کد خبر: 1693 A

دبیر اجرایی مسابقات رباتیک دانش آموزی کشور:

دانش آموزان نخبه استان قم در مسابقات بین المللی دوبی با رقبایی از کشورهای کانادا، ژاپن، هند و روسیه به رقابت پرداختند/سه هزار و 200 دانش آموز قمی آموزش های لازم در زمینه علم رباتیک را فراگرفتند.

قم- ایلنا: دبیر اجرایی سیزدهمین مسابقات رباتیک دانش آموزی کشور در قم، گفت: استان قم در علوم نوین پیشرفت های چشمگیری داشته است.

به گزارش خبرنگار ایلنا از قم، "احسان ولی زاده" ظهر امروز در جمع خبرنگاران اظهار داشت: دانش اموزان نخبه استان قم در مسابقات مختلف موفق به کسب عناوین مهمی شدند که از آن جمله می توان به کسب مقام پنجمی در مسابقات بین المللی دوبی اشاره کرد.

وی با اشاره به استعداد و ذوق دانش آموزان قمی در علوم نوین خاطر نشان کرد: این دانش آموزان در این دوره از مسابقات بین المللی با رقبایی از کشورهای کانادا، ژاپن، هند و روسیه به رقابت پرداختند.

وی ادامه داد: همچنین استان قم در سه دوره قبل مسابقات بزرگ رباتیک دانش آموزی کشوری موفق به کسب مقام سومی و نائب قهرمانی شد.

ولی زاده بیان داشت: با توسعه علوم نوین در بین دانش آموزان به ویژه در علم رباتیک، برخی از دانش آموزان موفق به طراحی و اختراع ابزارهایی کاربردی در صنایع مختلف شدند.

وی اضافه کرد: از دو سال گذشته تاکنون سه هزار و 200 دانش آموز قمی آموزش های لازم در زمینه علم رباتیک را فراگرفتند.

وی با اشاره به اینکه سعی شده در ارایه این آموزش ها به فراگیری منطقه ای همه مناطق قم و همه اقشار جامعه توجه شود، افزود: در حال حاضر کلیه کانون های پرورش فکری، آموزش و پرورش، کمیته امداد، بنیاد شهید، بسیج، کانونهای فرهنگی و هنری آموزش این علوم را مدنظر قرار داده اند.

ولی زاده در ادامه تصریح کرد: این مسابقات به دلیل اینکه انحصار و انزوای فعالیت برخی استان های کشور را بشکند، امسال برای نخستین بار سیزدهمین دوره مسابقات بزرگ کشوری رباتیک در بخش دانش آموزی در استان قم برگزار می شود.

وی یادآور شد: هم اکنون نیز در حال تعاملات بیشتر با مدارس سطح استان قم برای آشنایی و تشویق روزافزون دانش آموزان با علوم نوین هستیم.

وی به برگزاری پرشور این مسابقات تاکید کرد و افزود: این مسابقات بستر نهادینه سازی این علوم را در کشور فراهم می کند و از این طریق می توان به کمک بخش دولتی در این زمینه به توانمندی های لازم دست یافت.

ولی زاده در بخش دیگری از سخنان خود بر ارایه این آموزش ها از سنین کودکی و پایه تاکید کرد و گفت: این آموزش ها منجر به بسط و توسعه فضای ذهنی دانش آموزان شده و در نتیجه در آینده می توانند با ابتکار و خلاقیت مسیر توسعه جامعه را هموارتر سازند.

وی تاکید کرد: با توجه به تحولات و سرعت تغییرات در جهان امروز باید به این علوم مجهز شد و در این زمینه سرمایه گذاری کرد.

وی یادآور شد: سه هزار دانش آموز نخبه از سراسر کشور و نیز تیم های رباتیک از مدارس برتر کشور در این مسابقات در رشته های ربات های فوتبالیست، جنگجو، خدمتکار، آتش نشان، تعقیب و رالی با یکدیگر رقابت می کنند.

وی با اشاره به برگزاری این دوره از مسابقات توسط موسسه علمی و فرهنگی بتا افزود: سازمان آموزش و پرورش، شهرداری قم، سپاه علی بن ابیطالب، استانداری قم و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قم از جمله حامیان برگزاری مسابقات رباتیک هستند.

ولی زاده اعلام کرد: علاقه مندان از سطح کشور می توانند برای کسب اطلاعات بیشتر به سایت www.betaedu.co مراجعه کنند.

وی برگزاری غرفه هایی از آموزش علوم نوین چون رباتیک، نجوم، نانو، هوا و فضا و کارگاه های زیست و شیمی را از دیگر برنامه هایی در حاشیه برگزاری این مسابقات عنوان کرد.

به گفته وی این دوره از رقابت ها طی دو روز 9 و 10 شهریورماه امسال در مجتمع امام خمینی(ره) استان قم برگزار می شود.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر