کد خبر: 1695 A

باید شهری نمونه در منظر زائران و مجاوران کریمه اهل بیت(س) به نمایش بگذاریم/تغییر مبلمان در سیمای شهری قم امری اجتناب ناپذیر است/ شهر کثیف و بی برنامه جز تنبلی و رواج بیماری های روانی ارمغان دیگری ندارد.

قم- ایلنا: شهردار قم با تأکید شهردار قم بر توجه ویژه به زیباسازی شهری قم، گفت: شهر تمیز و زیبا در روحیه ساکنان آن بسیار تاثیرگذار است و شادابی و نوعدوستی را به همراه می آورد و کما اینکه شهر کثیف و بی برنامه جز تنبلی، کسلی و رواج بیماری های روانی ارمغان دیگری به همراه ندارد.

به گزارش خبرنگار ایلنا از قم، محمد دلبری عصر امروز با حضور در در نمایشگاه جلوه های خدمت ماندگار در قم که به مناسبت هفته دولت برپا شده است، در جمع خبرنگاران، اظهار داشت: «مبلمان»، مجموعه امکاناتی است که جهت برقراری زیبایی، آرامش، رفاه و امنیت شهروندان مورد استفاده قرار می گیرد و همواره باید مورد توجه مدیران قرار بگیرد.

وی گفت: مبلمان شهری بیش از 100 عنوان خدمات را شامل می شود که به صورت فیزیکی در نقاط مختلف شهر در دسترس مردم قرار می گیرد.

وی مبلمان درست شهری را شامل یکپارچگی بخشیدن بصری و ساختاری به مجموعه ساختمان ها، خیابان ها و عناصر موجود در آنها دانست و خاطرنشان کرد: مجموعه این طرح ها، ترکیبی از فضای طبیعی و مصنوعی را در سطح شهرها تشکیل می دهند.

دلبری گفت: در شهر قم همواره به دلیل وجود شرایط خاص، مدیریت سنتی و همچنین عدم توجه دولت ها، این مسایل همیشه در حاشیه بوده است و حتی بعنوان فرعیات هم نیز به آن نگاه نمی شد که خوشبختانه شهرداری قم نگاه جدیدی نسبت به مبلمان و سیمای شهری تعریف و اجرایی کرده است که همراه با رنگ آمیزی، شور و نشاط و تغییر در معابر عمومی می باشد.

وی گفت: شهر تمیز و زیبا در روحیه ساکنان آن بسیار تاثیرگذار است و شادابی و نوعدوستی را به همراه می آورد و کما اینکه شهر کثیف و بی برنامه جز تنبلی، کسلی و رواج بیماری های روانی ارمغان دیگری به همراه ندارد.

دلبری خاطرنشان کرد: مبلمان شهری در کشورهای توسعه یافته بسیار مورد توجه است هر چند که تعریف آن متفاوت است، اما نگرش به مبلمان و سیمای شهری به طور یکسان و رشد و ارتقای آن نیز طی سال های گذشته مشهود بوده است.

وی گفت: کشور ما که در حال توسعه و گذار از سیستم سنتی و توجه به سیستم علمی همراه با استفاده از هوش ایرانی در عرصه های مختلف می باشد که خوشبتخانه توانسته است در بسیاری از مراحل عقب ماندگی ها را جبران کند و حتی گوی سبقت را در مسایل خاص از دیگران برباید در حالیکه بیشتر جمعیت ایران تمایل به شهرنشینی دارند و باید متناسب با مهاجرت های صورت گرفته امکانات و نیازها را نیز تامین کرد.

دلبری افزود: امروزه وجود تعمیرگاه های خودرو و جایگاه های جمع آوری زباله و انبارهای تخیله و بارگیری کالا و ساختمان های ناهمگون در بافت فرسوده و بی توجهی به شیوه آذین بندی در زیباسازی، سیمای شهری را دچار عقب ماندگی کرده است و شهر را کثیف جلوه می دهد که باید با استفاده از امکانات و متناسب با نیازها به سوی توسعه پیش رفت و به دنبال تغییر فرهنگ عمومی سنتی در سطح شهرها، کوچه ها و بازارها باشیم تا شهری نمونه در منظر زایران و مجاوران کریمه اهل بیت(س) به نمایش بگذاریم.

شهردار قم خاطرنشان کرد: باید در اجرای مبلمان شهری هم به زیبایی و هم براحتی آن فکر کرد تا بدرستی مورد استفاده قرار بگیرد، چرا که اگر مبلمان شهری هویت نداشته باشد، یقینا به لحاظ فرهنگی دچار مشکل خواهد شد.

وی تاکید کرد: باید در ساخت مبلمان از تخریب فضاهای عمومی شهر جلوگیری شود و مبلمان بهانه ای برای تخریب نباشد.

دلبری طراحی مبلمان شهری را در دو گروه معیارهای فیزیکی و غیرفیزیکی تعریف کرد و افزود: شکل، رنگ، بافت، پوشش، اتصالات و مواد مصرفی در ساخت مبلمان بعنوان شاخصه های فیزیکی تاثیر بسزایی دارد که می توانند شهری زیبا را به نمایش بگذارند، ولی در بحث معیارهای غیرفیزیکی هماهنگی مبلمان طراحی شده با محیط اطراف، ایمن بودن، کم بودن قطعات، مقاومت، دوام و سهولت ساخت تعمیر و نصب و قابل استفاده بودن برای تمام گروه ها باید مورد توجه قرار گیرد.

وی در پایان گفت: تجهیز و توسعه شهر قم به منظور در اختیار قرار گرفتن امکانات مادی و معنوی در راستای آرامش و آسایش زندگی مردم، امری ضروری و اجتناب ناپذیر است.

 

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر