کد خبر: 813 A

زنجان ـ‌ایلنا: معاون توسعه مشارکت‌های مردمی کمیته امداد امام خمینی (ره) استان زنجان با اشاره به جمع‌آوری 830 میلیون ریال کمک به زلزله زدگان شمالغرب از سوی مردم استان زنجان از برپایی 900 پایگاه برای جمع‌آوری فطریه‌های زنجانی‌ها خبر داد.

زنجان ـ‌ ایلنا: معاون توسعه مشارکت‌های مردمی کمیته امداد امام خمینی (ره) استان زنجان با اشاره به جمع‌آوری 830 میلیون ریال کمک به زلزله زدگان شمالغرب از سوی مردم استان زنجان از برپایی 900 پایگاه برای جمع‌آوری فطریه‌های زنجانی‌ها خبر داد.

به گزارش ایلنا از زنجان رضا حسنلو امروز با اشاره به اینکه پرداخت فطریه از فروعات دین است و مطابق با فقه شیعه در صورتی که فردی فقیر نباشد، باید از غروب آفتاب شب عید فطر تا ظهر روز عید فطر زکات فطره خود را به دست فرد نیازمند برساند.

وی در ادامه افراد واجد شرایط برای دریافت فطریه را در ابتدا اقوام و خویشانی که در اطراف مومن هستند، عنوان کرد و افزود: همسایگان نیازمند نیز از افرادی هستند که می‌توان زکات فطره را به آنها پرداخت کرد.

معاون توسعه مشارکت‌های مردمی کمیته امداد امام خمینی (ره) استان زنجان همچنین یادآور شد: در صورتی که فرد نیازمند در بین خویشان و اقوام و همچنین همسایگان شخص واجد شرایط پرداخت زکات فطره نباشد، مومنان می‌توانند زکات فطره خود را به امام جماعت مساجد دهند تا این شخص فطریه را به دست فرد نیازمند برساند.

وی در ادامه با اشاره به سودجویی برخی از افراد و گروه‌ها در زمینه زکات فطره اضافه کرد: برای جلوگیری از این امر کمیته امداد سه شیوه مذکور را برای پرداخت زکات فطره با توجه به موارد مطرح شده در دین اعلام کرده است.

حسنلو در ادامه با اشاره به برخی از روایات مطرح شده در بحث پرداخت زکات فطره افزود: تا زمانی که فقیری در جامعه وجود دارد، جایز نیست فطریه برای ساخت مدارس، تجهیز مسجد، انجمن خیریه هزینه شود.

وی در ادامه خاطر نشان کرد: کمیته امداد برای تسهیل در پرداخت فطریه شهروندان زنجانی اقدام به برگزاری پایگاه‌های جمع‌آوری فطریه در مساجد، معابر و همچنین مصلی‌های برگزاری نماز عید فطر مستقر می‌کند.

معاون توسعه مشارکت‌های مردمی کمیته امداد امام خمینی (ره) استان زنجان در ادامه با اشاره به فتاوای آیت‌الله گلپایگانی و  همچنین آیت‌الله مکارم شیرازی در زمینه هزینه فطریه به زلزله زدگان شمالغرب افزود: از نظر این دو مرجع تقلید پرداخت زکات به این گروه مانعی ندارد و افرادی که مرجع تقلیدشان آیت‌الله گلپایگانی و آیت‌الله مکارم شیرازی است می‌توانند زکات فطره خود را به زلزله زدگان بدهند.

وی در ادامه مبلغ فطریه را برای هر شخص بالغ و غیر نیازمند که قوت قالب او گندم است را 25 هزار ریال عنوان کرد و افزود: مبلغ کفاره غیر عمد نیز برای هر یک روز 9 هزار ریال است.

حسنلو همچنین مبلغ فطریه پرداختی برای برنج را نیز 70 هزار ریال عنوان کرد و افزود: این مبلغ نیز بر اساس فتوای آیت‌الله نوری همدانی اعلام شده است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به جمع‌آوری 830 میلیون ریال کمک مردمی برای زلزله زدگان شمالغرب در زنجان افزود: همزمان با روز عید فطر کمیته امداد استان زنجان علاوه بر جمع‌آوری فطریه‌های مردم استان صندوق‌هایی را نیز برای جمع‌آوری کمک به زلزله زدگان شمالغرب برپا می‌کند.

معاون توسعه مشارکت‌های مردمی کمیته امداد امام خمینی (ره) استان زنجان یادآور شد: کمک های جمع‌آوری شده برای زلزله‌زدگان شمالغرب کشور جهت رفع مشکلات آنها و بازسازی مناطق آسیب دیده هزینه می‌شود.

به گفته حسنلو همزمان با شب عید فطر جشن گلریزان برای آزاد سازی 10 زندانی نیازمند دارای جرایم غیر عمد با مبلغ بدهی 385 میلیون ریال در خانه انفاق احسان و نیکوکاری واقع در ابتدای خیابان سعدی وسط برگزار می شود.

گفتنی است، شماره حساب 0108640424000 کمیته امداد نزد بانک ملی نیز به منظور واریز وجوهات نقدی برای کمک به آزاد سازی زندانیان نیازمند اختصاص یافته است.

پایان پیام

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر