کد خبر: 40578 A

اولین جلسه ستاد هماهنگی برگزاری هفته منابع طبیعی در استان با حضور مسئولان دستگاه‌ها برگزار شد.

زنجان ـ ایلنا: مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان زنجان گفت: باید برنامه‌های این هفته در طول سال برگزار شود.

به گزارش خبرنگار ایلنا از زنجان،‌ بهمن اسكندری(مدیركل منابع طبیعی و آبخیزداری استان) با بیان اینكه برگزاری هفته منابع طبیعی در راستای فرهنگسازی، حفظ و صیانت از منابع طبیعی و انتقال آن به آحاد مختلف جامعه است، گفت: اعتقاد دارم باید برنامه‌های این هفته در طول سال برگزار شود و تجمیع برنامه‌ها در این هفته با حضور دستگاهها و مردم شكل بگیرد.

اسکندری، كمبود اعتبار را یكی از موانع برای پیشبرد برنامه‌های آموزشی و ترویجی بین مردم عنوان كرد و افزود: در این جلسه سعی كردیم برنامه‌های تبیین شده در این هفته را با در نظر گرفتن روزشمار برنامه‌ها با مشاركت دستگاهها و مردم برپا كنیم.

در ادامه تقی سالك(دبیر ستاد بزرگداشت هفته منابع طبیعی) با اشاره به نامه‌ی ابلاغ شده رئیس سازمان جنگلها و مراتع كشور درباره برگزاری هفته منابع طبیعی اظهار كرد: سیاست‌های اجرایی ما در این هفته شامل دیدار با مسئولان استانی و دعوت از آنها برای حضور در مراسم این هفته، درختكاری، تامین و توزیع و غرس نهال با همكاری دستگاههای همیار طبیعت و اعضای ملی نهضت سبز، جلب مشاركت اقشار تاثیرگذار در اجرای برنامه‌ها، برگزاری مسابقات مختلف، ارسال پیام كوتاه، نواختن زنگ طبیعت، بازدید از طرح‌های این بخش خواهد بود.

به گفته سالك، تقدیر از چهره‌های تاثیرگذار در عرصه منابع طبیعی، مستندسازی فعالیت‌های هفته منابع طبیعی، درختكاری در اماكن متبركه و یادمان شهدا از دیگر برنامه‌های این هفته در استان خواهد بود.

در ادامه حجت الاسلام سیدمجتبی حسینی(مسئول دفتر نمایندگی ولی فقیه در سازمان جهاد كشاورزی استان)، سخنرانی پیش از خطبه‌های نماز جمعه همزمان با هفته منابع طبیعی در شهرستانها، دیدار با نمایندگی ولی فقیه و ائمه جماعات و علمای بزرگ در شهرستانها، برگزاری میزگرد صیانت و حفظ انفال توسط كارشناسان مذهبی و دینی با حضور كارشناسان دادگستری و قضایی را پیشنهاد داد و افزود: اعتقاد داریم آمار كارشناسان حوزه جنگل و مراتع سطح استان برای مشاركت آنها در برنامه‌های این بخش ضروری است.

حسینی گفت: باید آمار میزان نهال‌هایی كه توزیع شده و اكنون به بار نشسته است، برآورد شود.

رئیس دانشكده كشاورزی دانشگاه زنجان نیز در این نشست بر تاسیس دانشكده منابع طبیعی و محیط زیست برای توسعه و ترویج و نیز نگاه ویژه به این مقوله تاكید و پیشنهاد داد: در صورت محقق شدن این موضع همزمان با این هفته سنگ بنای این دانشكده گذاشته شود.

محمدرضا عظیمی؛ تعیین نماینده از هر دستگاه را برای هماهنگی برنامه‌ها متذكر شد.

در ادامه ملك محمدی(مدیرعامل سازمان فضای سبز و پارك‌های شهرداری)، این سازمان را یار و یاور اداره كل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اعلام كرد و گفت: ما 200 اصله سرو خمره‌ای در اختیار منابع طبیعی استان قرار می‌دهیم و سعی می‌كنیم در این هفته گردهمایی مسئولان فضای سبز شهرداری‌ها را برگزار كنیم.

یعقوب اسلامی(معاون شركت شهرك‌های صنعتی) نیز در سخنانی با اعلام اینكه هم اكنون 5 هزار هكتار زمین در شهرك صنعتی شماره 2 زنجان برای درختكاری فراهم شده است، گفت: در شهرستانها نیز 10 هزار هكتار برای این منظور فراهم كرده‌ایم.

علی نجفی(یكی از كاركنان اداره كل اوقاف و امور خیریه استان) نیز با اعلام اینكه 411 هكتار باغ در شهرستان طارم طراحی و در دست اجراست كه قرار است در هفته منابع طبیعی مراسمی نیز در این منطقه برگزار شود.

برگزاری مراسم غرس نهال در باغ سهرین و بازدید رایگان یك روزه از موزه تاریخ طبیعی و نیز برگزاری برنامه‌های مشترك محیط زیست با دوستداران محیط زیست در امر پاكسازی و جمع‌آوری زباله‌های مختلف شهر خبری بود كه زعفر افشاری(مسئول بازرسی محیط زیست استان) از برگزاری آنها در هفته منابع طبیعی خبر داد.

تقی پور(نماینده آموزش و پرورش استان) نیز در این جلسه برگزاری همایش مشترك در یكی از مدارس و برپایی نمایشگاه همزمان با این هفته را متذكر شد و گفت: برگزاری مسابقه شعر و سرود در كانونها و نیز مسابقه انشانویسی با موضوع منابع طبیعی می‌تواند در این هفته مورد توجه قرار گیرد.

در خاتمه محمدرضا نهاوندی پور(رئیس سازمان جهاد كشاورزی استان) به عنوان رئیس ستاد بزرگداشت هفته منابع طبیعی در جمع بندی صحبت‌های اعضای ستاد، پیگیری راه‌اندازی دانشكده منابع طبیعی و محیط زیست را مهم دانست و فراهم شدن امكان كلنگ‌زنی زمین آن در دانشگاه زنجان را مهم ارزیابی كرد.

وی همچنین سنگ نوشته در كنار نهالهای كاشته شده مسئولان استانی و جمع‌آوری زباله‌ها ازسوی دانش آموزان به عنوان نگهبانان طبیعت در هفته منابع طبیعی را متذكرشد.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر