کد خبر: 54191 A

همزمان با روز درختكاری و اولین روز از هفته منابع طبیعی/

همزمان با روز درختكاری و اولین روز از هفته منابع طبیعی، زنگ طبیعت در مدارس استان سمنان نواخته شد

ایلنا - سمنان: در این مراسم كه در دبیرستان دخترانه كوثر سمنان برگزار شد، محمد بنائیان سفید مدیر كل آموزش و پرورش استان سمنان گفت: دانش آموزان سفیران تبلیغ و مبلغان فرهنگ صیانت از طبیعت در جامعه هستند.

به گزارش ایلنا، بنائیان سفید افزود: مشاركت دانش آموزان در این عرصه باعث می‌شود فرهنگ صیانت از طبیعت در جامعه نهادینه شود.وی خاطر نشان كرد: حفظ منابع طبیعی ارزشمند و درختكاری در منابع اعتقادی و آموزه‌های دینی ما به آن اشاره شده است و ما باید در حفظ منابع طبیعی بكوشیم.

مدیر كل آموزش و پرورش استان سمنان تصریح كرد: طبیعت و خلقت آفرینش پروردگار یكی از مظاهری است كه انسان باید در آن تفكر كند تا به نحو مطلوب و خوبی از آنها بهره برداری كند.

بنائیان سفید ادامه داد: كاشت هر درخت هویت و یادگاری از انسان به جا خواهد گذاشت و در سایه این درخت انسان می‌تواند بهره برداری مناسبی انجام دهد.

سید حسن میر عماد در مراسم نواخته شدن زنگ طبیعت در مدارس استان سمنان افزود: حفظ درخت و پوشش گیاهی و حفاظت از منابع طبیعی مخصوصأ در مناطق كویری بسیار حائز اهمت است.

مدیر كل منابع طبیعی و آبخیز داری استان سمنان با بیان اینکه عدم مدیریت در عرصه‌های منابع طبیعی باعث افزایش آلودگی هوا شده است،گفت: به دلیل از بین رفتن پوشش گیاهی در برخی نقاط، تپه‌های شنی و ماسه‌ای تا یك قدمی برخی روستا‌های استان سمنان پیش رفته‌اند.

مدیر كل منابع طبیعی و آبخیز داری استان گفت: حفاظت از منابع طبیعی نیاز به مشاركت همه مردم دارد و همه باید در حفظ منابع طبیعی كوشا باشند و كمك كنند.

وی خاطر نشان كرد: امروزه شاهد افزایش آلودگی هوا،آلاینده ها و غبار در هوای شهرهای كشور هستیم و این به دلیل عدم مدیریت صحیح انسانی در عرصه های منابع طبیعی است كه در كشورهای همسایه ایران وجود دارد.

مدیر كل منابع طبیعی و آبخیز داری استان سمنان با اشاره به از بین رفتن پوشش گیاهی و عوارض مخرب آن افزود: در برخی مناطق به دلیل از بین رفتن پوشش های گیاهی، تپه‌های شنی و ماسه‌ای تا یك قدمی بعضی از روستا‌های استان سمنان پیش رفته‌اند و عوارض مخربی را به همراه خواهند داشت و از همین حیث است كه حفظ منابع طبیعی و پوشش گیاهی در مناطق كویری بسیار اهمیت دارد.

میرعماد تصریح كرد: درختكاری نقش بسیار مهمی در تأمین آب شرب دارد و میزان جذب آب را تا 40 درصد افزایش می دهد.

وی با اشاره به اینكه حفظ و نگهداری از درختان در آیات و روایات ائمه معصوم(ع) تأكید شده است افزود: درختكاری و حفاظت از منابع طبیعی در جلوگیری از آلودگی هوا،فرسایش خاك و... كمك كننده است.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر