کد خبر: 8676 A

معاون حمایت و سلامت کمیته امداد امام خمینی (ره) استان زنجان گفت: بیش از 19 هزار سالمند مددجوی کمیته امداد استان زنجان هستند.

زنجان ـ ایلنا:‌ معاون حمایت و سلامت کمیته امداد امام استان زنجان با اشاره به اهمیت سلامتی در زمان سالمندی افزود: ارائه خدمات مشاوره ای به سالمندان در این دوره از زندگی مهم و اساسی است.

به گزارش ایلنا از زنجان،‌ کمال حسنی ظهر سه شنبه با بیان مطلب فوق اظهار کرد: امروزه با توجه به شاخص طول عمر و امید به زندگی تحت عنوان چگونگی گذران عمر و به عبارتی پرداخت به کیفیت زندگی ذهن صاحب‌نظران را زمینه سالمندان به خود جلب کرده است.

وی با اشاره به مشکلات و مسائل متعددی به صورت فیزیولوژیک در سنین بالا رخ می‌دهد، افزود: این موضوع موجب کاهش کیفیت زندگی در دوره سالمندی می‌شود.

معاون حمایت و سلامت کمیته امداد امام خمینی (ره) استان زنجان در ادامه با اشاره به مطالعات انجام شده در زمینه سالمندان افزود: بر این اساس حدود 60 درصد از هزینه‌های مراقبت‌های بهداشتی و 35 درصد از ترخیص‌های بیمارستانی و 47 درصد از روزهای بستری در بیمارستان را سالمندان به خود اختصاص داده‌اند.

وی افزود: با افزایش اختلال عملکرد جسمانی اثر منفی آن در توانایی حفظ استقلال نیاز به کمک را افزایش می‌دهد که این خود می‌تواند در کاهش کیفیت زندگی موثر باشد.

حسنی در ادامه با اشاره به اینکه کمیته امداد استان زنجان نیز با در نظر داشتن موضوع سالمندان مددجوی این نهاد برنامه‌های مختلفی برای این قشر به مورد اجرا گذاشته است و حتی بر آن است که فعالیت‌های برنامه‌بندتری را اجرا کند، افزود: در حال حاضر 19 هزار و 830 سالمند مددجوی کمیته امداد استان زنجان هستند که 40 درصد از حجم جمعیتی زیر پوشش این نهاد را به خود اختصاص می‌دهند.

وی با اشاره به اینکه از سالمندان زیر پوشش کمیته امداد 8 هزار و 479 نفر زن و 11 هزار و 451 نفر مرد هستند، افزود: 63 درصد از سالمندان مددجوی این نهاد ساکن روستا و 37 درصد نیز ساکن شهرهای استان هستند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به نقش اقدامات بهداشتی و درمانی در ارتقاء سلامت سالمندان افزود: در نظر است در 6 ماهه دوم سال جاری در ارتباط با انجام آزمایشات دوره‌‌ای پزشکی اقدامات لازم انجام شود.

حسنی همچنین با اشاره به استفاده از ظرفیت‌های برون سازمانی در امور سالمندان افزود: در امر ارتقاء شاخص سلامت و همچنین افزایش کرامت و عزت نفس سالمندان تعاملات و همکاری‌هایی با مراکز بهداشتی درمانی، موسسات خیریه، وسایر سازمان‌ها در این زمینه انجام شده است.

وی در ادامه با اشاره به برخورداری فرزندان سالمندان از امور اشتغال کمیته امداد، افزود: ازدواج فرزندان و ارائه خدمات حمایتی به آنها در سال‌های گذشته، توزیع تجهیزات پزشکی خاص و لوازم بهداشتی و همچنین ارائه خدمات مشاوره‌‌‌ای نیز از دیگر خدماتی است که به سالمندان ارائه شده است.

همچنین برگزاری مراسمات مختلف با حضور آنان و تجلیل از سالمندان نمونه در قالب همایش‌های ملی و استانی و همچنین اعزام سالمندان به اردوهای زیارتی را نیز از دیگر اقدامات کمیته امداد استان زنجان در حمایت از سالمندان عنوان کرد.

معاون حمایت و سلامت کمیته امداد امام خمینی (ره) استان زنجان در ادامه با اشاره به برگزاری دومین همایش تجلیل از سالمندان توسط کمیته امداد افزود: در این همایش همزمان با روز جهانی سالمند که به صورت کشوری برگزار می‌شود، دو نفر از سالمندان نمونه زیر پوشش کمیته امداد استان زنجان نیز تجلیل می‌شوند.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر