کد خبر: 58592 A

مركز اطلاع رسانی داروها و سموم استان زنجان اعلام کرد؛

مركز اطلاع رسانی داروها و سموم، ضمن تبریك به مناسبت فرا رسیدن سال نو و ایام نوروز، برای كلیه هموطنان گرامی آرزوی سلامت می نماید و توجه انان را به نكات ذیل جهت پیشگیری از بروز برخی مشكلات معمول دارویی در ایام تعطیلات عید جلب می کند.

زنجان ـ ایلنا: توصیه های مرتبط با داروهااز طرف مرکز اطلاع رسانی داروها وسموم استان زنجان به این شرح است.

به گزارش ایلنا از زنجان، چنانچه افرادی، دارویی را به صورت مرتب مصرف می كنید، مطمئن شوید دارو را به حد نیاز و تا پایان تعطیلات و ضمن سفر در اختیار دارید. چرا كه بسیاری از داروها مانند داروهای ضد تشنج، داروهای بیماریهای قلبی، داروهای ضد افسردگی و اختلالات روانی، داروهای ضد دیابت و چربی خون و برخی داروهای مسكن و همچنین آنتی بیوتیك ها، باید مرتب مصرف شوند و قطع ناگهانی این داروها، بیمار را دچار مشكل خواهد كرد.

چنانچه ضمن حركت اتومبیل، قطار و یا هواپیما، دچار سرگیجه و حالت تهوع می شوید، به خاطر داشته باشید با مصرف 1 یا 2 قرص 50 میلی گرمی دیمن هیدرینات، نیم ساعت قبل از شروع سفر و تكرار یك قرص هر 4 تا 6 ساعت یكبار در طی سفر، می توان عوارض ناشی از حركت، تهوع و سرگیجه را برطرف كرد. باید توجه داشت كه در طول 24 ساعت نباید بیشتر از 8 عدد قرص مصرف شود. در صورت بارداری یا شیردهی، با داروساز یا پزشک مشورت کنند.

همراه داشتن جعبه كمك های اولیه، خصوصاً در مورد خانواده هایی كه فرزند خردسال دارند، همچنین همراه داشتن پوشک، شیرخشك شیرخوار، درجه تب، داروهای بدون نسخه مانند شربت تب بر، شربت سرماخوردگی، قطره و یا شربت مولتی ویتامین و آهن، پماد سوختگی، پنبه و گاز استریل و دیگر داروهایی كه كودك در حال مصرف می باشد در طی سفر ضروری می باشد.

نحوه نگهداری داروها را از دكتر داروساز، هنگام تحویل گرفتن دارو از داروخانه بپرسید و هیچگاه داروهای خود را در اتومبیلی كه زیر نور آفتاب پارك شده است و یا در شیشه عقب اتومبیل (حتی در زمستان) قرار ندهید. داروهای یخچالی را در ظروف مخصوص و همراه با یخ و یا ظروف خنك كننده حمل کنند.

در خصوص بیماران دیابتی كه انسولین تزریق می كنند توجه به موارد زیر در هنگام سفر براساس توصیه های مركز تحقیقات غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشكی تهران، ضروری می باشد:

1- فراهم نمودن انسولین و داروهای مصرفی و سرنگ برای تمام مدت سفر.

2- همراه داشتن دستگاه یا نوار كنترل قند خون، قند حبه ای، نبات، بیسكوئیت و آب میوه برای درمان كاهش احتمالی قند خون. همراه داشتن میان وعده مناسب (مانند میوه و ساندویچ كوچك).

در خصوص بیماران مبتلا به فشار خون بالا، بهتر است دستگاه فشار سنج و داروهای مصرفی همراه بیمار باشد و از مصرف مواد غذایی حاوی نمک مانند آجیل و تنقلات و مواد غذایی چرب خودداری شود.

توصیه های مرتبط با نحوه پیشگیری از مسمومیت ها:

- كودكان 1 تا 6 ساله، پر خطرترین گروه سنی از نظر بروز مسمومیت هستند. داروهای خود را در مقابل چشم كودكان نخورید، چرا كه كودكان از رفتار بزرگسالان تقلید می كنند و ممكن است دور از چشم والدین داروها را به دهان ببرند.

- در هنگام مصرف دارو و یا استفاده از فرآورده های شیمیایی حتماً در نور كافی برچسب روی بسته بندی را مطالعه نموده سپس مصرف نمائید. استفاده از داروها و مواد شیمیایی د ر تاریكی می توانند خطرناك باشد.

- هنگام بازی كودكان در فضای باز مراقب آنها باشید تا توسط گلها و گیاهان سمی، مسموم نشوند. تماس پوست با برخی از این گیاهان و یا به دهان بردن آنها منجر به مسمومیت كودكان می شود.

- در سفر از خوردن گیاهان و قارچهای خودرو اجتناب نمایید و گیاهان یا قارچها را به دلیل مصرف آنها توسط جانوران، غیر سمی تلقی ننمایید. زیرا تشخیص گیاهان و قارچهای سمی از انواع بی خطر بسیار مشكل است.

- هیچگاه در داخل اتومبیل با موتور روشن در مدت هرچند كوتاه، نخوابید. این كار سبب بروز مسمومیت كشنده با منوكسید كربن خواهد شد. همچنین از روشن كردن گاز پیك نیكی در داخل چادر و یا اتومبیل و یا در محیط بسته دیگری به منظور تامین گرما، جدا" خودداری کنند.

- اقدامات اولیه در گزش های معمولی زنبور عبارتند از: محل زنبور گزیدگی را با آب و صابون بشوئید، روی محل زنبور گزیدگی كمپرس سرد یا كیسه محتوی یخ قرار دهید و به طور متوالی هر 15 دقیقه یكبار كیسه یخ را از روی پوست بردارید، از قراردادن مستقیم یخ روی پوست اجتناب نمائید و از گرم كردن موضع بپرهیزید.

- در مناطقی كه حشرات زیادی وجود دارد، بهتر است روی پوست بدن مخصوصاً بدن كودك از کرمهای دور کننده حشرات استفاده نمود. اما باید توجه داشت استفاده دائم از این مواد سبب حساسیت بیشتر می شود.

- برای پیشگیری از گزش حشرات در محیط‌‌های باز، پیراهن آستین بلند و شلوار بلند به كودكان بپوشانید.

اگر با موارد مسمومیت در خانه یا سفر برخورد كردیم، چه باید بكنیم؟

1.در مسمومیت های دارویی و شیمیایی باید بدانیم فرد مسموم چه نوع ماده ای، چه مقدار، چه موقع و از چه راهی مصرف كرده است.

2.اگر بیمار هوشیار بود با مركز اطلاع رسانی داروها و سموم به شماره 5250100-0241 و یا اورژانس 115، تماس گرفته و در خصوص اقدامات بعدی سوال نمایید.

3.اگر فرد مسموم هوشیار نبود و یا مواد اسیدی، قلیایی و یا نفتی را بلعیده بود، از ایجاد استفراغ در فرد مسموم خودداری كنید و سریعا" مسموم را به نزدیكترین مركز درمانی منتقل کنید.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر