کد خبر: 6548 A

۱۲۰ هزار واحد مسکونی در بافت فرسوده کشور از محل اعتبارات تخصیصی سالهای گذشته نوسازی شده است که تاپایان امسال به بهره برداری می رسد.

ایلنا - قزوین: معاون برنامه ریزی و توسعه شرکت تخصصی عمران و بهسازی شهری ایران در قزوین گفت: ۱۲۰ هزار واحد مسکونی در بافت فرسوده کشور از محل اعتبارات تخصیصی سالهای گذشته نوسازی شده است که تاپایان امسال به بهره برداری می رسد.

به گزارش ایلنا؛ محمدجمور امروز در مراسم معارفه سرپرست اداره بافت فرسوده اداره کل راه و شهرسازی قزوین افزود: با تصویب کارگروه مسکن وزارت راه و شهرسازی امسال بانک های عامل 100 هزار فقره تسهیلات برای نوسازی بافت فرسوده با نرخ سود دوران مشارکت ۲۰ درصد و فروش اقساطی ۱۵ درصد پرداخت می کنند.

وی ادامه داد: همچنین در این کارگروه نوسازی ۵۰ هزار واحد مسکونی با استفاده از تسهیلات مسکن مهر خود مالکی مصوب شده است که این تسهیلات برای افراد متاهل یا سرپرست خانوار و دارای فرم " ج" سبز پیش بینی شده است.

محمد جمور در ادامه با اشاره به تسهیلاتی که برای انبوه سازان در بافت فرسوده در نظر گرفته شده است گفت: این افراد می توانند در مرحله سوم دریافت وام، متقاضیان فروش اقساطی خود را معرفی کنند و واحدهای مسکونی زیر پنج واحد هم تا محله فروش و تکمیل ساختمان برای معرفی متقاضیان فرصت دارند.

وی، نرخ سود تسهیلات بانکی برای انبوه سازان در بافت فرسوده شهر تهران ۹ درصد، مراکز استانها هفت درصد و در شهرستانها چهار درصد اعلام و اضافه کرد: هم اکنون برای ساخت و ساز سنتی در بافت فرسوده ۲۰۰ میلیون ریال، نیمه صنعتی ۲۲۰ میلیون ریال و صنعتی ۲۵۰ میلیون ریال تسهیلات پرداخت می شود.

معاون برنامه ریزی و توسعه شرکت تخصصی عمران و بهسازی شهری ایران در بخش دیگری از سخنانش اظهار کرد: هم اکنون ۷۳ هزار هکتار بافت فرسوده مصوب در کشور داریم که طبق برنامه چهارم و پنجم توسعه سالیانه باید ۱۰ درصد آن نوسازی و احیا شود.

محمد جمور با اشاره به برنامه های پیش بینی شده برای تصویب افزایش تسهیلات نوسازی بافت فرسوده به ۳۰۰ میلیون ریال ابراز امیدواری کرد: با افزایش تعامل بین مردم، ادارات کل راه و شهرسازی، شهرداریها و دیگر نهاد های مسول، زمینه تحقق برنامه های چهارم و پنجم توسعه در این زمینه فراهم شود.

محمد نادر محمد زاده مدیرکل راه و شهرسازی استان قزوین هم در این جلسه گفت: هم اکنون در شهر قزوین  ۴۰۰ هکتار و در کل استان ۶۰۰ هکتار بافت فرسوده وجود دارد که بخشش  ۷۵ درصدی عوارض و یک طبقه تراکم رایگان از سوی شهرداری و اعطای وام ۲۰۰  میلیون ریال از جمله مشوق های پیش بینی شده برای تسریع در نوسازی این بافت محسوب می شود.

 هدایت فر، مدیرعامل شرکت عمران و مسکن سازان استان قزوین هم با ارائه گزارشی خاطرنشان کرد: برای نوسازی بافت فرسوده استان قزوین مالکان دوهزارو ۶۰۰ واحد مسکونی در سال گذشته برای دریافت تسهیلات به بانک های عامل معرفی شده اند و از ابتدای امسال تاکنون مالکان ۸۰۰ واحد مسکونی برای دریافت تسهیلات به بانک های عامل معرفی شده اند و ۵۰۰ واحد هم با استفاده از تسهیلات مسکن مهر در بافت فرسوده نوسازی می شود.

 یادآور می شود: راه اندازی اداره بافت فرسوده در ادارات کل راه و شهرسازی استان ها از جمله برنامه های پیش بینی شده برای تسریع در نوسازی و احیاء بافت های فرسوده است که در استان قزوین امروز علی اکبر حبیبی به عنوان رئیس این اداره تازه تاسیس معرفی شد.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر