کد خبر: 85114 A

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس:

تئا‌تر فارس می‌تواند با فراهم آوردن امکان ارتباط برای نمایش‌های فاخر ایرانی، به ارتقای کیفی این هنر در کشور کمک کند.

ایلنا: مدیرکل فرهنگ وارشاداسلامی استان فارس، گفت: با توکل بر خداوند بزرگ، اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس با همکاری انجمن هنرهای نمایشی استان فارس در سال حماسه سیاسی و اقتصادی ضمن گرامیداشت حماسه بزرگ ایران روز ۲۴ خرداد، بیست و چهارمین جشنواره تئا‌تر فجر استان فارس را در شهریور ۹۲ برگزار می‌کند.

به گزارش خبرنگار ایلنا از شیراز، احمدهمتـی، افزود: تمامی علاقمندان برای شرکت دراین جشنواره می‌بایست با محور موضوعات ویژه درنظرگرفته شده برای امسال، تقاضای شرکت در جشنواره را به آدرس اداره کل ارسال و یا حضوری تحویل نمایند.

همتی، تصریح کرد: هدف ازاجرای جشنواره بیست و چهارم، ارتقای سطح فرهنگ عمومی جامعه، توجه به تولید آثار نمایشی با رویکرد توجه به مسائل اجتماعی و شاخص‌های سبک زندگی از جمله «پرهیز از موضوعاتی همچون قانون گریزی، دروغ و غیبت، پرخاشگری، مصرف مواد مخدر، مصرف گرایی و تجمل گرایی، تاکید بر اهمیت خانواده و نقش زن درخانه و اجتماع» می‌باشد و همچنین حرکت به سمت تئا‌تر حرفه‌ای نیز دراین راستا ازاهمیت خاصی برخوردار است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاداسلامی استان، با اشاره به اینکه، تئا‌تر فارس می‌تواند با فراهم آوردن امکان ارتباط برای نمایش‌های فاخر ایرانی، به ارتقای کیفی این هنر در کشور کمک کند، ادامه داد: کیفیت نمایش در فارس در قیاس با استان‌های همسایه بسیار مطلوب است اما در برابر با استاندارهای کشوری و جهانی، همچنان راه‌های نرفته‌ای را پیش رو دارد و باید تجربیات بیشتری را پشت سر بگذارد تا بتواند در تمامی جهات، حرف‌های تازه‌ای برای گفتن داشته باشد.

احمدهمتـی، اظهارداشت: خلاقیت و تجربه‌گری در تئا‌تر از جمله ویژگی‌های بارز نمایش ایرانی است که همواره مورد اقبال هنرمندان جهانی نمایش نیز قرار گرفته است، اما تئا‌تر کشور در زمینه نمایشنامه نویسی و بازیگری همچنان متکی به اصول کلاسیک تئا‌تر است و نتوانسته از این پوسته برای به روز شدن و همراه شدن با شیوه‌های جهانی تئا‌تر خارج شود.

این مدیرفرهنگی، بیان کرد: با شناخت و درک بیشتر هنرمندان استان از شیوه‌های نوین اجرای تئا‌تر در کشور و جهان و با گسترش تعامل میان هنرمندان داخلی با تئاتری‌های جهان می‌توان به ارتقای کیفی نمایش ایران در تمامی ابعاد و زمینه‌ها رسید.

مدیرکل فرهنگ وارشاداسلامی فارس، حضور گروه‌های نمایش ایرانی در جشنواره‌های بین المللی و یا فراهم شدن امکان اجرای عمومی آن‌ها در تهران و نقاط مختلف جهان، وهمچنین تعامل گروههای داخلی درسطح استانی ومنطقه‌ای وکشوری، یکی از کارکردهای برگزاری جشنواره‌ها است و در کنار این اتفاق، گروه‌های داخلی ضمن شرکت در جشنواره‌ها و یا اجراهای عمومی لازم است که دانش روز تئا‌تر را نیز از هنرمندان کشوری و بین المللی فراگیرند و با ادغام آن دانسته‌ها با خلاقیت‌های فردی خود، نمایش ایران را به عنوان هنری بزرگ به جهانیان معرفی کنند.

احمدهمتی، از موضوع‌های مرتبط با بیست و چهارمین جشنواره تئا‌تر فجراستان فارس خبردادو گفت: موضوع آثار آزاد می‌باشد و آثاری که با موضوع توجه به تولید آثار نمایشی با رویکرد توجه به مسائل اجتماعی و شاخص‌های سبک زندگی واهداف تولید شوند دارای اولویت انتخاب بوده و داستان‌ها، قصص، آئین‌های بومی و محلی و آثار فاخر ملی بخصوص موضوعات بوستان و گلستان سعدی شیرازی نیز ازآن جمله هستند.

مدیرکل فرهنگ وارشاداسلامی فارس، ازشرایط شرکت در جشنواره سخن گفت وافزود: کلیه گروه‌های متقاضی می‌بایست در قالب گروه‌های مصوب و یا زیر مجموعه انجمن هنرهای نمایشی، دانشگاه‌ها، حوزه هنری و یا یکی از مراکز فرهنگی و هنری معتبر تقاضای خود را ارائه نمایند وهمچنین، متون نمایشی می‌بایست در هیچ جشنواره منطقه‌ای و کشوری شرکت نکرده باشد که البته جشنواره‌های داخلی استان از این امر مستثنی می‌باشند.

همتی افزود: ارائه رضایت نامه نویسنده الزامی است و متون نمایش می‌بایست تایپ شده بر روی سی دی به ضمیمه یک نسخه کپی متن همراه با معرفی ادارات شهرستان تحویل اداره کل (کار‌شناس نمایش) شود و با توجه به کمبود زمان تمامی متقاضیان با هماهنگی انجمن هنرهای نمایشی و ادارات شهرستان‌ها می‌توانند تمرینات خود را شروع نمایند.

گفتنی است، زمان ارائه درخواست کتبی جهت شرکت در جشنواره به ضمیمه سی دی متن تایپ شده و یک نسخه متن تا بیستم تیرماه ۹۲ می‌باشد و تاریخ باز بینی از بیستم مردادماه تا دهم شهریورماه ۹۲ تعیین شده که اعلام نتایج باز بینی در تاریخ پانزدهم مردادماه انجام خواهدشد.

احمدهمتی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر