کد خبر: 17529 A

كلاس‌های قرآنی باید موضوع محور باشد/استاد كلاس قرآن كودكان و نوجوانان نباید متكلم وحده باشد/آموزش گروهی و بكارگیری وسایل و شیوه‌های متنوع بازدهی یادگیری را افزون می کند.

ایلنا - قم: کارگاه جذاب‌سازی کلاس‌های قرآنی، با حضور مدیركل مركز رشد و پرورش كودك و نوجوان دفتر تبلیعات اسلامی حوزه علمیه قم در نمایشگاه محراب اندیشه در قم برگزار شد.

به گزارش خبرنگار ایلنا در قم، حجت‌الاسلام حسین حقیقت، مدیركل مركز رشد و پرورش كودك و نوجوان دفتر تبلیعات اسلامی حوزه علمیه قم، عصر دیروز در كارگاه آموزشی جذاب‌سازی كلاس‌های قرآنی كه در نمایشگاه "محراب اندیشه"(اولین نمایشگاه توانمندی ها و دست آوردهای کانون های فرهنگی و هنری مساجد استان قم) برگزار شد، اظهار داشت: هدف برپایی از این كارگاه آموزشی جذاب‌تر كردن كلاس‌های قرآنی مخصوص سنین كودك و نوجوان است تا اثرگذاری این برنامه‌ها بیشتر شود.

وی با بیان اینكه برگزاری كلاس‌های قرآنی باید موضوع محور باشد، افزود: در هر كلاس آموزشی باید موضوعی را مشخص كرده و هر مطلبی كه در كلاس بیان می‌شود درباره آن موضوع باشد.

حجت‌الاسلام حقیقت ابراز كرد: دومین و مهم‌ترین ركن جذاب كردن كلاس قرآنی درگیر كردن تمامی شاگردان حاضر در كلاس با موضوع است؛ در كلاس قرآنی آموزش باید قرآنی باشد و كودك و نوجوان حتماً باید در تمامی مقاطع كلاس با محتوایی كه تدریس می‌شود درگیر و فعالیت داشته باشند.

مدرس حوزه علمیه با بیان اینكه استاد در كلاس قرآنی مخصوص قشر كودك و نوجوان نباید متكلم وحده باشد، اظهار كرد: در مرحله اول آموزش با مطرح كردن سؤال‌های قرآنی از آیات كه موضوع امام‌شناسی و ولایت امیرالمؤمنین(ع) را دارند باید به ترتیب و با صوت و لحن جذاب بیان كرده و با خواندن بخشی از آن، بخش دیگر را به شاگردان حاضر واگذار كند.

مدیركل مركز رشد و پرورش كودك و نوجوان دفتر تبلیغات حوزه علمیه قم، اضافه كرد: به هیچ وجه نباید تنها به‌وسیله سخنرانی كلاس را اداره كرد بلكه باید با بكارگیری تخته، از كشیدن اشكال متنوع در رابطه با موضوع، فعال كردن تك تك افراد حاضر در كلاس در طرح معماهای قرآن با محوریت موضوع، كشیدن جدول‌های متنوع و همچنین بیان كردن و محور قرار دادن پیام‌های سوره‌های قرآن، به جذابیت آموزش اضافه كرد.

وی ابراز كرد: آموزش اگر گروهی و با بكارگیری وسایل و شیوه‌های متنوع باشد، بازدهی یادگیری بسیار بالا می‌رود و ماندگاری مطالب آموزشی برای حاضران را چندین برابر می‌کند.

حقیقت ابراز كرد: استاد كلاس قرآنی باید با سطح علمی و توان یادگیری افراد حاضر در كلاس كاملاً آشنا بوده و حتی از محتوای كتاب‌های درسی آن‌ها اطلاع كامل داشته باشد و همچنین ركن دیگر در جذاب بودن و بهتر شدن بازده كاری كلاس قرآنی تفكیك سنی مخاطبان است.

یادآور می‌شود، نمایشگاه محراب اندیشه از ششم تا 12 آبان‌ماه در صحن جوادالائمه(ع) حرم مطهر حضرت معصومه(س) در قم، در حال برگزاری است و 12 آبان‌ماه با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی خاتمه می‌یابد.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر