کد خبر: 377 A

مدیر کل تبلیغات اسلامی استان زنجان:

مدیر کل تبلیغات اسلامی استان زنجان در جلسه هم اندیشی برنامه های فرهنگی مراکز دینی و تشکلهای فرهنگی استان زنجان گفت: تبلیغ باید با تبیین همراه باشد.

زنجان - ایلنا: مدیر کل تبلیغات اسلامی استان زنجان در جلسه هم اندیشی برنامه‌های فرهنگی مراکز دینی و تشکل های فرهنگی استان زنجان گفت: تبلیغ باید با تبیین همراه باشد.

به گزارش ایلنا از زنجان، جلسه هم اندیشی برنامه‌های فرهنگی مراکز دینی و تشکلهای فرهنگی استان زنجان ۲۴ مرداد ماه در اداره کل تبلیغات اسلامی استان زنجان برگزار شد.

حجت الاسلام علی دشتکی مدیر کل تبلیغات اسلامی استان زنجان در این جلسه اظهار داشت: همه فعالیتهای فرهنگی انجام گرفته و پیش رو در اداره کل تبلیغات اسلامی زنجان، جهت تاثیرگذاری منوط به مشارکت و اجرای مردمی و افرادی که انگیزه فعالیتهای فرهنگی دینی دارند، است.

وی افزود: این فعالیت‌ها باید به صورت مردمی و با‌‌ همان تشکیلات و صورتی که از ابتدای خلقت انسان تا بعثت و دوران شکوفایی اسلام صورت می‌پذیرفت، انجام گیرد.

وی ابراز داشت: سال وفات حضرت خدیجه را پیامبر سال عام الحزن نامیده است و جایگاه این بزرگوار در این حد بوده است و حقا هم باید اینگونه از او یاد می‌شد، چرا که اگر اسلام رونق گرفت و ریشه دواند، بخش عمده‌اش مدیون از خود گذشتگی‌ها و ایثار این بزرگوار بود که بایستی به عنوان یک الگو در جامعه اسلامی آنرا تبلیغ و تبیین نماییم.

مدیر کل تبلیغات اسلامی استان زنجان با بیان این مطلب که حرف اول و آخر اهمیت به فرهنگ و توجه جدی و کاربردی به رویکرد و سخنان رهبر کبیر انقلاب و مقام معظم رهبری است، ادامه داد: وقتی خداوند انسان را خلق کرد، از مشکلاتی که انسان به وجود خواهد آورد، اطلاع داشت و راهکاری را در‌‌ همان ابتدای خلقت ارائه نمود که بحث سعادت بشر را تضمین می‌کرد و آن راهکار جز راهکار فرهنگی نبود.

وی خاطر نشان کرد: خداوند تبارک و تعالی در موارد و موضوعات متعدد و نه در یک موضوع و نه یک جا، خطابهای مختلف و متعددی را نسبت به انبیاء الهی انجام داده است.

وی افزود: حتی در زمان اسلام و بعد از رحلت پیامبر اکرم، یکی از نکات برجسته تاریخی، بحث عاشوراست که در این موارد نکات فراوانی حتی در کلمات و بیانات امام حسین (ع) آمده است.

وی با تایید این مطلب که تاثیرگذاری فرهنگ بر کسی پوشیده نیست اما فرهنگ در تاثیرگذاری خود باید با تبلیغ همراه با تبیین همراه باشد افزود: تبلیغ همراه با تبیین به شکل‌های مختلف می‌تواند اتفاق بیفتد.

وی ادامه داد: کربلا را به شکلی نشان داده بودند که فرزند پیامبر کسی است که بر علیه دین قیام کرده است و کسانی که به جنگ با امام حسین می‌رفتند وضو گرفته با نیت رضای خدا به جنگ می‌رفتند، اما پس از واقعه، تبلیغ همراه با تبیین، واقعیت را روشن کرده و بشریت را نجات و برای آیندگان و ما نقطه عبرتی شد.

وی در تاکید این مطلب ادامه داد: در هر جایی که تبلیغ همراه با تبیین بوده در آنجا توفیقی بوده است و تبیین امام سجاد (ع) و به ویژه حضرت زینب (س) معجزه و غوغایی کرد که امروزه می‌توان گفت که مانایی و ماندگاری شیعه مدیون تبیین و تبلیغ است.

حجت الاسلام دشتکی با بیان اینکه امروز هم یکی از روزهای حساس تاریخ اسلام است و در دو جبهه‌ای که در مقابل هم قرار گرفته‌اند برنده این جبهه کسی است که بتواند در حوزه فعالیتهای فرهنگی موفق باشد، یادآور شد: بار‌ها مقام معظم رهبری این نکته را فرموده‌اند که اگر ما در حوزه فرهنگی موفق شویم در سایر حوزه‌ها موفق خواهیم شد، وگرنه هیچ توفیقی را نمی‌توانیم نگه داریم.

وی با ارائه این مطلب که ماندگاری و تداوم توفیقات نظام منوط به این است که ما بتوانیم در حوزه فرهنگی تلاش کنیم افزود: مقام معظم رهبری فرموده‌اند که جنگ فرهنگی بسیار سخت‌تر از جنگ فیزیکی است که ما در دوران دفاع مقدس داشته‌ایم و حقیقتا هم همینگونه است، چرا که ما در جنگ فرهنگی اگر یک هزارم درصد خطایی داشته باشیم جواب عکس خواهیم گرفت.

مدیر کل تبلیغات اسلامی استان زنجان در پایان از مسئولین فرهنگی خواست که در برنامه ریزی‌های خود به این نکته توجه داشته باشند که در این برهه از زمان با نگاه جبهه‌ای و جنگ فرهنگی، اولویت این می‌باشد که تبلیغ همراه تبیین باشد و این دو بدون یکدیگر نمی‌توانند تاثیرگذار باشند.

وی در نکته پایانی خود افزود: سعادت و شقاوت ما بستگی به فعالیتهای فرهنگی دارد و لازمه آن این است که تشگل‌ها با این نگاه به فعالیتهای فرهنگی بپردازند.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر