کد خبر: 1564 A

مدیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان زنجان خبرداد:

مدیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان زنجان گفت: آثار ثبت شده در فهرست آثار ملی و معنوی در دولت نهم و دهم بیش از هشت برابر رشد داشته است.

زنجان ـ ایلنا: مدیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان زنجان گفت: آثار ثبت شده در فهرست آثار ملی و معنوی در دولت نهم و دهم بیش از هشت برابر رشد داشته است.

به گزارش ایلنا از زنجان، یحیی نقی زاده محجوب مدیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان زنجان در حاشیه برگزاری نمایشگاه بزرگ دولت مهر در بازدید از غرفه خبرگزاری ایلنا در جمع خبرنگاران گفت: این نهاد در سه حوزه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری عملکرد قابل توجهی در کارنامه هفت ساله خود به ثبت رسانده است.

وی توجه به مناطق نمونه گردشگری، تقویت زیرساخت های گردشگری و ایجاد حلقه های گردشگری در استان را از سیاست های این نهاد در بخش گردشگری عنوان کرد و افزود: مجتمع های توریستی، توجه به نمازخانه های بین راهی و سفر کارت ها در دو فصل تابستان و نوروز در طول این هفت سال تجربه شد.

وی به رشد 8 برابری آثار ثبتی در مقایسه با 27 سال گذشته اشاره کرد و گفت: مستندات موجود در این زمینه وجود دارد و استان زنجان تنها توانسته در طول این دولت آثار خود را در موضوعاتی همچون تعزیه حسینیه اعظم زنجان، سازها و ملیله با ثبت برساند.

این مقام مسئول همچنین به مرمت و احیاء بناهای تاریخی استان زنجان در این دولت اشاره کرد و افزود: 95 درصد از بناهای تاریخی استان در این مدت بازسازی شده است.

وی به مرمت گنبد سلطانیه اشاره کرد و گفت: مرمت این بناها که از سال ها پیش آغاز شده بود در طول خدمت این دولت عملیاتی شد.

نقی زاده به ایجاد شهرک و بازارچه های صنایع دستی در استان اشاره کرد و گفت: استان زنجان برای اولین بار در سطح کشور اقدام به احداث چنین اماکنی نموده است.

مدیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان زنجان به بیمه صنعت گران اشاره کرد و گفت: طی 2 سال گذشته 800 نفر صنعت گر تحت پوشش این بیمه قرار گرفتند.

این مقام مسئول به برپایی همایش های مردان نمکی و جشنواره آش در استان زنجان اشاره کرد و گفت: در جشنواره آش که از سال 84 در استان زنجان برگزار می شود، قابلیت های استان زنجان در حوزه گردشگری، تاریخی و تجاری معرفی می شوند.

نقی زده جذب گردشگر و سرمایه گذار به استان و غنی سازی اوقات فراغت را یکی دیگر از اهداف برپایی این جشنواره در استان اعلام کرد و ادامه داد: در این جشنواره سعی خواهیم کرد مردم استان زنجان را با تنوع غذاهای سنتی و ایرانی آشنا سازیم.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر