.

وی گفت: یکی از دستاوردهای خوب سال‌گذشته خوزستان، ملاقات با کشورهای خارجی مختلف و آشنایی آن‌ها با ظرفیت‌ها و قابلیت‌های استان بود. سال ۸۶ همایش جذب سرمایه‌گذاری با حضور کشورهای خارجی در خوزستان برگزار شد که ۳۲۰ ایرانی سرمایه‌گذار در آن شرکت کردند.

استاندار خوزستان خاطرنشان‌کرد: در بخش سرمایه‌گذاری خارجی نیز در سال ۸۹، ۶/۱ میلیارد دلار و در سال ۹۰، ۸۴۳ میلیون دلار جذب شد؛ همچنین سال‌گذشته این میزان به ۸/۱ میلیارد دلار رسید.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر