کد خبر: 66710 A

مدیر گروه ادبیات مرکز نور خبر داد؛

این نرم افزار در بیست و ششمین نمایشگاه بین المللی تهران رونمایی و به علاقه مندان عرضه می شود/این نرم افزار شامل امکاناتی جدید و فراوان است.

ایلنا: مدیر گروه ادبیات مرکز نور، از رونمایی جدیدترین اثر مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی نور با عنوان نرم افزار دانشنامه چندرسانه ای حافظ در بیست و ششمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران و عرضه آن به علاقه مندان خبر داد.

به گزارش خبرنگار ایلنا در قم، حجت الاسلام سیدمسعود میرسالاری، صبح امروز یک شنبه 8 اردیبهشت ماه، در نشست خبری، با اعلام خبر فوق، اظهار داشت: در این نرم افزار جدید، علاوه بر وجود متن کامل دیوان حافظ، نمایش اشعار و غزل های این شاعر بزرگ، به صورت خط نستعقیل و امکان بازبینی آن به فونت های دیگر وجود دارد.

وی افزود: حدود 15 تن از بهترین اساتید رادیو و تلویزیون در گویندگی این نرم افزار تلاش کرده و نیز 15 شرح از شروح مکتوبی که اساتید برجسته در این 7قرن نگاشته اند در این نرم افزار آمده است.

مدیر گروه تولید نرم افزار چندرسانه ای حافظ، خاطرنشان کرد: همچنین 9 ترجمه از دیوان حافظ به زبان های انگلیسی، فرانسوی، ترکی، استانبولی و... وجود دارد که می تواند برای علاقه مندان این شاعر ایرانی در بسیاری از کشورهای دنیا مفید باشد.

میرسالاری گفت: ترجمه آیات قرآن و یک تفسیر کامل قرائت کامل قرآن و نیز ویژگی های نرم افزارهای دیگر مرکز نور، در این نرم افزار آمده است.

وی گفت: یکی از ویژگی های این نرم افزار، فالنامه است که این قسمت به دلیل علاقه زیاد مردم به این بخش، تعریف شده است.

وی با بیان این که حدود 130 هزار فیش کار موضوعی از 4 سال تلاش مرکز حافظ شناسی و دانشگاه ادبیات شیراز و اساتید آن، تهیه شده است، گفت: از ویژگی های دیگر این نرم افزار، فرهنگ نامه است که مجموعه ای از فرهنگ نامه ها و ارتباط آن با غزل ها را در بر می گیرد.

مدیر گروه ادبیات مرکز نور، گفت: با دیدین هر بیت از غزلهای حافظ در این نرم افزار، آرایه و صنعت به کار رفته در آن بیت هم قابل رویت خواهد بود.

وی افزود: از دیگر ویژگی های این نرم افزار ارائه کتابخانه شناسی و کتاب شناسی است که بیش از 2300 کتاب را در این قسمت معرفی و ارائه نمودیم؛ همچنین در این نرم افزار، مقدمه و پیشگفتار اساتید برجسته علم ادبیات و اساتید شناخته شده در خصوص شخصیت حافظ وجود دارد.

میرسالاری گفت: امکانات از قبیل چاپ، یادداشت برداری، ارائه نمایش ها، ارائه خواندن به صورت صوت و صفحات گرافیکی بسیار زیبا و... در این نرم افزار وجود دارد

وی با بیان این که ویژگی خاص این نرم افزار انیمیشن بسیار زیبا با قابلیت ریسایز است، گفت: پخش قطعات فیلم از جلسات حافظ پژوهی در شیراز و بازدیدهایی که از شیراز می شود و نیز عکس هایی که ارائه می شود، در قسمت نگارخانه این نرم افزار برای علاقه مندان وجود دارد.

مدیر مرکز ادبیات مرکز نور اضافه کرد: مقداری آوازخوانی و ردیف خوانی اساتید برجسته ادبیات، هزار تصویر از نقاط ادبی ایران و نیز 10 جلد از بیانات علامه طباطبایی به صورت بیان شرح توسط استاد سعادت پرور در این نرم افزار تعبیه شده است.

میرسالاری در پایان گفت: این نرم افزار از اولین روز آغاز به کار بیست و ششمین نمایشگاه بین المللی تهران، در اختیار علاقه مندان قرار خواهد گرفت.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر