کد خبر: 85297 A

با هدف ترویج و توسعه‌ی فرهنگ مصرف آب؛

همزمان با هفته ی صرفه‌جویی در مصرف آب همایش ائمه‌ی جماعات استان با هدف ترویج و توسعه‌ی فرهنگ مصرف آب از سوی شرکت آبفای استان برگزار شد.

ایلنا: امام جمعه زنجان گفت: پایین آمدن آب سد تهم زنگ هشداریست برای استفاده بهینه مصرف آب در زنجان که باید این مهم مورد توجه جدی قرار گیرد.

به گزارش خبرنگار ایلنا از زنجان، در این همایش که با بازدید از تصفیه خانهٔ آب زنجان با حضور امام جمعهٔ زنجان و نمایندگی ولی فقیه در استان همراه بود، حجه الاسلام خاتمی امام جمعهٔ زنجان در سخنانی با پرداختن به نقش روحانیون در ارتقا فرهنگ مصرف بهینهٔ آب گفت: وجود علما در این رابطه منشا خیر و برکت بوده و مطلع شدن از مراحل طولانی تصفیه و تولید آب شرب شهری می‌تواند زمینهٔ آشنایی بیش از پیش آن‌ها را برای تبلیغ در مصرف بهینهٔ آب فراهم کند.

وی با بیان اینکه برگزاری جلسات توجیهی برای علما در این رابطه بسیار حائز اهمیت است، افزود: این امر با حضور کار‌شناسان حوزهٔ آب می‌تواند در بهینه سازی مصرف آب موثر باشد.

به گفتهٔ خاتمی، پایین آمدن آب سد تهم زنگ هشداریست برای استفاده بهینه مصرف آب در زنجان که باید این مهم مورد توجه جدی قرار گیرد.

امام جمعهٔ زنجان با اعلام اینکه مصرف آب در کشور ما نسبت به کشورهای اروپایی ۲ برابر بیشتر است، افزود: کشورهای جهان سوم به سمت کویری شدن پیش می‌روند که استفادهٔ بهینه آب در عرصه‌های کشاورزی می‌تواند، در این راه مورد توجه قرا گیرد.

 

صرف هزینه‌های سنگین

در ادامه مدیر عامل آبفای استان در سخنانی آشنایی با فرآیند طولانی و سخت تولید آب شرب شهری را جزو اهداف برگزاری این همایش عنوان کرد و گفت: صرف هزینه‌های سنگین از سوی دولت و طی مراحل مختلف طولانی برای تولید آب سالم محور برنامهٔ ما از برگزاری این همایش است.

مسلم پورنصرت با اعلام اینکه متوسط هدر رفت آب در کشور ۲۸ درصد بوده که این میزان در استان زنجان ۲۴ درصد برآورد شده، ابراز کرد: هدر رفت آب در بخش کشاورزی بیش از ۶۵ درصد بوده که این امر لزوم مدیریت مصرف آب و استفاده کردن از روش‌های آبیاری مدرن را می‌طلبد.

وی کاهش سطح آب‌های زیر زمینی، برداشت‌های غیرمجاز را جزو چالش‌های پیش روی آبفای استان برای تامین آب عنوان و تصریح کرد: با ادامهٔ روند کنونی با مشکل جدی در چند سال آینده مواجه خواهیم بود.

مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب استان اقدامات مثبت همچون سد سازی را برای مهار منابع آبی متذکر شد و تصریح کرد: بی‌شک استفاده از تکنولوژی‌های روز دنیا برای مدیریت و مهار هدر رفت منابع آبی می‌تواند در این راستا کارساز شود.

وی با ابراز تاسف از اینکه در مدیریتمصرف گاهی تا بیش از دو برابر میانگین مصرفی در دنیا آب مصرف می‌کنیم، یادآور شد: تنها در مکانهایی با کمبود آب مواجه هستیم که منابع آبی به صورت غیر متعارف و یا دوراز دسترس می‌باشند.

وی افزود: ایران با دارا بودن تنها یک درصد جمعیت جهان کمتر از ۳ درصدظرفیت آب کره زمین را دارد، بنابراین این میزان ظرفیت متناسب با جمعیت کشورنیست.

پورنصرت با اعلام اینکه طبق پیش بینی‌ها در سال ۲۰۲۵ جهان به سمت خشکسالی و بحران آبی پیش می‌رود، لزوم مدیریت در تولید آب و فرهنگسازی در مصرف و صرفه جویی را یادآور شد.

وی روحانیون را مورد اعتماد‌ترین افراد در جامعه بیان کرد و افزود: کلام شما در بین مردم تاثیرگذار بوده و بهره بردن از احادیث و روایات دینی و آیات قرآنی در این رابطه می‌تواند آبفای استان را در امر بهینه ساز ی مصرف آب یاری کند.

مدیر عامل آبفا از روحانیون خواست در سخنرانی‌های مناسبت‌های مختلف الگوی مصرف را مورد تاکید قرار دهند.

 

مساجد بهترین مکان برای تبلیغ نحوهٔ مصرف آب

همچنین مدیر کل اوقاف و امور خیریه استان در این همایش طی سخنانی مساجد را بهترین مکان برای تبلیغ نحوهٔ مصرف آب عنوان کرد و گفت: بی‌شک تشکیل کمیته‌ای در این رابطه می‌تواند در پیشبرد الگوسازی مصرف آب کارساز شود.

حجه الاسلام علی باقری با بیان اینکه در دین مبین اسلام بر دوری کردن از اسراف تاکید شده، افزود: استفاده از این نعمت خدادادی در حد نیاز و مدیریت هزینه‌ها و اعمال سیاست‌های تنبیهی و تشویقی می‌تواند در بهینه سازی مصرف آب مورد توجه قرار گیرد.

به گفتهٔ وی، صرف بخشی از هزینه‌های تبلیغاتی برای اطلاع رسانی از سوی مساجد می‌تواند در این امر مورد توجه قرار گیرد.

این مقام مسئول در پایان با اشاره به میزان آب مصرفی در نحوه وضو و غسل گرفتن اظهار کرد: استمرار برگزاری چنین برنامه‌هایی از سوی آبفای استان می‌تواند در پُررنگ کردن نقش روحانیون برای صرفه جویی در مصرف آب مورد اهمیت قرار گیرد.

آبفای زنجان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر