کد خبر: 243 A

در نشست خبری مسوولان دانشگاه علوم پزشکی قزوین عنوان شد:

در مرحله حساسی از اجرای برنامه پزشک خانواده و نظام ارجاع در مناطق شهری استان قزوین قرار داریم که نیازمند اطلاع رسانی گسترده برای جلب مشارکت پزشکان و مردم است.

قزوین - ایلنا: رییس دانشگاه علوم پزشکی قزوین گفت: ‌در مرحله حساسی از اجرای برنامه پزشک خانواده و نظام ارجاع در مناطق شهری استان قزوین قرار داریم که نیازمند اطلاع رسانی گسترده برای جلب مشارکت پزشکان و مردم است، بنابر این از مدیران مسوول، سردبیران و خبرنگاران رسانه های استان شامل صدا و سیما، خبرگزاری ها، روزنامه ها و هفته نامه ها انتظار داریم در اجرای موفق این طرح مهم ملی، ما را کمک کنند.

به گزارش ایلنا؛ دکتر علی اکبر زینالو در نشست خبری با بیان اینکه ما برابر برنامه تقویمی که ستاد کشوری برنامه پزشک خانواده تعیین کرده، حرکت می کنیم از جمله آماده کردن زیرساخت ها، ورود و نصب سیستم های اینترنت در مراکز بهداشتی درمانی و مطب ها، اظهار داشت: خوشبختانه با هماهنگی بعمل آمده در سطح کشور، بین وزارتخانه های فناوری و بهداشت، قرارداد گسترده ای نوشته شده و با همکاری دانشگاه و اداره کل مخابرات استان، راه اندازی این سیستم بتدریج از مکان هایی که آمادگی بیشتری دارند شروع شده و به مکان هایی که امکانات کمتری وجود دارد خواهد رسید تا همه بتوانند به اینترنت پر سرعت دسترسی داشته باشند.

دکتر زینالو با اشاره به اینکه لازمه اجرای برنامه پزشک خانواده و نظام ارجاع در مناطق شهری نصب و راه اندازی پرونده الکترونیک سلامت در همه مراکز دولتی و خصوصی و بیمارستان ها است و همه کارکنان و پزشکان در این زمینه باید آموزش ببینند تا بر اساس نرم افزار کار کنند، گفت: راه اندازی و نصب سیستم های دیگری مثل سیستم مدیریت بیمارستانی برای ثبت نام بیماران، گرفتن نوبت، انتقال اطلاعات در داخل مجموعه و سایر پیگیری های لازم از طریق این سیستم امکان پذیر خواهد بود.

رییس دانشگاه علوم پزشکی قزوین خاطر نشان کرد: از اواخر مرداد ماه 1391 این برنامه در شهرستان آبیک شروع می شود و پس از سه ماه از آغاز، برنامه کاملا استقرار خواهد یافت، اضافه کرد: پس از پایان سه ماه، افرادی که در این سیستم وارد نشده باشند هزینه معاینه، دارو و سایر موارد را باید شخصا" پرداخت کنند و دفترچه آنها از اعتبار ساقط خواهد شد.

دکتر زینالو در این نشست از راه اندازی تلفن گویا یا مرکز اطلاع رسانی برنامه پزشک خانواده در طی دو هفته آینده خبر داد و گفت: با راه اندازی و استقرار این سیستم به سوالات مردم، پزشکان و خبرنگاران پاسخ داده شده و راهنمایی می شوند.

در ادامه دکتر اسکویی معاون بهداشتی دانشگاه مراحل اجرای طرح در استان را در دو مرحله برنامه ریزی و استقرار برنامه تشریح کرد و گفت: تاکنون جلسات و هماهنگی های متعددی در سطوح درون بخشی و برون بخشی در سطح شهرستان ها و استان داشته ایم و توجیه و آموزش کارکنان به ویژه پزشکان، خرید رایانه برای کلیه مراکز بهداشتی درمانی و برقراری امکان اتصال این مکان ها به اینترنت، آماده کردن زیرساخت ها و موارد دیگر در مرحله برنامه ریزی انجام شده و اکنون در مرحله استقرار هستیم که ثبت نام پزشکان را برای ورود به این برنامه انجام داده ایم و مسیرهای مراجعه مردم به پزشکان تعیین شده است.

معاون بهداشتی دانشگاه با اشاره به شروع برنامه در شهرستان آبیک و اینکه لازم است مردم به نزدیکترین مرکز بهداشتی درمانی یا پایگاه بهداشت شهری نزدیک محل سکونت خود مراجعه کنند تا از بین لیست پزشکان هر محدوده پزشک خود را انتخاب کنند، اظهار داشت: با اجرای این برنامه حداقل 40 درصد از هزینه های پزشکی مردم و دولت کاهش خواهد یافت و برخی مراجعات بی دلیل مردم به پزشکان و نسخه های بی مورد حذف خواهد شد.

دکتر اسکویی ضمن ارائه گزارشی از اطلاعات و وضعیت جمعیتی شهرستان آبیک، تعداد مراکز مجری برنامه سلامت و تعداد پزشکان حاضر در اجرای برنامه، گفت: پایه ارائه خدمات برنامه پزشک خانواده درمان محور نیست و فرد منتظر نمی شود بیمار شود سپس به پزشک مراجعه کند بلکه قبل از اینکه بیمار شود از لحاظ پایه های سلامتی مثل فشار خون، چاقی، تحرک بدنی، تغذیه، دریافت مشاوره و غیره مورد بررسی قرار می گیرد.

دکتر رضایی معاون درمان دانشگاه نیز درباره سطح 2 برنامه پزشک خانواده توضیحاتی داد و خاطرنشان کرد: در سطح 2 برنامه مهم ترین قسمت، بیمارستان ها هستند که لازم است آمادگی کافی را در این زمینه داشته باشند و اضافه کرد: از هر بیمارستان یک نفر رابط انتخاب شده که بطور مستمر در جلسات شرکت می کند و تغییرات در برنامه های بیمارستانی از طریق این افراد اعمال می شود.

معاون درمان دانشگاه با اشاره به اینکه باید در هر شهرستان نقشه ارجاع مشخص باشد و شهروندان بدانند برای مراجعه به سطوح بالاتر به کجا می توانند بروند، چه تخصص هایی در آن شهرستان وجود دارد و درصورت عدم وجود آن تخصص به کجا می توانند مراجعه کنند، گفت: با استان های همجوار خود مانند زنجان، گیلان، البرز و همدان توافقنامه ای خواهیم داشت که از نظر ارجاعات مشکلی نداشته باشیم.

در پایان این نشست، مسوولان دانشگاه علوم پزشکی قزوین به سوالات و دغدغه های مطرح شده توسط خبرنگاران درباره برنامه پزشک خانواده پاسخ دادند.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر