کد خبر: 2135 A

دبیر انجمن داستان‌نویسی بسیج هنرمندان فارس:

در عرصه داستان‌نورسی وجود مخاطبان کاوشگر مصداق دارد و داستان نویسان نیز باید نسبت به گذشته با زاویه دید گسترده و دانش بیشتر به ارایه اثر بپردازند.

شیراز - ایلنا: دبیر انجمن داستان‌نویسی سازمان بسیج هنرمندان فارس گفت: امروزه اهالی رسانه با مخاطبان فعال کنش‌گر مواجه هستند که هر کدام یک شهروند-خبرنگار محسوب می‌شوند.

به گزارش خبرنگار ایلنا از شیراز، بیژن کیا امروز در مراسم تجلیل از خبرنگاران بسیج هنرمندان اظهار کرد: در عرصه داستان‌نورسی وجود مخاطبان کاوشگر مصداق دارد و داستان نویسان نیز باید نسبت به گذشته با زاویه دید گسترده و دانش بیشتر به ارایه اثر بپردازند.

دبیر جشنواره داستانی گوهر مکتوب بیان کرد: در جریان برگزاری جشنواره گوهر مکتوب، فارس برای نخستین بار در سطح کشور اقدام به راه‌اندازی وبلاگ این جشنواره و انجمنی با عنوان گوهر مکتوب تشکیل شد که فعالیت آن دایمی و مستمر خواهد بود.

وی تاکید کرد: این انجمن با رویکرد برون‌رفت و برون‌ده تشکیل شده و برنامه‌های آن به مرور تقویت و ثتبیت می‌شود.

مسئول انجمن سینمای جوان شیراز اظهار کرد: انجمن عکس فعال در انجمن سینمای جوان، آمادگی این را دارد که دوره‌های عکس خبری و گزارشی را برگزار کند و به این وسیله در خدمت اهالی رسانه است.

کیا با اشاره به دوره‌های ادبیات داستانی بعد از انقلاب در ایران گفت: دهه ۶۰ برای اهالی قلم عرصه شور و شعور وشعار بود که ادبیات دفاع مقدس طیف وسیعی از آثار این دوره را در برمی‌گرفت هر چند نوشته‌ها غالبا احساسی و شعاری بود اما شور و شوق و کشف در آن‌ها دیده می‌شود.

وی اضافه کرد: دهه ۷۰ با توجه به پایان یافتن جنگ و گذشتن از دغدغه‌های آن، فضای فرهنگی تثبیت می‌شد و نویسندگان با حرکتی توام با آزمون و خطا به سمت فرم و ساختارگرایی حرکت کردند و در دهه ۸۰ ادبیات داستانی کاملا تثبیت شد.

دبیر انجمن داستان‌نویسی بسیج هنرمندان فارس دهه ۸۰ را نقطه درخشان ادبیات داستان ایران برشمرد و افزود: سینما و ادبیات نقطه اوج خود را در دهه ۸۰ با هم آغاز کردند که متاسفانه سینما این موفقیت را ادامه نداد اما در عرصه داستان‌نویسی شاهد جهش‌های بزرگ و حرکت برون‌رفت بودیم به طوری که داستان‌نویسی افراد صاحب سبک خود را یافت و نویسندگان به سمت سبک شخصی حرکت کردند.

کیا تصریح کرد: در دهه ۹۰ ادبیات داستانی کشورمان باید به سمت جهانی شدن حرکت کند و این مهم همت اهالی رسانه را می‌طلبد.

وی با تاکید بر تشکیل انجمن‌های داستان‌نویسی و ادبی در شهرستانهای استان فارس گفت: در فرایند برگزاری جشنواره گوهر مکتوب دریافتیم که شرکت کنندگان شهرستان‌ها در قالب تشکل یا جریان برگزیده نشدند و به شکل فردی برنده جشنواره هستند و تنها در شیراز با جریان‌های ادبی برگزیده مواجه بودیم.

دبیر جشنواره داستانی گوهر مکتوب افزود: این موضوع وجود تشکل‌های ادبی را در شهرستان‌ها را یادآوری می‌کند.

وی ادامه داد: ۲۷۷ اثر به دبیرخانه جشنواره داستانی گوهر مکتوب ارسال شده بود که ۱۲۳ اثر از شهر شیراز و بقیه از شهرستان‌ها بوده است.

کیا برگزاری جشنواره داستانی گوهر مکتوب را الگویی مناسب جهت تربیت و تولید نویسندگان در استان فارس دانست و خاطرنشان کرد: این جشنواره تنها جشنواره‌ای است که در کنار رقابت، انجمنی را تشکیل داد تا شرکت کنندگان به اصلاح آثار خود در انجمن بپردازند.

دبیر جشنواره داستانی گوهر مکتوب بیان کرد: حضور چشمگیر نویسندگان نوجوان از مراکز پرورش فکری کودکان و نوجوانان نشان دهنده ارتباط با این بدنه کانون فرهنگی است که ارتباطی موثر و کارآمد است.

وی اضافه کرد: آثار رسیده به دبیرخانه جشنواره «گوهر مکتوب» نمایانگر استقبال گسترده نویسندگان جوان و نوجوان در سرار استان فارس است.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر