کد خبر: 54213 A

پیام شهردار تهران به نهمین همایش سیمای شهری قزوین در برج میلاد:

برگزاری نهمین همایش ملی شهر و سیمای شهری و چهارمین همایش توسعه شهری با رویکرد منظر تاریخی شهر توسط شهرداری قزوین یك حركت علمی و دانش محور است.

شهردار تهران در پیامی به نهمین همایش ملی شهر و سیمای شهری و چهارمین همایش توسعه شهری با رویکرد منظر تاریخی شهر در برج میلاد توسط شهرداری قزوین گفت: برگزاری نهمین همایش ملی شهر و سیمای شهری و چهارمین همایش توسعه شهری با رویکرد منظر تاریخی شهر توسط شهرداری قزوین یك حركت علمی و دانش محور است.
 
به گزارش خبرنگار ایلنا؛ دكتر محمدباقر قالیباف در پیامی به نهمین همایش ملی شهر و سیمای شهری و چهارمین همایش توسعه شهری با رویکرد منظر تاریخی شهر در برج میلاد توسط شهرداری قزوین افزود: امیدوارم این حرکت علمی و دانش محور که توسط مجموعه مدیریت استان و به ویژه به همت شورای اسلامی و شهرداری قزوین که سالیان متمادیست آغاز شده و امسال نهمین دوره آن را شاهد هستیم؛ شکوفایی و رونق بیش از پیش فرهنگی، اجتماعی و اقتصاد شهرهای تاریخی کشور را  بر محور میراث فرهنگی و گردشگری موجب شود.
 
در پیام شهردار تهران كه در نهمین همایش ملی شهر و سیمای شهری و چهارمین همایش توسعه شهری با رویکرد منظر تاریخی شهر در برج میلاد قرائت شد، آمده است: منظر تاریخی بازتاب هویت فرهنگی- تاریخی شهر در چهره ی امروز آن است. درک این منظر تاریخی و حفظ و تقویت آن در سیمای شهری بی شک در حفظ، احیاء و معرفی هویت فرهنگی – تاریخی شهر نقشی غیر قابل انکار دارد که فراموشی آن زمینه ساز شکل گیری و رشد تصویری ناهمگون و ناموزون در سیمای شهر خواهد شد.
 
وی در این پیام با بیان اینكه سیما و منظر شهری کیفیت فرم بصری و تناسبات کالبدی محیط است که از طریق نحوه ارتباط و هماهنگی بین اجزا متشکله به عنوان یک کل یا یک مجموعه واحد دیده می شود؛ بیان كرد: در این میان منظر تاریخی تبلور هویت ایرانی- اسلامی را در پهنه تصویری شهر احیاء و نگهداشت عناصر معماری ایرانی را در آن چارچوب فراهم خواهد كرد؛ توجه به این مسأله چنانچه مورد اهتمام جدی نهاد مدیریت شهری و سایر دستگاه های مسوول قرار گیرد به باز زنده سازی هویت در محلات، کالبد ساختمان‌ها و تک تک عناصر کالبدی سازنده شهر منجر خواهد شد.
 
دكتر قالیباف در پیام خود منظر تاریخی شهر را به عنوان سرمایه‌ای غیر قابل تجدید در شهر دانست و بیان كرد: باید با نگاهی جامع و اصولی حفظ شود چرا که تخریب یا مداخله غیر کارشناسانه در منظر تاریخی به منزله تخریب هویت شهر، شهروندان و در نگاهی فراتر تخریب هویت ملی ماست؛ برهمین اساس توجه به منظر تاریخی شهر در طرح های توسعه شهری امری غیر قابل اجتناب و ضروری است.
 
وی ادامه داد: در این میان حفظ عناصر سازنده مناظر تاریخی در شهر همچون طبیعت سرزمینی، فضاهای عمومیآثار فرهنگی، تاریخی ثبت شده در فهرست آثار ملی، با رویکرد احیاء و بهره برداری مؤثر به جای نگرش موزه ای می تواند راهگشا و اثربخش باشد.
 
این مقام مسوول با اظهار اینكه توسعه شهری پیرامون این اماکن، بافت های تاریخی و نمادهای به جا مانده از گذشتگان باید به گونه ای باشد که منظر تاریخی مانند یک درگاه گذر به پیشینه ی ما تلقی گردد، افزود: درگاهی که ضمن فراهم سازی زمینه عبرت از گذشته بر نقاط قوت هویتی و تاریخی ما صحه بگذارد. باور دارم اگر مدیریت شهری در جایگاه اصلی خود به مثابه ی یک نهاد اجتماعی عمل کند بخش عمده ای از این ضرورت محقق خواهد گشت.
 
دكتر قالیباف در پیام خود با بیان اینكه بهره گیری ویژه از گردشگری برای ایجاد رونق کسب و کار و پویایی اقتصاد شهر با تکیه ی صحیح و اصولی بر اصالت و هویت منحصر به فرد منظر تاریخی در هر شهر می تواند به عنوان یک منبع مولد برای مدیریت شهری جهت تأمین منابع و نیز انگیزه ای برای حفظ اماکن و بافت تاریخی شهر باشد، گفت: از سوی دیگر شهروندان نیز در صورت وجود قوانین و مقررات جامع، شفاف و یاریگر مالکین خصوصی و نیز در سایه بهره گیری مؤثر از منظر تاریخی شهر به عنوان یک موهبت فرهنگی و اقتصادی شوق مشارکت در حفظ منظر تاریخی شهر را به جای تلاش در تغییرات بنیادین و مخرب پیدا خواهند کرد.
 
وی در پایان پیام خود گفت: امیدوارم این حرکت علمی و دانش محور که توسط مجموعه مدیریت استان و به ویژه به همت شورای اسلامی و شهرداری قزوین که سالیان متمادیست آغاز گشته و امسال نهمین دوره آن را شاهد هستیم؛ شکوفایی و رونق بیش از پیش فرهنگی، اجتماعی و اقتصاد شهرهای تاریخی کشور را  بر محور میراث فرهنگی و گردشگری موجب گردد و منظر و هویت تاریخی شهر قزوین نیز در پهنه این نگاه حفظ و شهروندان محترم قزوینی از در آمدهای پایدار و کارآفرینی مبتنی بر سرمایه های فرهنگی و تاریخی شهر برخوردار گردند.
 
گفتنی است؛ این پیام در محل برگزاری نهمین همایش ملی شهر و سیمای شهری و چهارمین همایش توسعه شهری با رویکرد منظر تاریخی شهر در برج میلاد توسط سید مازیار علوی، مشاور میراث فرهنگی شهردار تهران قرائت شد.
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر