کد خبر: 80512 A

در یک ابتکار رسانه ای با حضور جمعی از خبرنگاران صورت گرفت؛

در یک ابتکار رسانه ای نخستین مناظره انتخاباتی نامزدهای شورای اسلامی شهر و روستای استان قزوین با حضور هفت تن از نامزدها و جمعی از خبرنگاران در این استان برگزار شد.

ایلنا: نخستین مناظره انتخاباتی نامزدهای شورای اسلامی شهر و روستای استان قزوین با حضور هفت تن از نامزدها و جمعی از خبرنگاران در خبرگزاری فارس در این استان برگزار شد.

به گزارش ایلنا از قزوین، سیدابراهیم حسینی یکی از نامزدهای انتخابات شورای اسلامی شهر در این مناظره بیان کرد: تحصیلات دانشگاهی و حوزوی دارم و در سمت مسئول امور فرهنگی شهرداری تهران انجام وظیفه کرده‌ام، جانشینی شهردار در حوزه امر به معروف و نهی از منکر، مدیریت فرهنگسرا، تدریس در دانشگاه و حوزه از جمله سمت‌هایی بوده که تاکنون در آن‌ها مشغول فعالیت بوده‌ام، در حال حاضر نیز به عنوان مشاور فرماندار و مسئول روابط عمومی فرمانداری قزوین در خدمت شهروندان هستم.

حسینی با اشاره به اهداف خود از شرکت در این دوره از انتخابات شورای اسلامی شهر گفت: پیگیری بیشتر موضوعات فرهنگی شهر قزوین مهم‌ترین انگیزه من برای شرکت در انتخابات شورای اسلامی شهر و روستا به عنوان نامزد بوده است، امیدوارم اگر توفیق خدمت‌گزاری حاصل شود، بتوانم در کمیسیون فرهنگی خدمت کنم.

این نامزد انتخابات شورای اسلامی شهر با اشاره به اینکه مسائل فرهنگی از نکات ظریف و دقیق جامعه به شمار می‌رود، تصریح کرد: جامعه مانند انسان است و همان طور که انسان علاوه بر جسم فیزیکی، روح دارد، جامعه نیز به یک روح به نام مسائل فرهنگی نیاز دارد و رسیدگی به مسائل فرهنگی و توسعه آن راهکاری برای بانشاط کردن شهر است.

حسینی با اشاره به سفارش رهبر معظم انقلاب که فرمودند «برای انجام پروژه‌های عمرانی نیز باید پیوست فرهنگی تهیه شود»، بیان کرد: در راستای این فرمایش رهبر معظم انقلاب، طرح‌ها و برنامه‌های فرهنگی زیادی را در نظر دارم که در صورت موفقیت در انتخابات به اجرا در می‌آورم.

وی اضافه کرد: از سوی دیگر با توجه به تجربیات خوبی که در مدت فعالیت در شهرداری تهران کسب کرده‌ام، فکر می‌کنم وجود یک کارشناس فرهنگی و مذهبی که بتواند مسائل فرهنگی شهر را کارشناسی کرده، بر اساس اصول کارشناسی‌شده عمل کند؛ در مجموعه شورای اسلامی شهر بسیار حائز اهمیت است.

محمد آذری، یکی دیگر از نامزدهای انتخابات شورای اسلامی شهر با بیان اینکه دکترای مدیریت دارم، بیان کرد: کارشناس برنامه‌ریزی سازمان مدیریت برنامه‌ریزی کشور، رئیس گروه ارزیابی عملکرد سازمان‌های اقتصادی استان قزوین، مدیر فرودگاه قزوین، معاون اداری و مالی شهرداری قزوین، مشاور شهردار قزوین در مسائل تشکیلات و روش‌های مدیریتی، تدریس در دانشگاه، استاد نمونه آموزش و پژوهش استان در سال 84 و مدیر نمونه کشوری در سال 78 از جمله فعالیت‌هایی به شمار می‌رود که در کارنامه شغلی بنده ثبت شده است، در حال حاضر نیز مدرس دانشگاه و مشاور برخی از سازمان‌های دولتی در امور تشکیلات، مدیریت و ارزیابی عملکرد هستم.

آذری با اشاره به اهداف خود از نامزدی در انتخابات شورای اسلامی شهر عنوان کرد: شورا محلی است که نیاز به تجربه‌های فراوان در موارد مختلف دارد و با توجه به تجربیاتی که در سال‌های گذشته در سازمان‌ها و ادارات مختلف با کسب سمت‌های مدیریتی و کارشناسی کسب کرده‌ام، احساس می‌کنم بتوانم در بحث مشورت مشاور خوبی باشم.

وی اضافه کرد: شهرداری قزوین در امور عمرانی پیشرفت خوبی دارد و بودجه خوبی نیز برای امور عمرانی شهرداری لحاظ می‌شود؛ بنابراین برنامه‌هایی مانند تلاش در ارتقای امنیت روانی و اخلاقی و سلامت اجتماعی جامعه و نیز توجه بیشتر به نقش شهرداری در توسعه سبک زندگی اسلامی، ایرانی را در برنامه دارم.

این نامزد انتخابات شورای اسلامی شهر تصریح کرد: با توجه به این که شهرداری یک نهاد اجتماعی است، در راستای ارتقای امنیت روانی، اخلاقی و سلامت اجتماعی جامعه برنامه و فعالیت‌های زیادی را می‌تواند به اجرا درآورد.

آذری افزود: توجه بیشتر به نقش شهرداری در توسعه سبک زندگی اسلامی، ایرانی نیز از مواردی است که در شهر قزوین مغفول مانده و نیازمند توجه بیشتری از سوی مجموعه مدیریت شهری و شورای اسلامی شهر قزوین است.

مجید آهنگریان، دیگر نامزد حاضر در این مناظره در معرفی سوابق، اهداف و برنامه‌های خود در صورت راه‌یابی به شورای شهر قزوین با بیان اینکه تحصیلات خود را در رشته مدیریت و در مقطع کارشناسی ارشد به اتمام رسانده است، گفت: در حال حاضر به عنوان مدیرعامل واحد صنعتی انجام وظیفه می‌کنم، پیش از این حدود پنج سال به عنوان مشاور برنامه‌ریزی و توسعه منابع انسانی شهردار قزوین در حوزه معاونت طرح و برنامه فعالیت کرده‌ام و سوابقی مانند عضویت کارگروه هماهنگی و توسعه راهبردی شهرداری قزوین، کمیته راهبری و پیاده‌سازی سیستم‌های کیفیت در شهرداری و سازمان‌های تابعه را در کارنامه شغلی خود دارم، از جمله فعالیت‌های جانبی که در سال‌های اخیر انجام داده‌ام، می‌توان به ریاست کانون کارفرمایان استان قزوین، نایب رئیسی کانون عالی کارفرمایان کشور، نماینده کارفرمایان در شورای عالی اشتغال و شورای عالی کار، عضویت در هیئت امنای مجموعه‌های ورزشی کارگری استان، ریاست هیئت مدیره بنیاد توسعه تعاون و کارآفرینی استان نام برد.

وی تصریح کرد: همچنین به عنوان یک معلم در سال‌های متفاوت در رشته‌های مدیریت، اقتصاد و حسابداری سابقه تدریس دارم و در حوزه‌هایی که با پارک علم و فناوری و دیگر حوزه‌های مرتبط با صنعت و دانشگاه در ارتباط است، همکاری کرده‌ام.

این نامزد انتخابات شورای اسلامی شهر قزوین در خصوص اهداف خود از نامزدی انتخابات شورای اسلامی شهر گفت: شهر قزوین به سمتی حرکت می‌کند که برای مباحث اقتصادی شهر و اداره آینده آن در فضاهایی که در حال شکل‌گیری است، باید ارتباط خاصی بین حوزه‌ها و فعالیت‌های شهرداری برقرار شود.

آهنگریان ادامه داد: همچنین بخش‌های اقتصادی در حوزه‌های مختلف شهری برای ایجاد درآمد پایدار به منظور توسعه و آبادانی هرچه بیشتر شهر قزوین باید رشد بیشتری داشته باشد.

وی اضافه کرد: بنابراین با توجه به سوابق اجرایی و آشنایی نسبی با حوزه مدیریت شهری تصمیم گرفتم نامزد این دوره از انتخابات شورای اسلامی شهر شوم و امیدوارم با رایزنی‌ها و بررسی‌های صورت گرفته بتوانم به عنوان عضوی از یک تیم اجرایی با یک نگاه تیمی در این حوزه مؤثر واقع شوم.

مرتضی ململی، یکی دیگر از نامزدهای شورای اسلامی شهر قزوین نیز در این برنامه اظهار داشت: کارشناسی ارشد را در دو رشته حقوق و علوم سیاسی گرفتم و در حال حاضر دانشجوی دکترا در رشته مدیریت اجرایی هستم، در حال حاضر شهردار شهر خرمدشت هستم؛ اما به صورت حرفه‌ای به عنوان وکیل پایه یک دادگستری فعالیت می‌کنم که سمت‌هایی مانند مدیریت فنی شرکت صنعتی، مدیریت فروش شرکت‌های دارویی در استان‌های زنجان، کردستان، تهران، البرز و قزوین، وکیل و نماینده حقوقی در بخش‌های مختلف و مدیریت پروژه‌های راه‌سازی را نیز در کارنامه شغلی خود دارم.

این نامزد انتخابات شورای اسلامی شهر و روستا افزود: حضور بیش از 700 ساعت در دوره‌های مختلف آموزشی مدیریتی ملی و بین‌المللی با گواهی‌نامه بین‌المللی معتبر، شهردار نمونه در چهار سال متوالی، عضو اصلی اتاق فکر دایره حقوقی استانداری، نماینده استاندار در کمیسیون ماده 100 در شهرداری آبگرم و مشاور حقوقی در بحث مشکلات شهرداری از دیگر فعالیت‌های اجرایی بوده است.

ململی به فعالیت‌های خود در حوزه ورزش اشاره و تصریح کرد: رشته اصلی من کشتی بوده است؛ اما در رشته‌هایی مانند فوتبال، ورزش‌های رزمی و والیبال به صورت حرفه‌ای کار کرده‌ام و ریاست کمیته انضباطی هیئت فوتبال استان، نایب رئیسی هیئت فوتبال، ریاست انجمن‌های ورزشی، عضویت در هیئت رئیسه هیئت فوتبال و نماینده استان در لیگ برتر کشور و نیز نماینده ویژه فدراسیون جمهوری اسلامی ایران در مسابقات آسیایی از جمله سمت‌های ورزشی بوده که تاکنون عهده‌دار بوده‌ام.

وی با اشاره در خصوص اهداف خود از نامزدی در این دوره از انتخابات شورای اسلامی شهر عنوان کرد: با توجه به سوابق کاری و تخصصی خود در این زمینه و فعالیت در ادارات مختلف و شهرداری‌ها به عنوان وکیل در سالیان طولانی، چنین تصمیمی گرفتم.

این نامزد شورای اسلامی شهر افزود: نخستین هدف من از حضور در شورای شهر پیگیری بحث اعتیاد است؛ زیرا این بلای خانمان‌سوز در حال حاضر گریبان‌گیر بسیاری از خانواده‌هاست و بنابر این از آنجا که قانون اعتیاد را جرم نمی‌داند و معتاد را بیمار می‌داند، باید راهکاری اساسی برای این موضوع ارائه شود.

ململی اضافه کرد: اگر مجموعه مدیریت شهری نیز در این عرصه وارد شود، 40 درصد از مشکلات اعتیاد با همکاری مدیریت شهری رفع می‌شود.

علی فرخ‌زاد، دیگر نامزد انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا برگزاری این مناظره را ابتکاری شایسته قدردانی برای اطلاع مردم از برنامه‌های نامزدهای شوراهای اسلامی شهر و روستا دانست، افزود: فوق لیسانس مدیریت دارم و به عنوان رئیس سازمان نظام مهندسی استان قزوین از سال 84 مشغول فعالیت شدم که با برنامه‌ریزی‌های مدون به صورت مستمر به مدت شش سال توانستیم رتبه نخست کشور را در بین سازمان‌های نظام مهندسی کشور کسب کنیم؛ با این تفاوت که هر سال امتیازمان از سال قبل بیشتر بوده و فاصله بیشتری از استان‌های دیگر داشتیم.

فرخ‌زاد با اشاره به هدف خود از نامزدی انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا بیان کرد: با هدف فراهم کردن شرایط لازم برای حضور و مشارکت حداکثری مردم در پای صندوق‌های رأی و تقویت جامعه مدنی، در این دوره از انتخابات حضور پیدا کرده‌ام.

وی اضافه کرد: اگر در انتخابات شرکت نکنیم قطع و یقین افرادی هستند که در این عرصه حضور می‌یابند که با حضور آنان نمی‌توانیم نسبت به مشکلات موجود در سطح شهر اظهار نظر کنیم و در مسیر توسعه شهر گام برداریم.

این نامزد انتخابات شورای اسلامی شهر و روستا تصریح کرد: در صورت انتخاب شدن به عنوان عضوی از شورای اسلامی شهر قزوین، در نظر دارم از وجود افراد متخصص در بخش‌های مختلف مدیریت شهری بهره‌مند شوم.

فرخ‌زاد ادامه داد: این امر نه تنها در مورد شهر قزوین بلکه در دیگر شهرهای استان و حتی روستاهای کوچک باید محقق شود.

 عبدالله هادی‌زاده صفاری، یکی دیگر از نامزدهای حاضر در مناظره در سخنانی اظهار داشت: در دوران دفاع مقدس در جبهه‌های جنگ تحمیلی و در بین رزمندگانی حضور داشتم که برخی از آن‌ها حضور دارند و برخی دیگر به درجه رفیع شهادت نائل شده‌اند، لیسانس رشته برق را از دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی تهران گرفتم و از زمان فارغ‌التحصیلی در سال 72 در آموزش و پرورش و پس از آن در صنعت فعالیت دارم، حدود 26 سال سابقه کار اجرایی و مدیریت در رده‌های مختلف در بخش‌های صنعتی داشتم و با یکی از مراکز دانشگاه علمی کاربردی، برای تدوین دوره‌های آموزشی و فوق لیسانس حرفه‌ای همکاری دارم.

این نامزد انتخابات شورای اسلامی شهر تصریح کرد: در مدتی که در صنعت مشغول فعالیت بودم، به واسطه ارتباط صنعت با کشورهای دیگر با مسافرت‌های متعدد به کشورهای اروپایی و آسیایی، در خصوص مسائل مربوط به مدیریت شهری و مسائل فرهنگی و اجتماعی آنان که باعث ارتقای کیفیت زندگی شهری شده است، اطلاعاتی جمع‌آوری کردم.

صفاری عنوان کرد: بنابر این با توجه به اندوخته‌های موجود، چند کار مهم را در اولویت برنامه‌های خود دارم که تقویت اتاق فکر و جلب مشارکت‌ها و نیز بررسی و تصویب اساسنامه‌ها، بودجه‌ها و ترازنامه‌های مالی نهادهای وابسته به شهرداری و همچنین نظارت از جمله آن‌هاست.

وی ادامه داد: هر کدام از این موارد نیاز به ابزار خاص خود دارد که در صورت انتخاب شدن به عنوان عضوی از شورای اسلامی شهر قزوین روش‌های به روز دنیا و هوشمند را در انجام کارهای شهرداری به کار گیرم.

فرج‌الله فصیحی رامندی، یکی دیگر از نامزدهای انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا با مطلوب ارزیابی کردن این مناظره‌ها به عنوان فرصت و ابتکاری اظهار داشت: از سال 58 وارد سیستم خدمت‌گزاری به نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران شدم و پس از آغاز فعالیت‌های خود با کار در سپاه پاسداران جمهوری اسلامی ایران، به عنوان یک رزمنده در دوران دفاع مقدس در جبهه حضور پیدا کردم،  در عملیات خیبر در حالی که مجروح شده بودم به اسارت دشمن درآمدم که پس از حدود شش سال و هفت ماه اسارت آزاد شدم و به میهن اسلامی بازگشتم، پس از آن به عنوان رئیس ستاد آزادگان شهرستان قزوین دعوت به کار شدم و سپس به جانشینی سپاه استان منصوب شدم.

فصیحی رامندی افزود: مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران، فعالیت در قسمت‌های اقتصادی بنیاد در تهران، فرمانداری شهرستان‌های بویین زهرا و البرز، نامزدی نهمین دوره مجلس شورای اسلامی و مدیرکل امنیتی و انتظامی استانداری را در کارنامه شغلی خود دارم.

وی با اشاره به اهداف خود از ورود به عرصه انتخابات شورای شهر بیان کرد: پس از گذشت 33 سال انجام وظیفه و خدمت به عنوان سرباز نظام که حدود 25 سال از آن، در سمت‌های مدیریتی در استان بوده است، احساس کردم به‌کارگیری تجربه‌ای که در بخش‌های مختلف امنیتی و اقتصادی کسب کرده‌ام، می‌تواند در پیشرفت شهرمان مفید واقع شود.

معضل اصلی قزوین از نگاه نامزدهای شورای شهر

نامزدهای راه‌یابی در شورای شهر قزوین در نخستین مناظره انتخاباتی این استان نظرات خود را به عنوان یک شهروند در خصوص معضل اصلی شهر قزوین بیان کردند.

داوطلبان راهیابی به تالار مردم شورای اسلامی شهر قزوین در نخستین مناظره‌ای، نظرات خود را در خصوص معضل اصلی شهر قزوین، معیارهای اصلی برای انتخاب شهردار و عملکرد شورای سوم در حوزه فرهنگ مطرح کردند.

 معضل اصلی شهر قزوین را به عنوان شهروند چه می‌دانید؟

محمد آذری: شهرداری قزوین در رفع معضلات شهر قزوین عملکرد خوبی نداشته است و همین امر موجب تورم و گرانی مسکن شده است و باید گفت اکنون این شهر پس از تهران گران‌ترین شهر مسکن است که برای رفع این مشکل باید سازمان نظام مهندسی و مسکن زیر نفوذ شهرداری قزوین قرار گیرد، به این ترتیب می‌توان مقدار کمی از تورم ایجاد شده در شهر را کاهش داد و همچنین تورم داخلی شهر قزوین را در شورای شهر می‌توان با تعامل برطرف کرد.

عبدالله هادی‌زاده صفاری: حضور متکدیان، حجم بار ترافیک، آلودگی‌های صوتی و هوا و نیز مبلمان شهری از معضلات شهر قزوین است که برای توسعه شهر قزوین باید آن‌ها را بهبود بخشید و ساماندهی کرد.

علی فرخ‌زاد: مهم‌ترین مشکل شهر قزوین مردم‌محوری است. باید شهروندان در برطرف کردن مشکلات ترافیک مشارکت داشته باشند تا معضلات شهری به نحو مطلوبی برطرف شود، همچنین اگر آنان در توسعه شهری احساس تعلق داشته باشند راحت‌تر عوارض پرداخت می‌کنند.

مرتضی ململی: مسکن در شهر قزوین گران‌تر از سایر شهرها است و با وجود اینکه مسکن مهر با هدف کاهش قیمت مسکن احداث شد؛ شاهد افزایش روزبه‌روز قیمت آن هستیم که این از جمله مهم‌ترین معضلات این شهر است که باید با برنامه‌ریزی دقیق آن را برطرف کرد.

همچنین افزایش حاشیه‌نشینی شهر قزوین و از بین رفتن باغ‌های سنتی و خوب این شهر را می‌توان از دیگر معضلات قزوین دانست؛ به نحوی که برخی از باغبانان قزوینی به دلیل افزایش مسکن حاضر به خشکیدن باغ هستند تا بتوانند زمین آن را به واحدهای مسکونی تبدیل کنند و از این طریق درآمد خوبی به دست آورند.

فرج‌الله فصحیی رامندی: چیزی به نام معضل در شهر قزوین وجود ندارد و در هر موضوعی عناوینی مانند مسئله، مشکل و معضل داریم و به نظرم اصلی‌ترین مسئله شهر قزوین نگاه کوتاه مدیران شهری به مشکلات شهر قزوین است. آنان با چشم‌انداز دراز مدت به این مشکلات نگاه نمی‌کنند و نسبت به توسعه شهری دید وسیع‌تری ندارند، همین امر عامل گرانی مسکن در این شهر نسبت به سایر شهرها شده است و اگر ما توسعه حریم شهری ساوه را در سال 57 با قزوین در سال 91 مقایسه کنیم، بیشتر متوجه این مشکل می‌شویم، در برخی مکان‌ها اگر افزایش توسعه شهری طبق قانون داشته باشیم، این مشکل برطرف می‌شود.

مجید آهنگریان: شهرداری قزوین باید حلقه‌های ارتباطی در بین مردم ایجاد کند و همچنین شورایاران با برگزاری جلساتی، گزارش شهری به مردم ارائه دهند تا آنان از وظیفه‌ها و اقدامات انجام شده در سازمان‌ها و بخش‌های مختلف این مجموعه مطلع شوند و با تحقق این امر مشارکتشان را در توسعه شهری افزایش یابد.

به نظر شما مهم‌ترین معیار برای انتخاب یک شهردار خوب چیست؟

ململی: اولویت‌های مختلفی وجود دارد که باید یک مدیر خوب از آن‌ها برخوردار باشد؛ ولی مدیر خوب حتماً نباید از تحصیلات عالی برخوردار باشد؛ چراکه ممکن است یک مهندس سواد بالایی داشته باشد ولی مدیریت خوبی نداشته باشد و همچنین ممکن است فردی با تحصیلات دیپلم، با بهره‌گیری از تخصص‌های افراد مختلف و با استفاده از مشاوران خوب، از توانایی مطلوب مدیریتی برخوردار باشد، در هر صورت تعهد، تخصص، نگاه به کار تیمی و قدرت مدیریت مطلوب از اولویت‌های اصلی یک شهردار خوب است.

هادی‌زاده صفاری: مدیر خوب باید بتواند استعدادهای هر شهروندی را که از توانایی‌های ویژه‌ای برخوردار است، پرورش دهد تا به موفقیت‌های خوبی در زندگی برسد؛ به عنوان مثال شهردار خوب باید برای موفقیت مردم در طیف‌های مختلف شغلی از جمله تاجر و آموزگار، امکانات لازم را فراهم کند.

آهنگریان: هنر مدیریت یک شهردار خوب باید با علم مطابقت داشته باشد؛ چنان که ممکن است مدیری باهوش و در کارش موفق باشد؛ ولی اقدامات وی به دلیل نادرست بودن ناعاقلانه باشد، بر این اساس مدیر باید با تدبیر درست اقدامی منطبق بر منطق و عقل انجام دهد تا مورد رضایت مردم قرار گیرد.

فصیحی رامندی: شایسته‌سالاری، تخصص، تجربه، داشتن روحیه انسجام، خودمحوری، دین‌داری، تعهد، پایداری و پرهیز از داشتن روحیه استبدادی از مهم‌ترین اولویت‌های انتصاب شهردار خوب است که باید در سپردن مسئولیت خطیر و حساس به یک مدیر به این اولویت‌ها توجه کرد، مدیری که به کرسی ریاست دلبستگی پیدا کرده باشد و اقدامات مدیریتی را در اتاق بسته انجام دهد، هیچ وقت در کارش موفق نمی‌شود.

به نظر شما اعضای شورای فعلی قزوین در حوزه فرهنگ اقدامات لازم را انجام داده‌اند؟

فرخ‌زاد: دستگاه‌های مختلفی در امور فرهنگی فعالیت می‌کنند که برای اظهار نظر در مورد آن‌ها باید اطلاعات ریزتری به دست آورد؛ ولی به نظرم تاکنون این دستگاه‌ها وضعیت مطلوبی در هماهنگی برنامه‌های حوزه فرهنگی نداشته‌اند که باید برای رفع این مشکل دستگاه‌های متولی فرهنگی با یک‌دیگر همسویی و هم‌گرایی بیشتری داشته باشند.

سیدابراهیم حسینی: شهرداری قزوین بودجه زیادی در حوزه فرهنگی و هنری دارد که به صراحت می‌توان گفت بودجه سازمان فرهنگی و ورزشی شهرداری قزوین نسبت به سایر دستگاه‌های اجرایی فرهنگی از وضعیت اعتباری مطلوبی برخوردار است و می‌تواند با استفاده از نیروهای موجود برنامه‌های فرهنگی مطلوب‌تری اجرا کند به نظرم این سازمان در چنین شرایطی کار مطلوبی انجام نداده است.

هادی‌زاده صفاری: به نظرم مشکلات فرهنگی نداریم ولی باید درستی و صداقت را بیشتر در زندگی مردم عملی کنیم؛ چراکه در برخی مواقع گفتن یک دروغ در زندگی اثرات مخربی دارد که نمی‌توان با هیچ برنامه‌ای این اخلاق بد را از زندگی شهروندان حذف کرد.

ململی: اجرای برنامه‌های ورزشی و فرهنگی اولویت اصلی شهرداری قزوین نیست؛ چراکه متولی ورزش اداره کل ورزش و جوانان استان قزوین و فرهنگی سایر دستگاه‌های اجرایی هستند،باید در این راستا با جمع‌بندی پیشنهادها و نظرات کارشناسان و مسئولان مربوطه، برنامه‌های منظم‌تر و دقیق‌تری را طراحی و عملیاتی کرد تا ورزش‌ در رشته‌های مختلفی از جمله ورزش بومی در بین شهروندان قزوینی گسترش یابد.

آذری: سازمان فرهنگی و ورزشی شهرداری قزوین زنجیره‌ای از متولیان فرهنگی است و نمی‌توان در عملکرد این نهاد به طور صریح به طور بد، خوب و متوسط برخورد کرد و باید در این نظر دادن انصاف را رعایت کرد، لازم است با بررسی جامع در مورد نقاط ضعف این مجموعه پیشنهاد ارائه شود تا با پشتیبانی از این مجموعه برنامه‌های فرهنگی‌شان تقویت شود.

فصیحی رامندی: به علت عدم تناسب اماکن فرهنگی، توزیع، عادلانه نیست، ما امور فرهنگی داریم در حالی که 32 دستگاه، متولی امور فرهنگی هستند، برطرف کردن مشکل فرهنگی تنها وظیفه شهرداری قزوین نیست؛ بلکه باید این مشکل ملی برطرف شود.

این نهاد با هماهنگی برنامه‌های فرهنگی در دستگاه‌های متولی و با واقعی‌تر شدن جایگاه شوراها، می‌تواند نقش بسزایی در توسعه فرهنگ این شهر ایفا کند تا مشکلات موجود در این حوزه کاهش یابد.

آهنگریان: سازمانی که تشکیل شده در زمینه‌های مختلفی برنامه‌های تعریف شده دارد که باید طبق اعتبارات و فضای موجود اقدامات مطلوبی را انجام دهد.

اولویت‌ برنامه‌های نامزدهای شورای شهر در تالار مردم

ململی، آهنگریان و فصیحی رامندی برنامه‌های اولویت‌دار خود را با محتوای اقتصادی معرفی کردند.

فرخ‌زاد،آذری، صفاری و حسینی نیز اولویت خود را به حوزه فرهنگی و اجتماعی اختصاص دادند.

در صورت راه‌یابی به شورای شهر در چه کمیسیونی فعالیت می‌کنید و چه برنامه‌هایی برای اجرا در این کمیسیون‌ها دارید؟

عبدالله هادی‌زاده صفاری: در صورت موفق شدن در انتخابات شورای اسلامی شهر قزوین قطع یقین امور مرتبط با تجربه و تخصص خود را برای انجام انتخاب می‌کنم؛ زیرا معتقدم تخصص در کنار تعهد و تقوا باید ملاک عمل قرار گیرد؛ بنابر این کمیسیون‌هایی مانند فرهنگی را انتخاب خواهم کرد و سعی می‌کنم از روش‌هایی استفاده کنم که امکان استفاده از تکنولوژی را به بهترین نحو ممکن فراهم کند.

از دیدگاه من هیچ فرقی ندارد چه کسی در کدام کمیسیون قرار می‌گیرد؛ بلکه آنچه اهمیت دارد این است که بتواند از تجربیات، تخصص و توان متفکران شهر در آن کمیسیون استفاده کند.

سیدابراهیم حسینی: کسی که در جمع شورای شهر قرار می‌گیرد باید برنامه‌ریزی خوبی برای ارتقای شهر داشته باشد و در خصوص کمیسیونی که در آن فعالیت می‌کند نیز بررسی‌های لازم را انجام داده باشد؛ به همین دلیل بنده نیز کمیسیون فرهنگی را برای فعالیت در شورای اسلامی شهر قزوین در نظر دارم و طرح‌ها و برنامه‌های مختص آن را نیز فراهم کرده‌ام که بر اساس تحقیقات جامع تهیه شده و در صورت انتخاب شدن در این دوره از انتخابات، عملی می‌کنم.

محمد آذری: در شورای اسلامی شهر قزوین هفت کمیسیون داریم که هر یک از آن‌ها با توجه به تخصص‌هایی که نیاز دارند قطع یقین نیازمند افراد متخصص در آن رشته هستند؛ بنابر این با توجه به تخصصی که دارم بیشتر وقتم را به فعالیت در کمیسیون برنامه و بودجه و نظارت اختصاص می‌دهم و در کنار آن در فعالیت‌های کمیسیون فرهنگی نیز شرکت می‌کنم.

مجید آهنگریان: با توجه به سوابق کاری و رشته تحصیلی خود، در کمیسیون برنامه و بودجه فعالیت خواهم کرد و احساس می‌کنم با اندوخته‌هایی که در این زمینه دارم، تأثیرگذار خواهم بود، از سوی دیگر با توجه به سابقه زیادی که در زمینه تعامل با دستگاه‌های اجرایی استان داشته‌ام در کمیسیون پیگیری و نظارت نیز با توجه به ارتباطی که با دستگاه‌های اجرایی استان دارم نیز می‌توانم مؤثر باشم.

مرتضی ململی: از آنجا که با تمام کمیسیون‌های شورای اسلامی شهر آشنایی دارم، در صورت انتخاب شدن سعی می‌کنم در هر کمیسیونی که نیاز بیشتری به حضور بنده داشت، فعالیت کنم.

علی فرخ‌زاد: کمیسیون عمرانی را برای فعالیت در شورای اسلامی شهر قزوین در نظر گرفته‌ام و معتقدم در کمیسیون پیگیری و نظارت نیز مثمر خواهم بود.

فصیحی رامندی: در صورت انتخاب شدن در سه کمیته فرهنگی، نظارت و برنامه و بودجه می‌توانم انجام وظیفه کنم؛ البته اولویت‌بندی خاصی انجام نداده‌ام.

دوره‌های پیشین شورای اسلامی فعلی شهر قزوین را چگونه نقد می کنید؟

فصیحی رامندی: با توجه به اینکه روحیه نقادی زیادی ندارم، اهل نقد کردن هم نیستم؛ اما معتقدم که برخی از دوستان که در شورا تلاش می‌کردند در حد توان فعالیت کنند و برخی دیگر نیز وجودشان بی‌اثر بود و تأثیری در عملکرد شورا نداشت، به طور کلی شورای فعلی از دید بنده از 20 نمره، 12 می‌گیرد؛ زیرا انتظار می‌رفت بهتر از این بتوانند فعالیت کنند و گام‌های مثبت‌تری برای پیشرفت شهر قزوین بردارند.

آذری: احساس می‌کنم اثرپذیری شورا از شهردار بیشتر است که اگر این موضوع برعکس شود قطع یقین شورا می تواند موفق تر عمل کند.

آهنگریان: بر تقویت روحیه کار تیمی تأکید دارم و معتقدم باید برای هم‌افزایی تلاش شود؛ زیرا هم‌راستا بودن و فکر کار تیمی می‌تواند در موفق‌تر بودن فعالیت تأثیر بسزایی داشته باشد.

ململی: نقدی در خصوص فعالیت‌های شورای فعلی ندارم؛ زیرا معتقدم هر شخص با توجه به ایده‌هایی که در ذهن دارد، عمل کرده است و امیداورم اعضای شورای بعدی مصوبات را بر اساس عقلانیت و تخصص تصویب کنند.

فرخ‌زاد: به نظر من نباید سراغ نقد کردن دیگران برویم و بهتر است برنامه‌هایی را پیگیری کنیم که خود برای اجرا در نظر داریم.

حسینی: با وجود فعالیت‌های خوبی که از سوی شورای فعلی در سطح شهر قزوین صورت گرفته است، از دیدگاه بنده توزیع عادلانه خدمات در شهر قزوین را مدنظر قرار نداده‌اند، از دوره گذشته چند منطقه حاشیه شهر داشتیم که وارد حوزه شهری شدند؛ اما در فعالیت شورای فعلی خدمات بانکی، ایستگاه اتوبوس، تاکسی و نظایر آن در اختیار این مناطق قرار نداشت، بنابر این خدمات در تمام زمینه‌ها اعم از بهداشتی، درمانی و بودجه‌ای به صورت عادلانه توزیع نشده و تمام بودجه در مرکز شهر قزوین صرف شده است.

هادی‌زاده صفاری: با توجه به اعلام عمومی نشدن طرح‌هایی که به صورت عمومی در دست مطالعه قرار می‌گیرد، زمینه‌های رانت‌خواری بهتر فراهم می‌شود، در حالی که شورا می‌تواند دلایل انتخاب پیمانکاران را منتشر کند؛ ارتباط اعضای شورا با مردم بسیار ضعیف است که با توجه به پیشرفت امکانات می‌توانست بهتر از این نیز باشد و شاخص‌هایی که می‌توان برای کارها تعریف کرد، باید به مردم ارائه شود.

ململی: قوانین خاصی برای انتخاب پیمانکاران در شهرداری‌ها وجود دارد که تمام پیمانکاران شهرداری در چهارچوب این قوانین و مقررات انتخاب می‌شوند و به این صورت نیست که شهردار در این زمینه دخل و تصرفی خارج از قوانین داشته باشد، بر مبنای قوانین و با نظارت سازمان بازرسی، پیمانکاران شهرداری انتخاب و تأیید می‌شوند.

تا چه میزان به مسائل مالی شهرداری آشنا هستید؟

حسینی: درآمد شهرداری حدود سه برابر بیشتر از کل درآمد استان است که به نسبت این بودجه و ظرفیت بالایی که شهر قزوین دارد، وضعیت شهر قزوین مطلوب نیست.

در خصوص نحوه درآمد و هزینه‌کردهای مختلف شهرداری آشنایی نسبی دارم؛ ولی تخصصم در زمینه مسائل فرهنگی است و در این زمینه بیشتر فعالیت خواهم کرد.

فرخ‌زاد: بودجه سال گذشته شهرداری حدود 370 میلیارد و سال جاری نیز 490 میلیارد تومان بوده است که حدود 9 برابر کل اعتبارات عمرانی استان فقط در مجموعه شهرداری هزینه شده است.

آذری: رقم بودجه شهرداری از رقم استانی بالاتر است؛ اما درآمد شهرداری که از دولت دریافت می‌شود کم است؛ به طوری که شاید کمتر از 10درصد بودجه شهرداری باشد و بقیه آن از طریق دریافت عوارض، کمیسیون ماده 100، تخلفات، فروش تراکم و موارد مشابه وصول و هزینه می‌شود.

در ادامه این مناظره نامزدها به برخی سئوالات پاسخ‌های کوتاه دادند که در ادامه می‌خوانید.

شاخص تبلیغات شما در نامزدی شورای شهر چه بوده است؟

آهنگریان، آذری، حسینی، ململی و فرخ‌زاد شاخص تبلیغات خود را دیدار چهره به چهره عنوان کردند.

صفاری: علاوه بر دیدار چهره به چهره استفاده از سایت‌های اینترنتی نیز برای تبلیغات مناسب است.

فصیحی رامندی: ائتلاف‌ها در تبلیغات بنده نقش بیشتری داشتند.

هزینه تبلیغات شما چه میزان بوده است و از کدام منبع تأمین شده است؛ وام یا منابع شخصی؟

فصیحی رامندی: چهار میلیون تومان از منابع درآمدی شخصی برای بحث تبلیغات در نظر گرفته بودم؛ اما چون در ائتلاف قرار گرفتم این مبلغ را به شش میلیون تومان افزایش دادم.

هادی‌زاده صفاری: 700هزار تومان از منبع درآمد شخصی خود برای این انتخابات هزینه کرده‌ام.

حسینی: هفت میلیون تومان از منابع درآمد شخصی.

آذری: پنج میلیون تومان از منابع مالی شخصی.

آهنگریان: حدود هفت میلیون تومان از منابع درآمد شخصی.

ململی: فقط در ائتلاف تبلیغات کرده‌ام که حدود هشت میلیون تومان از منابع مالی شخصی است.

فرخ‌زاد: حدود 9 میلیون تومان از منابع مالی شخصی در این انتخابات هزینه کرده‌ام.

به کار گروهی اعتقاد دارید؟ در صورت مثبت بودن جواب از منتقدان نیز در کمیسیون‌های خود استفاده می‌کنید؟

همه کاندیداهای حاضر در این مناظره در خصوص انجام کارگروهی اتفاق نظر داشتند.

فرخ‌زاد: حضور منتقدان امری ضروری است؛ زیرا معتقدم اگر منتقدان نباشند، پیشرفت مطلوبی حاصل نمی‌شود.

ململی: اگر فردی بخواهد بر اساس اصول و قوانین انتقاد کند، قطع و یقین در پیشرفت کار تأثیر مثبتی خواهد داشت.

آهنگریان: اگر هم‌گرایی رخ دهد می‌توان به بهترین نحو برنامه‌ها را اجرا کرد؛ اما در صورت واگرایی، به طور قطع موفق به اجرای برنامه‌ها نخواهیم شد.

همچنین انتقادهایی که منصفانه مطرح می‌شود و وارد است را باید به عنوان وسیله‌ای برای پیشرفت کار با آغوش باز بپذیریم.

آذری: به تضارب آرا اعتقاد راسخ دارم.

حسینی: شورا یعنی گروه و اگر انتقادی در بین اعضای این گروه نسبت به عملکرد نباشد، پیشرفتی حاصل نمی‌شود.

هادی‌زاده صفاری: در صورت موفقیت در شورا از همه کسانی که موازین جمهوری اسلامی را قبول دارند و به آن اعتقاد دارند در کمیسیون‌ها استفاده خواهم کرد.

فصیحی رامندی: شکی در این نیست که کار شورا باید گروهی و جمعی باشد و تجربه کاری نیز به من ثابت کرده است که باید از افرادی که نقد صادقانه و منطقی دارند، استفاده کنم.

در صورت راه‌یابی به شورای شهر قزوین بیشترین ارتباط شما با مردم به چه نحوی خواهد بود؟

فصیحی رامندی: دیدار چهره به چهره و به صورت فصلی در کنار استفاده از سایت اینترنتی را برای تعامل و ارتباط با مردم.

صفاری: ایجاد پایگاه اینترنتی هوشمند و برگزاری نشست‌های عمومی ماهانه برای تبادل اطلاعات.

حسینی: بهترین راه تعامل بهتر با مردم دیدار چهره به چهره است که در دستور کار دارم؛ ولی در کنار آن از سامانه‌های تلفنی و اینترنت نیز استفاده می‌کنم.

آذری: در نهج‌البلاغه نیز حضرت علی (ع) به مدیران توصیه می‌کنند که با مردم به صورت چهره به چهره دیدار داشته باشند و خود را از مردم پنهان نکنند؛ اما در کنار این دیدار چهره به چهره از تکنولوژی‌های روز دنیا نیز بهره‌مند خواهم شد.

آهنگریان: بهترین روش را دیدار و ارتباط مستقیم در فضاهای مناسب با مردم می‌دانم؛ زیرا در این شرایط مشکلات به همان صورتی که وجود دارد، بیان می‌شود و راهکارهایی مانند سامانه‌های تماس تلفنی و اینترنت را نیز ضروری می‌دانم.

ململی: با دیدار چهره به چهره موافقم.

فرخ زاد: همان‌طور که برای جمع‌آوری آرا ترجیح می‌دهم دیدار چهره به چهره با مردم داشته باشم، پس از انتخاب نیز این دیدارها باید استمرار یابد.

شایان ذکر است قرار است مناظره نمایندگان کاندیداهای ریاست جمهوری نیز در قزوین با حضور اصحاب رسانه برگزار شود.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر