کد خبر: 93926 A

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس:

فعالیت خبرنگاران رسانه‌ها در شرایط کنونی یکی از مهمترین دستاوردهای پیشرفت بشری و یکی از با ارزشترین وسایل آگاهی رسانی همگانی هستند.

ایلنا: مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس با اشاره به اینکه تجلیل از خبرنگاران احترام به آگاهی انسان‌هاست، گفت: فعالیت خبرنگاران رسانه‌ها در شرایط کنونی یکی از مهم‌ترین دستاوردهای پیشرفت بشری و یکی از با ارزش‌ترین وسیله آگاهی رسانی همگانی هستند.

به گزارش خبرنگار ایلنا از شیراز، احمد همتـی در آستانه هفته خبرنگار بیان داشت: رسانه‌ها در شرایط کنونی یکی از مهم‌ترین دستاوردهای پیشرفت بشری و یکی از با ارزش‌ترین وسیله آگاهی رسانی همگانی هستند که پیوسته و با سرعت سر سام آوری به دلیل جایگاه و اهمیت کلیدی و طبق نیازمندی متقاضیان در حال گسترش و فراگیری‌اند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس تجلیل از خبرنگاران را احترام به آگاهی انسان‌ها دانست و گفت: هفدهم مرداد روز خبرنگار یادآور ایستادگی و روشنگری در برابر تفکر متحجرانه و تداعی کننده پیروزی قلم به زور است.

وی با گرامی داشت یاد و خاطره شهید محمود صارمی خبرنگار ایرانی که در کشور افغانستان به دست طالبان به درجه شهادت نایل شد و همچنین شهدای عرصه قلم و رسانه تاکید کرد: دنیای امروز که رسانه‌های مختف به دنبال تسلط به افکار عمومی هستند وظیفه خبرنگاران و رسانه‌ها دستیابی به واقعیت یک رویداد و ارایه تحلیل کامل و درست از آن است.

وی ادامه داد: همین اهمیت رسانه‌ها را بس که در پرتو آگاهی دهی آن‌ها موانع جغرافیایی و تا حدودی سیاسی و فرهنگی از میان برداشته شده و زمین با پهنا و وسعت زیاد همواری و ناهمواری‌هایش و میلیارد‌ها نفوس به‌وسیله رسانه‌ها با هم مرتبط شده‌اند و به‌سهولت می‌توانند از مناطقی دور دست معلومات و اطلاعات مورد نیاز خود را بدست بیاورند و به تعبیر همگانی جهان در شعاع وجود رسانه‌ها قرار گرفته است و این حکایت از این دارد که به تعبیری دیگر رسانه‌ها به رکن چهارم دموکراسی تبدیل شده‌اند.

وی به خبر رسانی در گذشته اشاره داشت و گفت: در قدیم پیک‌ها و قاصد‌ها با پذیرش زحمت‌های فراوان توسط اسب‌های دونده و شترهای تندرو با سپری کردن مشکلات و موانع، پیامی را هر چند کوتاه، ناقص آنهم بصورت نوشتاری و یا گفتاری که بخشی از اهداف و اندیشه‌های فرستنده را در خود گنجانده بود، می‌رساند و گاهی هم پیام رسان جان خود را در این راه از دست می‌داد و پیام مورد نظر هم به مقصد نمی‌رسید.

همتی افزود: آگاهی مردم در مورد دیگران، عقیده‌ها، مکان‌ها و زمان‌ها بسیار اندک و در چگونگی صحت و سقم خبر‌ها با علامت سوال مواجه می‌شدند، بنابراین مردم از عقاید و نظریات و عملکرد مردمان همسایه و یا مناطق دور‌تر و گویندگان سایر زبان‌ها اطلاعاتی نداشتند و این بی‌خبری و ناآگاهی موج‌هایی از شایعه پراکنی‌ها و کینه ورزی‌ها را ایجاد و و جنگ‌ها و خشونت‌ها و اختلافات کورکورانه را در پی داشت، لذا در این دریای نا‌آگاهی، هر گروه و قشری خود و محدوده کمی پیرامون خود را بر‌تر، پذیرفته‌تر و شایسته‌تر پنداشته و دیگران را به وحشیگری و جهالت، نادانی و پستی متهم می‌کرد.

احمد همتی، گفت: اگر مطبوعات، خبرنگاران ورسانه‌ها وخبرگزاری هانبودند اطلاعات گردآوری شده نیز ماندگار نبود و در معرض فراموشی ونابودی قرار داشت، در نتیجه بخش زیادی از تاریخ بشری مجهول می‌ماند.

وی با بیان این مطلب که یکی از عوامل تاثیر جنگ نرم در شرایط کنونی مطبوعات و رسانه‌ها می‌باشند، ادامه داد: در عصر شکوفایی علمی با رسانه‌های جمعی، ازقبیل سینما، اینترنت و ماهواره و.... جهان را با هم وصل و پیوند داده که به آسانی غیر قابل تصور می‌توان اطلاعات مورد نیاز را از دور‌ترین نقاط، مستقیماً به‌دست آورد.

مدیر کل فرهنگ وارشاد اسلامی استان فارس، تصریح کرد: بنابراین رسانه‌ها چنان جایگاهی را برای خود در عصر دانش و تکنولوژی بدست آورده که حتی توانمندی و قدرت اقتصاد، فرهنگ و هنر در پناه آن راه پیشرفت و شکوفایی را می‌پیمایند و توانمندی رسانه‌ای شاخص مهمی در پیشرفت و رفاه و توانایی مادی بشمار می‌آید و ماهواره‌ها، اینترنت، تلویزیون‌ها، سینما، رادیو‌ها، کتاب‌ها و مطبوعات هر گونه وقایع و حوادث و اطلاعات ضروری را به صورت مستقیم و غیر مستقیم، دیداری و شنیداری و نوشتاری؛ انتشار، تکثیر و در دسترس خوانندگان و بینندگان و شنوندگان قرار می‌دهند لذا مردم منتظرند که آخرین وقایع و حوادث روز، مهم‌ترین پیشرفت‌ها و شگفت آور‌ترین دستاوردهای علمی پژوهشی، بهترین و مفید‌ترین برنامه‌های اجتماعی، جالب‌ترین موضوعات تفریحی و سرگرمی، حساسترین فعالیتهای ورزشی، مفید‌ترین اطلاعات تاریخی جغرافیایی و گیرا‌ترین مطالب ادبی و ارزشمند‌ترین اطلاعات و آگاهی‌های الزامی و.... را از زبان گویا چشم بینا، گوش شنوای رسانه‌ها و مطبوعات ببینند و بشنوند و بخوانند.

احمد همتی، اظهار داشت: در این راستا رسانه‌ها از جمله صداوسیما، روزنامه‌های استانی و خبرگزاری‌های مستقر در فارس نیز با پرداختن به مسایل اساسی استان در حوزه‌های فرهنگی اجنماعی و اقتصادی می‌توانند از طریق توجه به تاکیدات مقام معظم رهبری (مد ظله العالی) در مورد سبک زندگی و مسایل مبتلا به آن به عنوان رسانه‌ای مکتوب یا الکترونیک و تصویری و صوتی پس از گزراندن سال‌ها فعالیت موثر و بی‌بدیل خود، در همه عرصه‌ها بویژه در حوزه‌های مختلف فرهنگی اجنماعی ورزشی و سیاسی نیز جایگاه ممتازی پیدا کرده‌اند و نقش موثر و کلیدی دارند، لذا بایستی با دیده احترام، به آن‌ها نگریست و با اعتماد جهت رشد و تسریع جایگاه و برنامه‌های فاخر و دین مدار و سهولت در پیشبرد و انتشار اهداف و برنامه‌ها و خواسته‌های مبتنی بر موازین انقلاب و شهدا و نظام ایران اسلامی از رسانه‌ها امداد طلبید و این را فراموش نکرد که در عصر حاضر رسانه‌ها توانایی آن را دارند که در حوزه‌های مدیریت، کسب روزی حلال، فرهنگ ترقی و رفاه و اصلاح و تحول خداپسندانه در جامعه موثر واقع شوند.

دبیر شورای فرهنگ عمومی فارس با بیان اینکه تجلیل از خبرنگاران احترام به آگاهی انسان‌ها است خاطر نشان کرد: حرفه این قشر فرهیخته از جامعه با همه مشکلات و دشواری‌ها پیرامون تجلی روح انسان دوستی و احساس مسئولیت در برابر جامعه است.

همتی در ادامه تصریح کرد خبرنگران ایران اسلامی در همه عرصه‌ها و برهه‌های حساس به ویژه انقلاب اسلام و ۸ سال دفاع مقدس در اطلاع رسانی صحیح دقیق و سریع و آگاهی بخشی به جامعه سنگ تمام گذاشته و نشان دادند که همواره به آرمان بلند جایگاه خود وفادار می‌مانند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس گفت: استفاده از ظرفیت‌های خبری برای خنثی سازی توطئه‌های دشمنان یکی از وظایف مهم خبرنگاران است.

احمد همتی، ضمن اشاره به هجمه و تبلیغات دشمن علیه انقلاب اسلامی افزود: در چنین شرایطی وظیفه ورسالت رسانه‌ها وخبرنگاران نیزبه مراتب سنگین‌تر می‌شود.

وی ادامه داد: رسانه‌ها باید تلاش کنند تا کاستی‌ها منعکس شود اما نه با تیترهای نا‌امید کننده و حاشیه‌ای، بلکه می‌بایست همه را به همدلی دعوت کنند و از دامن زدن به شایعات بپرهیزند و در مسیر توسعه همه جانبه استان خصوصا توسعه فرهنگی مسوولان را یاری دهند.

همتی اضافه کرد: رسانه‌ها باید اخلاق خبرنگاری را حفظ و در کنار سرعت به صحت و درستی اخبار نیز توجه کنند و افزون بر این حقایق جامعه را با صداقت و مسوولیت پذیری بیان کنند.

وی اظهار داشت: درحقیقت رسانه‌ها می‌توانند از طریق انتشار اخبار، جلو هجمه دشمن را بگیرند و تبلیغات منفی آن‌ها را خنثی کنند.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر