کد خبر: 7166 A

معاون شهرداری شیراز:

معاون فرهنگی اجتماعی شهرداری شیراز گفت: شهرداری شیراز در راستای رسیدن و عملیاتی کردن شعار شیراز سومین حرم اهل بیت (ع) پیشتاز است.

ایلنا - شیراز: معاون فرهنگی اجتماعی شهرداری شیراز گفت: شهرداری شیراز در راستای رسیدن و عملیاتی کردن شعار شیراز سومین حرم اهل بیت (ع) پیشتاز است.

به گزارش خبر نگار ایلنا از شیراز، محمد فرخ‌زاده با اعلام این مطلب افزود: با عنایت به نامگذاری شیراز به عنوان سومین شهر حرم اهل بیت (ع) از سوی مقام معظم رهبری، شهرداری شیراز با تمام توان و در قالب اقدامات جهادی، در جهت فضاسازی معنوی و مدیریت شهری در سطح شهر شیراز اقدام کرده است.

وی افزود: اجرای پروژه‌های عمرانی از جمله اقدام جهادی منحصر بفرد خیابان ۹ دی و کار شبانه روزی کارکنان خدوم شهرداری شیراز همراه با مدیریت استان با هزینه تملک و اجرای ۳۸۰ میلیارد ریال توسط شهرداری و بخش دولتی، طرح توسعه حرم پس از چندین سال و انجام اقدامات منحصر بفرد در تملک، تخریب، پاکسازی و اجرای عملیات عمرانی و راه اندازی مجدد مجموعه‌های فرهنگی و زائرپذیری در پروژه عظیم بین الحرمین که باعث رونق بسیاری در حوزه‌های اجتماعی، جذب زائر و مباحث فرهنگی و اقتصادی خواهد شد از جمله این خدمات است.

معاون فرهنگی اجتماعی شهرداری شیراز ادامه داد: طرح تعریض بلوار هجرت جهت آسان سازی دسترسی به حرم مطهر از یکی ورودی‌های شهر شیراز با هزینه تملک، تعریض و عملیات اجرایی بالغ بر ۲۱۰ میلیارد ریال، آغاز فاز صفر و یک مجتمع فرهنگی مذهبی شهرداری شیراز، ترمیم مساجد و حسینیه‌های سومین حرم اهل بیت (ع) با هزینه‌ای بالغ بر ۲۵ میلیارد ریال در سال ۹۰ و ادامه آن در سال ۹۱ و... از دیگر اقدامات جهادی شهرداری شیراز در تحقق منویات مقام معظم رهبری است.

فرخ‌زاده گفت: در اقدامی دیگر از سوی شورای محترم اسلامی شهر شیراز توافقنامه‌ای بین ۳ شهر مذهبی ایران به امضا و تصویب شورای شهر رسیده که فرایند اجرایی کردن آن توسط هیئت‌های هم رده شورا و شهرداری در حال انجام است و افق بلندی در این خصوص ترسیم خواهد شد.

معاون فرهنگی اجتماعی شهرداری شیراز ادامه داد: در حوزه تولید محصولات مکتوب و ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی، کتاب شاهچراغ به ۳ زبان فارسی، انگلیسی و عربی، بخشی از کتاب شهر فرزانگان جهت پایه دوم دبستان و بخشی از کتاب یک هزار نکته اخلاقی با عنوان آداب مهمانپذیری و زیارت، کتب ادعیه مخصوص زیارت حرم مطهر حضرت احمدبن موسی (ع)، تولید لوح فشرده امامزادگان واجب التعظیم با شرح و آدرس با عنوان نسیم سحر، کتاب گردشگری و زیارتی در خصوص معرفی اماکن مذهبی شهر شیراز، انجام تبلیغات گسترده محیطی و... از جمله تولیدات این حوزه است.

فرخ‌زاده گفت: نصب تابلوهای راهنمای فاصله تا حرم مطهر از ۴۰ کیلومتری ورودی‌های شهر شیراز، تهیه و نصب تابلوهای فلزی مصور به آیات قرآنی و ترجمه در خیابانهای پر تردد همانند خیابان ملاصدرا، میدان گاز، دانشکده مهندسی و...، ترسیم نقاشی‌های دیواری در اماکن پر تردد و ساخت المان‌های شهری در ایجاد فضای زیبایی‌شناختی از دیگر اقدامات ما است.

وی افزود: از دیگر اقدامات شهرداری، پخش صدای اذان در تمامی اماکن شهرداری، بوستانهای بزرگ و متوسط و مراکز تابعه خود، اتوبوس‌ها و تاکسی‌ها و آغاز اجرای ساخت نمازخانه، سکوی نماز و مسجد در اماکن و بوستان‌ها با کمک خیرین و بودجه‌های مرتبط در جهت ایجاد فضای اقامه نماز و دعوت شهروندان به فرایض دینی و امر به معروف و نهی از منکر بوده است.

معاون فرهنگی اجتماعی شهرداری شیراز در بخش دیگری از سخنان خود همکاری و همیاری با کانونهای فرهنگی مساجد، پایگاه‌های مقاومت بسیج، تشکلات مردمی و... را از دیگر اقدامات شهرداری شیراز برشمرد و گفت: زمانی سومین شهر حرم اهل بیت (ع) به معنای واقع شکل می‌گیرد که همگی دست به دست هم برای تحقق این نام تلاش کنیم و مشارکت شهرداری شیراز در برگزاری بسیاری از برنامه‌های فرهنگی و اجتماعی، حتی آنجاهایی که هیچ کدام از متولیان امر حضور نداشتند به اذعان شهروندان شیرازی و مسئولین کاملا مشهود بوده و هست.

وی برگزاری برنامه‌های مناسبتی مذهبی و ملی و اعیاد و مناسبتهای اسلامی در سطح شهر با رویکرد محله محوری و توجه به اقشار ضعیف را از جمله اقدامات شهرداری شیراز دانست و گفت: در بسیاری از این برنامه‌ها با مشارکت مردم و برخی از ارگان‌ها برنامه‌های فاخری در دورافتاده‌ترین محلات، حاشیه‌های شهر شیراز و سکونتگاه‌های غیر رسمی در قالب برنامه‌های ورزشی، فرهنگی و مذهبی بالغ بر هزار برنامه به انجام رسیده است.

فرخ‌زاده وجود شهر مذهبی با شهروندان بصیر را پراهمیت دانست و افزود: در همین راستا آموزش تقویت باورهای دینی و اخلاقی در فرهنگسرا‌ها با برگزاری کلاسهای مختلف و در راس آن‌ها آموزش کلام خدا و تربیت قاریان، حافظان و مسابقات و... در سنین مختلف را از جمله اقدامات شهرداری شیراز دانست و گفت: در جهت افزایش بصیرت شهروندی و معرفی سومین حرم اهل بیت (ع) محصولات قابل توجهی تولید شده است.

وی گفت: برگزاری جشن‌های معنوی ایام دهه کرامت و همزمانی آن به عطر شهدا در هفته دفاع مقدس و افتتاح مدارس موجبات برنامه ریزی دقیق و بیش از صد برنامه بزرگ را در شهر شیراز فراهم آورد که تمامی برنامه‌ها در حال برگزاری است.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر