کد خبر: 2137 A

مدیرکل میراث فرهنگی فارس:

این غار سال ۸۵ به ثبت ملی رسیده و فصل اول کاوش آن مهر ماه سال گذشته آغاز شد.

شیراز - ایلنا: مدیرکل میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی فارس گفت: با سپری کردن کردن فصل سوم کاوش، فرایند کاوش‌ در غار سیده خاتون ارسنجان به مرحله تثبیت رسیده است.

به گزارش خبرنگار ایلنا از شیراز، فریدون فعالی صبح دوشنبه در حاشیه بازدید از غار سیده خاتون ارسنجان، در جمع خبرنگاران اظهار کرد: این غار سال ۸۵ به ثبت ملی رسیده و فصل اول کاوش آن مهر ماه سال گذشته آغاز شد.

وی گفت: مرحله دوم کاوش این اثر تاریخی اسفند ماه ۹۰ انجام و فصل سوم کاوش نیز بهار ۹۱ آغاز شده و تا نیمه دوم شهریور ماه جاری تمام می‌شود.

فعالی از آغاز فصل چهارم کاوش این غار در اسفند ۹۱ خبر داد و افزود: این پروزه کاری مشترک بین باستان‌شناسان ایران و ژاپن بوده و با مجوز پژوهشکده میراث فرهنگی در حال اجرا است.

وی خاطرنشان کرد: در کاوشهای اخیر، فرایند کاوش، به لایه‌های پائینی و سخت رسیده که در این لایه بخشی از بقایای جانوری کشف شده و ۱۰ هزار شی سنگی (شامل ابزار جنگی) نیز در کاوش‌ها کشف شده است.

فعالی همچنین در حاشیه بازدید از تخت جمشید به خبرنگاران توضیح داد: امسال به منظور هدایت آبراهه‌های تخت جمشید، ۳۰۰ میلیون تومان اعتبار اختصاص یافته است.

وی بیان کرد: در این پروژه ۸۰ نفر مشغول به فعالیت هستند و سه آبراهه به طور کامل باز شده است و از این پس مشکل جمع شدن آب در محوطه کاخ‌های تخت جمشید از بین می‌رود.

مدیرکل میراث فرهنگی فارس تصریح کرد: تخت جمشید نخستین محوطه تاریخی است که طرح هدایت آبراهه‌ها در آن اجرا شده است.

فعالی تاکید کرد: هر اقدام عملی در محوطه تخت جمشید ابتدا در کارگروه فنی ویژه بررسی می‌شود و عملیات رطوبت‌زدایی از کانال‌های آبراهه‌های تخت جمشید نیز در برنامه‌هخای آتی قرار دارد.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر