کد خبر: 74490 A

نشست هم‌اندیشی اصحاب رسانه و انتخابات با حضور فعالان رسانه‌ای استان قزوین و طرح موضوعات مختلف انتخاباتی در فضای صمیمی و دوستانه برگزار شد.

ایلنا: نشست هم‌اندیشی اصحاب رسانه و انتخابات با حضور فعالان رسانه‌ای استان قزوین برگزار شد.

به گزارش ایلنا از قزوین؛ مدیرمسوول روزنامه‌ی ولایت در این نشست، طی سخنانی با اشاره به اهمیت انتخابات گفت: در حال حاضر که دنیا به انتخابات ایران چشم دوخته‌ است، همگان باید مشارکت در این عرصه سرنوشت‌ساز را سرلوحه‌ی کارهای خود قرار دهند، امروز امنیت کشور بلکه امنیت جهان متاثر از این انتخابات است. به خاطر دخالت‌هایی که کشور‌های مرتجع در سوریه به عنوان کمربند مقاومت می‌کنند.

سیدعبدالعظیم موسوی با اشاره به جایگاه مطبوعات در جامعه تصریح کرد: نشریات در کشور جایگاه نظارتی دارند و این نظارت باید از لحاظ تسلط بر اطلاعات اجرایی باشد، چرا که در این صورت بهتر می‌توانند به کارهای شهر نظارت داشته باشند.

مدیرمسوول روزنامه‌ی ولایت با اشاره با افزایش تعداد نشریات استان طی سال‌های اخیر بیان داشت: در حال حاضر جایگاه روزنامه‌نگاری با گذشته تفاوت‌های بسیاری یافته؛ در گذشته رسانه‌ها قدرت بسیاری داشتند و با انعکاس یک گزارش و یا خبر تحولات بسزایی در شهر ایجاد می‌کردند.

موسوی ادامه داد: در حال حاضر اگرچه تعداد نشریات استان بسیار افزایش یافته‌اند، اما بنا به دلایلی رسانه‌ها قدرت گذشته را ندارند و اغلب به مطالب آنها کم‌توجهی می‌شود که در این خصوص باید آسیب‌شناسی صورت گیرد.

وی در خاتمه خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه حضور یک روزنامه‌نگار در انتخابات شوراها منجر می‌شود به اینکه مسایل شهری از موضوع فرهنگی و رسانه‌ای دنبال شود، امیدوارم اصحاب رسانه در انتخابات شوراها از نامزدهای این صنف حمایت كرده و ضمن تلاش برای برگزاری پرشور انتخابات، نگاهی صنفی هم به مقوله انتخابات شوراها داشته باشند.

کاندیداهای مطبوعاتی قصد حفظ منافع شخصی را ندارند

محمدرضا جباری، سرپرست خبرگزاری مهر در استان و از دیگر کاندیداهای انتخابات شوراهای شهر قزوین نیز طی سخنانی گفت: کاندیداهای مطبوعاتی برای حفظ منافع شخصی به این عرصه گام نگذاشته‌اند، بلکه ما با توجه به تجربه‌هایی که داشتیم به این عرصه وارد شدیم تا بتوانیم در حوزه مدیریت شهری اقدامات شایسته‌ای انجام دهیم.

وی بر نگاه مثبت به مشارکت اصحاب رسانه در انتخابات شورای شهر تاکید کرد و افزود: حضور حتی یک نماینده‌ی مطبوعاتی در شورا، فرصتی است که مطالبات صنفی فعالان عرصه‌ی مطبوعات بهتر پیگیری شود.

حسن رجبی سرپرست روزنامه‌ی کیهان، اصحاب رسانه را چشمان بیدار جامعه برشمرد و گفت: اصحاب رسانه از آنجایی که به مسایل شهری و سیاسی جامعه اشراف کامل دارند، بهتر می‌توانند در تصمیم‌گیری‌های مدیریتی نقش ارزنده‌ای ایفا كنند.

وی افزود: حضور یک نماینده از اصحاب رسانه در شورای شهر منجر می‌شود تاثیرگذاری رسانه‌ها در تصمیم‌گیری‌های مدیریتی افزایش یابد.

حضور اصحاب رسانه در شورا، بسیار موثر است

سید مازیار علوی، سرپرست روزنامه‌ی همشهری و دیگر کاندید مطبوعاتی شورای شهر قزوین، نیز طی سخنانی اظهار داشت: جریان افکار جامعه باید به سوی اهمیت رسانه‌ها هدایت شود تا رسانه در جامعه به جایگاه اصلی خود دست یابد.

وی حضور اصحاب رسانه در صحن شورا را برای مردم و این قشر بسیار موثر دانست و افزود: با توجه به اینکه اصحاب رسانه زبان‌گویای مردم هستند و به خوبی می‌توانند مطالبات آحاد جامعه را پیگیری كنند، از همین‌رو بر آن شدیم تا با اصحاب رسانه هم‌اندیشی كنیم که آیا صحیح است کاندیداهای مطبوعاتی را در یک هسته مرکزی متمرکز نماییم، یا نه؟

 اصحاب رسانه با نگاه صنفی کنار یکدیگر جمع شده‌اند

احد چگینی، مدیرمسوول صدای صنعت گفت: اولین بار است که در استان قزوین میان اصحاب رسانه همگرایی به وجود آمده و افراد با نگرش‌های سیاسی مختلف تنها با نگاه صنفی در کنار یکدیگر جمع شده‌اند که به طور حتم با این همگرایی آینده‌ی درخشان‌تری را می‌توانیم رقم بزنیم.

وی افزود: اگرچه مطبوعات رکن چهارم دموکراسی هستند و فرااستانی، فرا شهری و فرا منطقه‌ای فعالیت می‌کنند، اما در این جایگاه به حوزه مطلوبی دست نیافته‌ایم.

 مطبوعات نبض اصلی انتخابات هستند

کبری درویش‌پیشه، مدیرمسوول هفته‌نامه‌ی مادران و دختران، نیز طی سخنانی گفت: اصحاب رسانه نبض اصلی جریان انتخابات هستند و در این حوزه می‌توانند نقش موثری را ایفا كنند.

وی افزود: به طور حتم اگر فردی از صنف مطبوعات در شورا حضور یابد‌، می‌تواند مشکلات و مطالبات صنفی را دنبال كند.

علی علیمحمدی، رئیس خانه‌ی مطبوعات استان، نیز اظهار داشت: در پی کاندیداتوری برخی از اصحاب رسانه، استان برای حضور در عرصه‌ی رقابت انتخابات شوراهای شهر، شایعاتی در محافل تحلیلی مطرح شد که اصحاب رسانه و فعالان مطبوعات به دنبال نزدیک شدن به کانون قدرت هستند.

وی اصحاب رسانه را پل ارتباطی میان مردم و مسوولان برشمرد و ادامه داد: فعالان رسانه‌ای نیازی به کانون قدرت ندارند، چرا که خودشان بهترین ابزار را در اختیار دارند و حضورشان در عرصه‌ی انتخابات شوراها، تنها برای رفع مشکلات و تامین خواسته‌های آحاد جامعه است. از همین‌رو همراهی با آنها ارتقا‌ی فرهنگ شهر و منافع اجتماعی برای مردم را به همراه خواهد داشت.

رئیس خانه‌ی مطبوعات استان خاطرنشان کرد: اصحاب رسانه به طور معمول به کار و رفع مشکلات موجود در جامعه توجه دارند و هیچ‌گاه به دنبال مسایل و منافع شخصی نبوده و در حال حاضر نیز با توجه به رسالت اصلی خود که همان خدمت به مردم است کنار یکدیگر جمع شده‌اند.

علیمحمدی گفت: اصحاب رسانه باید به مباحث صنفی خود نیز توجه داشته باشند چرا که اگر در این خصوص دغدغه نداشته باشیم، در آینده با چالش‌های جدی مواجه خواهیم شد.

گفتنی است این اجلاس به منظور هم آهنگی حضور همه جانبه مطبوعات استان در انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای استان تشکیل و ضمنا درخصوص مساله حضور صنفی در انتخابات شوراها با اصحاب رسانه استان هم‌اندیشی شد که اعضای حاضر در جلسه متفقا با این حرکت موافقت بعمل آوردند.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر