کد خبر: 91938 A

رئیس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه فارس:

در سه ماهه نخست سال جاری ۱۹ میلیارد ریال به نهاد نماز جمعه فارس اختصاص یافت که این استان در جذب اعتبار در کشور پیشتاز است.

ایلنا: رئیس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه فارس بر ضرورت تشکیل مجمع خیرین مصلاساز تأکید کرد و گفت: در سه ماهه نخست سال جاری ۱۹ میلیارد ریال به نهاد نماز جمعه فارس اختصاص یافت که این استان در جذب اعتبار در کشور پیشتاز است.
به گزارش خبرنگار ایلنا از شیراز، حجت‌الاسلام حسین ملک‌مکان، ‌ امروز در نشست خبری با خبرنگاران با اشاره به فرا رسیدن سالروز ۵ مرداد، روز نماز جمعه به تشریح برنامه‌های این نهاد ائمه جمعه فارس پرداخت و گفت: به مناسبت فرا رسیدن این روز، برنامه‌های مختلفی در شهرستان‌های مختلف فارس برگزار می‌شود.

وی افزود: ‌ طی هماهنگی‌های انجام شده با سازمان‌های مربوطه مسائل تبلیغات شهری و نصب تابلو‌ها و بنر‌ها ویژه نماز جمعه در این ایام صورت خواهد گرفت و قرار بر این است که برخی از بنر‌ها در طول ایام سال در سطح شهر نصب شود.

حجت‌الاسلام ملک‌مکان تصریح کرد: در شهرستان‌های مختلف تلاش می‌شود تا خیابان یا می‌دانی و یا مکانی که به تازگی ساخته شده است به نام نهاد نماز جمعه یا آدینه نام‌گذاری شود.

رئیس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه فارس ادامه داد: همچنین از سوی ستادهای نماز جمعه بروشورهایی با محوریت معرفی شهدای محراب و نماز جمعه و اهمیت این نماز از دیدگاه قرآن و روایات و مسئولان تهیه که در نماز جمعه این هفته بین نمازگزاران توزیع خواهد شد.

وی اظهار کرد: ائمه جمعه علاوه بر اقامه نماز جمعه، مسئولیت‌های مختلفی چون ریاست شورای فرهنگ عمومی، ستاد اقامه نماز، ستاد احیا زکات، عضو فعال شورای آموزش و پرورش، مسئول ستاد دهه غدیر، ستاد دیه و مسئولیت‌های مختلفی عهده‌دار هستند که در واقع می‌توان گفت انجام امور فرهنگی و مذهبی وظیفه اصلی ائمه جمعه است.

حجت‌الاسلام ملک‌مکان از تقدیر خبرنگاران و اصحاب رسانه فعال در حوزه نهاد نماز جمعه خبر داد و افزود: همچنین به مناسبت فرا رسیدن سالروز ۵ مردادماه، از جوان‌ترین و مسن‌ترین فرد شرکت‌کننده در نمازهای جمعه به صورت مستمر در طول سال حضور دارد، تقدیر به عمل خواهد آمد.

این مقام مسئول، تقدیر از دست‌اندرکاران و اعضاء ستادهای نماز جمعه را که نهادی مردمی است را از دیگر برنامه‌های این روز عنوان کرد و گفت: علاوه بر این از نهادهایی چون بسیج، نیروی انتظامی، سپاه و... که نهادهای نماز جمعه را برپایی نماز جمعه یاری می‌دهند تقدیر به عمل خواهد آمد.

وی با اشاره به تقارن ۵ مردادماه با ایام ماه مبارک رمضان، از برگزاری مراسم شبی با قرآن در مصلاهای نماز جمعه در شب جمعه این هفته در شهرستان‌های مختلف فارس خبر داد و گفت: قریب ۷۵۰ نهاد نماز جمعه در کشور وجود دارد که در فارس تاکنون ۶۹ نهاد نماز جمعه فعال است و ۲ نهاد نیز بعد از ماه مبارک رمضان ائمه جمعه آن‌ها مشخص شده و فعال می‌شوند که این رقم به ۷۱ نهاد نماز جمعه در فارس می‌رسد.

حجت‌الاسلام ملک‌مکان خاطرنشان کرد: فارس به لحاظ تعداد نهاد نماز جمعه و برپایی این نماز در کشور پیشتاز است؛ ضمن اینکه شیراز بعد از تهران اولین شهری بود که نماز جمعه در آن به درخواست مردم برپا شد.

عضو شورای فرهنگ عمومی فارس گفت: طی یکسال گذشته ۱۰ امام جمعه جدید در شهرهایی که امام جمعه‌های آنجابجا شده بودند، ‌ منصوب شدند و ۲ شهر مزایجان بوانات و میان شهر فسا نیز برای اولین بار نماز جمعه در آن برپا شد.

وی در ادامه سخنان خود به تشریح فعالیت‌های عمرانی شورای سیاستگذاری ائمه جمعه فارس در طول یکسال گذشته پرداخت و گفت: اعتبارات نهاد نماز جمعه مستقل است و در آمار استانی قرار نمی‌گیرد.

حجت‌الاسلام ملک‌مکان تصریح کرد: در سال گذشته حدود ۱۸ میلیارد ریال جذب اعتبار به این نهاد صورت گرفت و این رقم در سه ماهه نخست سال جاری ۱۹ میلیارد ریال جذب اعتبار صورت گرفته که نسبت به سال گذشته رشد چشم‌گیری داشته است.

این مقام مسئول از احداث و توسعه ۲۰ مصلی در حال ساخت در فارس خبر داد و گفت: در شهرستان‌های خرامه، ‌ سروستان، مرودشت، ‌ داراب، خشت، قائمیه، زاهدشهر، نی‌ریز، سپیدان و... مصلاهای نماز جمعه در حال ساخت و یا توسعه هستند.

وی با بیان اینکه استان فارس در بحث جذب اعتبارات عمرانی نیز در کشور پیشتاز است، گفت: انتظار می‌رود که مسئولان اجرایی کشور و دولت یازدهم نیز اعتبارات بیشتری به نهادهای نماز جمعه تزریق کنند.

حجت‌الاسلام ابراز امیدواری کرد: مجمع خیرین مصلاساز نیز مانند سایر مجامع خیرین مدرسه‌ساز و سلامت نیز در این استان راه‌اندازی شود تا بتوان اقدامات مؤثری در جهت رفع مشکلات مصلاهای نماز جمعه در شیراز و شهرستان‌ها انجام داد.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر